Egy hónapra előre kijelölhetik a vidéki mentőállomásokon azokat a mentőegységeket, amelyek a fővárosban teljesítenek majd szolgálatot.
Ez is abból a levélből derült ki, amelyet az RTL kedden hozott nyilvánosságra. A híradónak nyilatkozó mentős szerint „ezek a felrendelések már nagyon régóta mennek”. A Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége szerint nem ritka, hogy nyíregyházi, debreceni, győri mentősök dolgoznak a fővárosban. Az OMSZ szerint ehhez meg is van a szükséges pénz.
„Bármelyik mentőegység bármikor távolabbi területre, leginkább Budapestre vezényelhető”. - ez az Országos Mentőszolgálat szerint a "dinamikus mentésiránytás".
A Híradónak nyilatkozó mentős szerint a levél nem lepte meg a kollégáit.
Ezek a felrendelések már nagyon régóta mennek, már sajnos az ingerküszöbünket nem üti meg annyira, hogy emiatt nagy-nagy felháborodás lenne. Inkább mindenkinek ez a szomorú, hogy hülyének nézik a népet, hogy minden rendben van, aztán mi meg látjuk, hogy nem
– fogalmazott.
Azt is írta az állomásvezetőknek, elképzelhető, hogy „a megyében havi szinten minden napra kijelölnek egy mentőegységet arra az esetre, ha rendkívüli felrendelést kér a Szolgálatvezető Főorvos” majd hozzátette: „ettől függetlenül akár napi több mentőegység is érintett lehet".
Azt mondta, a fővárosba vezényelt vidéki mentőket két helyen is nyilvántartják. Induláskor a vidéki rendszerbe jelentkeznek be, majd budapesti egységként is regisztrálják őket.
OMSZ: Nem igaz, hogy két helyen tartják nyilván
Az Országos Mentőszolgálattól azt írták: a mentőegységek szükség szerinti időszakos átvezénylése az életmentést szolgálja.
Tagadják, hogy egy átvezényelt mentőegységet egyszerre két helyen, vidéken és a fővárosban is nyilvántartanának.
Szerintük a statisztikának a dinamikus mentésirányítási adatokhoz ilyen módon nincs semmi köze. Azt is írták, hogy a mentőegységek betegek érdekében történő mozgatásához szükséges pénz rendelkezésre áll.
A Magyarországi Mentődolgozók Szövetségénél azt mondták: tapasztalatuk szerint nem ritka, hogy több mint 200 kilométerről is átvezénylik az egységeket. „Budapesten találkozni nyíregyházi, debreceni, győri, szegedi mentőegységekkel, (…) ez nem szokatlan dolog” – fogalmazott Lengyel Tibor, a szövetség elnöke. (rtl.hu)