Gulyás Gergely korábban magához vonta a jogkört a büntetéskikerülő megállapodások jóváhagyására, ám a sorozatos akkubotrányok miatt már hárítana.
Hiába ígérte meg Lantos Csaba és Gulyás Gergely is, a környezetvédelmi büntetéseket egy, az állammal kötött megállapodással kiváltani engedő rendelet módosítása (amelyben a jogszabály hatókörét a kohászatra korlátoznák) máig nem jelent meg. Helyette sajátos jogi eszközökkel folyik a ködösítés és a kármentés.
Maga az eset valószínűleg még az egyébként sok kirívó esetet felvonultató NER-jogtörténetben is példátlan: előbb egy kormányrendelettel írták felül az egészséges környezethez való jogot biztosító alaptörvényt illetve a szennyezéssel arányos büntetéseket kötelezően előíró környezetvédelmi törvényt, majd a mai közlönyben – a joghierarchia elvéből ismét csúfot űzve – miniszteri utasításban korrigálták a kormányrendeletet.
A miniszteri rendelet nem számít jogszabálynak (a minisztereknek van jogalkotási jogkörük, azaz alkothatnak rendeletet, a miniszteri utasítás azonban nem tartozik ebbe a körbe, a megszegése nem jogsértés). Ez a dolog formai része, de a tartalmi sem szívderítőbb.
Az (miniszteri) utasítás tárgyi hatálya nem terjed ki a területi környezetvédelmi hatóságnak az akkumulátorgyártással összefüggő bármely tevékenységet folytató engedélyessel, valamint az akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó hulladék gyűjtési, előkezelési és hasznosítási tevékenységet folytató engedélyessel megkötendő hatósági szerződésére
– olvasható az említett miniszteri utasításban. A szöveg azonban nem azt jelenti, amit első látásra sugall. A rövid múltja ellenére zaklatott előéletű rendelet egyik módosítása során ugyanis Gulyás Gergely miniszter magához vonta a jogkört a büntetéskikerülő megállapodások jóváhagyására. Most viszont, a sokasodó és mélyülő akkubotrányok hatására elhárítaná magától a lehetőséget: azaz ha mondjuk egy kohászati üzem, egy hulladékégető vagy egy szennyvíziszap-feldolgozó szeretne ilyen megállapodást kötni, ahhoz kell Gulyás jóváhagyása, ha viszont egy akkugyár vagy egy akkumulátorhulladék-feldolgozó, akkor nem kell.
A jogi helyzet valójában nem változott az újabb közlöny megjelenése óta: továbbra is hatályban van egy rendelet, amely bármelyik vállalkozást mentesítheti az általa okozott környezeti károk jogi és gazdasági következménye alól. Ezen egy miniszteri utasítás akkor sem változtathatna, ha – mondjuk – az akkuüzemeket megpróbálná kivenni a rendelet hatálya alól. Ilyesmire azonban kísérlet sem történt: pusztán azt hirdették ki a magyar állam hivatalos lapjában, hogy immár Gulyás Gergely sem kér az akkuiparnak szennyezési biankó csekket biztosító, időközben az ombudsman által is súlyos kritikával illetett rendelet okozta reputációs károkból. (Népszava)