A Nemzeti Gárda vasárnap megérkezett Los Angelesbe, miután Donald Trump elnök korábban elrendelte a bevetésüket a két napja tartó tüntetések miatt - sokan azonban attól félnek, hogy a lépés csak további összecsapásokat fog eredményezni.
Vasárnap reggel körülbelül egy tucat nemzeti gárdista sorakozott fel a belvárosban található szövetségi épületnél, ahová a pénteki razziák során őrizetbe vett személyeket szállították - írja a Reuters. A Los Angeles-i városháza mellett újabb tüntetést terveztek vasárnap délutánra.
Ezeket a radikális baloldali tüntetéseket, amelyeket felbujtók és gyakran fizetett bajkeverők szerveznek, NEM FOGJUK TOLERÁLNI
- írta Trump vasárnap reggel a Truth Social platformján.
Soldiers with the California National Guard can be seen deployed outside the Federal Detention Facility in Los Angeles, following yesterday’s memoranda signed by U.S. President Trump, federalizing 2,000 Guardsmen. pic.twitter.com/4Yy4LwKBnG
— OSINTdefender (@sentdefender) June 8, 2025
Gavin Newsom kaliforniai kormányzó azzal vádolta Trumpot, hogy csak a "látványosság" kedvéért vezényelte ki a Nemzeti Gárdát. Legalább fél tucat katonai jellegű jármű és több tucat rohamosztagos vonult ki egy szövetségi épülethez, ahol a Belbiztonsági Minisztérium a több száz letartóztatottat őrzi.
Trump szombati elnöki memorandumában közölte, hogy legalább 2000 nemzeti gárdistát vezényel a helyszínre az "erőszakos és rendbontó lakossági cselekmények" miatt. Pete Hegseth védelmi miniszter figyelmeztetett, hogy a Pentagon
kész aktív szolgálatot teljesítő katonai csapatokat is mozgósítani,
- "ha az erőszak folytatódik Los Angelesben", fogalmazott a miniszter.
Szombaton a rendfenntartó erők Paramountban, Los Angeles délkeleti részén néhány száz tüntetővel, majd később a belvárosban körülbelül 100 emberrel néztek szembe. A szövetségi rendfenntartók könnygázt vetettek be a tüntetők szétoszlatására.
Nanette Barragan demokrata kongresszusi képviselő bírálta az elnök döntését a Nemzeti Gárda bevetéséről, azzal érvelve, hogy a helyi rendfenntartó erők megfelelő erőforrásokkal rendelkeznek a helyzet kezelésére.
Az tüntetetéssorozatot az váltotta ki, hogy a Bevándorlási és Vámügyi Hivatal (ICE) pénteken legalább 44 embert tartóztatott le állítólagos bevándorlási jogsértések miatt a Los Angelesbe. Az eljárás alapját az az új bevándorlási törvény adja, amelyet Donald Trump hirdetett ki korábban annak érdekében, hogy "megállítsák az Amerikába érkező illegális migrációt" - egyúttal kitoloncolást is kilátásba helyezett a hatósági engedély nélkül Amerikában tartózkodó külföldiekre. (Portfolio)
Eszkalációtól tart a demokrata kormányzó
A Fehér Ház szóvivője szerint a katonai egységek feladata, hogy megszüntessék a kialakult "törvénytelen" állapotot.
Az elmúlt napokban erőszakos tömegek támadták meg a Bevándorlás- és Vámvégrehajtás (ICE) tisztjeit, valamint a szövetségi rendfenntartó erők ügynökeit, akik alapvető kitoloncolási műveletben vettek részt Los Angelesben
– áll Karoline Leavitt közleményében.
A közlés szerint a művelet szükséges annak érdekében, hogy megállítható és visszafordítható legyen bűnözők illegális érkezése az Egyesült Államokba.
A Fehér Ház álláspontja az, hogy Kalifornia demokrata vezetői a felelősek a kialakult helyzetért,
Donald Trump elnök pedig szombaton közösségi oldalán azt írta, hogy amennyiben Gavin Newsom kaliforniai kormányzó és Karen Bass Los Angeles polgármestere nem képes elvégezni munkáját, akkor a szövetségi kormány fogja azt megtenni.
Gavin Newsom a közösségi médiában megjelent bejegyzésben azt írta, hogy
a nemzeti gárda egységeinek kivezénylése tovább eszkalálja a feszültséget, és "gyújtóhatást" vált ki.
A demokrata kormányzó azt állította, hogy a szövetségi kormány célja, hogy átvegye a rendelkezést Kalifornia nemzeti gárdája felett, és kivezényeljen 2000 katonát, valamint azt hangoztatta, hogy az állam hatóságai képesek megbirkózni a helyzettel.
Tom Homan, az amerikai elnök határőrizeti és kitoloncolásért felelős megbízottja szombaton a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban kijelentette, hogy a hatóságokat annak érdekében mozgósították, hogy fellépjenek az "erőszak és rombolás" ellen, ami a bevándorlási hatóság intézkedéseinek helyszínei közelében alakult ki. Az adminisztráció vezető illetékese szerint a bevándorlási hatóságok intézkedései a törvény betartatásáról szólnak, majd hozzátette: "nem fogunk bocsánatot tenni azért, mert ezt tesszük".
Kristi Noem, belbiztonsági miniszter közösségi médiában tett bejegyzésében azt üzente, hogy a kialakult zavargások nem fogják eltántorítani a hatóságokat a fellépéstől, és közölte, hogy aki kezet emel intézkedő hivatalos személyre azt a törvény teljes súlyával vonják felelősségre. Los Angeles közelében Paramount városában szombaton a rendőrségnek könnygáz kellett bevetnie az erőszakossá váló tüntetőkkel szemben, akik akadályokat állítottak az utcákon és autókat rongáltak meg ott, ahol a bevándorlási hatóság emberei intézkedést hajtottak végre. A tüntetés résztvevői közül többeket letartóztattak. (Portfolio)