Úgy tűnik, hogy a hazai fizetőképes kereslet messze nem annyira árelfogadó, mint korábban, ezért a hazai szállásadóhelyek valószínűleg már nem fognak jelentős mértékben árat emelni a nyári szezonra, hogy versenyképesek maradjanak a külföldi utakkal.
Ugyan nehéz a magyar és a külföldi nyaralási lehetőségek összehasonlítása, de az biztos, hogy a gyenge forint és a dráguló repülőjegyek mindenképpen megdobják a kedvelt úticélok árait. Sok ország viszont még ezzel együtt is versenyképes a hazai nyaralásokkal.
Drágulnak a nyaralások
Ha külföldi utat választanak a magyarok, akkor nem elégszenek meg egy hosszúhétvégés kiruccanással. "A 4 napos hosszú hétvégéket foglalók száma a tavalyi nyári szezon felére esett vissza, miközben a 9 napos üdüléseknél komoly növekedést láthatunk. Utóbbiak száma a tavalyi hatszorosára, a 10 napos üdüléseké pedig a háromszorosára növekedett" – közölte a Portfolio megkeresésére Zakar Jozef, az invia.hu online utazási iroda ügyvezetője.
A legtöbb utazásszervezőhöz és -közvetítőhöz hasonlóan ők is kénytelenek voltak árat emelni. „Az első negyedévben általánosan 5-10 százalékos áremelkedést realizáltunk. Ez az euró-forint árfolyam elmúlt időszakban látott emelkedésével és a hotelek általános áremelkedésével magyarázható” – közölte a drágulás okait Jozef Zakar. Megemlítette, hogy a magyarok kedvelt célpontja, Horvátország is 5-10 százalékkal drágult.
Az előfoglalások alapján idén több magyar vakációzik Horvátországban, mint tavaly, 18 százalékos növekedést látnak jelenleg a Szallas.hu szakértői: a foglalások alapján az egy főre jutó éjszakánkénti átlagár Horvátországban 13 602 forint, ami 11 százalék körüli árnövekedést jelent. Apartmanok esetén az átlagár fejenként és éjszakánként 11 180, hotelben pedig 34 290 forint. Fejenként tehát átlagosan hotelben 240 ezer, apartmanban 78 ezer forintba kerülhet egy hét nyaralás Horvátországban.
Mi a helyzet itthon?
„Mindenkit bíztatok, hogy jöjjön a Balatonra, mert fog találni korrekt árakat, sokféle szálláshelytípust, és jó lenne, ha nem a negatív hírek címét jegyeznék meg a vendégek” – nyilatkozta a Portfolio megkeresésére Forsthoffer Ágnes, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének balatoni régióvezetője. Szerinte a külföldi utakat az euró árfolyama és a repülőjegyek árainak emelkedése drágítja.
- Egy balatonfüredi, 4 csillagos szállás a júliusi időszakra két fő részére egy hétre 450 ezer forint, de a napi strandbelépővel együtt. Igaz, augusztus elejére ugyanez az ajánlat már 501 ezer forint.
- Hévízen 529 ezer forint egy szintén 4 csillagos wellness szállás júliusra két főre, szintén egy hétre, ami augusztusra ugyanennyibe kerül. Mindegyik szállásnál a félpanziós ellátást vettük alapul.
- Hogy ne csak a Balatonon nézzünk körül, a július eleji időszakra egy 4 csillagos wellnesshotel félpanzióval, Harkányban most 333 ezer forint két főre, ha egy hetes tartózkodással számolunk.
Persze a nyaralás teljes költségvetéséhez még hozzá kell számolni az oda- és visszautazás költségét, illetve a napközbeni étkezési árakat, egy-két látnivaló megtekintésének belépőjegyeivel is kiegészítve. Ha mindezekre még 100-150 ezer forint közötti összeget számolunk, akkor 600-700 ezer forint között járunk a belföldi nyaralások esetében, ha hotelben szállunk meg. Mivel hasonló árakkal számolhatunk Horvátországban is, ami megdobja a teljes költségeket, az az utazás. A távolabbi célpontok viszont mind a hazai, mind az adriai nyaralásoknál drágábbak.
Egyiptom árban versenyképes, Törökország nem
- A főszezonban egy 5 csillagos, ultra all inclusive törökországi nyaralás, egy hétre repülővel fejenként 546 ezer és 580 ezer forint között alakul.
- Az egyiptomi utak már közelebb vannak a magyar árakhoz, mert két főre 635 és 645 ezer forint körül vannak, 5 csillagos hotelben, all inclusive ellátással.
- Ugyanez Tunézia esetében, hoteltől függően, 706 ezer és 1 millió 50 ezer forint között mozog, szintén két fővel kalkulálva.
Úgy tűnik, hogy idén a horvátországi és az egyiptomi utak költségei nagyon hasonlóak lehetnek a hazai nyaralások áraihoz, Tunézia és Törökország viszont már drágább. (Portfolio)