Az idei év jelentős változásokat hozott magával Magyarország munkaerőpiacán.
A munkaerőpiaci trendek összefoglalásában kiemelte, hogy az irodai visszatérés a home office-ból, a leépítések, a munkaerőhiány és a külföldi munkavállalók beáramlása konfliktusokat gerjesztett az üzleti szektorban.
Az átalakulások közül kiemelkednek az új munkavégzési modellek terjedése, mint például a megosztott munkavégzés, amelynek során a dolgozók két vagy három napot töltenek otthon. Ugyanakkor a szakértő figyelmeztet arra, hogy a munkaadói bizalmatlanság miatt sokan nehezen térnek vissza az irodákba, és a rugalmasság hiánya problémát okoz – mondta el Juhos Andrea, az LHH Magyarország karrier-tanácsadó cég vezetője a Világgazdaságnak adott interjújában.
A MUNKAERŐPIACON TAPASZTALHATÓ FESZÜLTSÉGEK KÖZÉ TARTOZIK A LEÉPÍTÉSEK ÉS A MUNKAERŐHIÁNY EGYSZERRE MEGLÉVŐ JELENLÉTE, KÜLÖNFÉLE ÁGAZATOKBAN.
Emellett a külföldi munkavállalók fogadásának növekvő igénye is látható, ami részben annak köszönhető, hogy egyes területeken nem áll rendelkezésre elegendő munkaerő, az egyik, hogy kevesen hajlandók Magyarországon költözni a munkahely miatt, a másik pedig a fizetés problémája: az állások nem ritkán azért maradnak betöltetlenül, mert a fizetést a hazai jelöltek túlságosan szűkmarkúnak tartják.
Az interjú során szó esett még a mobilitás hiányáról, a fizetési igények megadásáról, és a munkahelyi környezet másodlagossá válásáról is. A munkaadók átalakították irodáikat, de a szűkös hely és parkolóhelyek problémát jelentenek, miközben az iroda presztízsének háttérbe szorulása helyett a vezetők személyisége került előtérbe.
A szakértő kitért a fiatal munkaerő sajátosságaira, mivel a Z generáció rövid ideig marad egy állásban, és magas fizetési igénnyel rendelkezik. A jelentős számú irreleváns jelentkező, vagyis a megfelelő szaktudással rendelkezők hiánya is problémát okoz a munkaerőpiacon.
A szakértő összegzése szerint az idei év munkaerőpiaci változásai azt mutatják, hogy a munkavállalók számára fontosabbá válnak a vezetői személyiség és más, az életminőséget javító tényezők, miközben a munkaadók számára az elköteleződés és a lojalitás erősítése kulcsfontosságú. (Portfolio)