Mindez az ENSZ közgyűlésén történt.
Magyarország is társszerzője az amerikai békehatározat tervezetének, amelyről a nap folyamán szavaz az ENSZ, ezért a kormány ezt fogja támogatni az Ukrajna és az európai uniós tagállamok által benyújtott szöveg helyett – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben.
A tárcavezető az európai uniós külügyi tanács ülését követő sajtótájékoztatóján azt közölte, hogy a nap folyamán az ENSZ-ben szavazás lesz két békehatározatról, amelyek közül az egyiket az Egyesült Államok kezdeményezte, a dokumentum öt társszerzője pedig Magyarország, Izrael, Georgia, Észak-Macedónia és Argentína.
Ez az egyik békehatározati javaslat, amely rövid, a békére koncentrál, s ennél fogva kijelöli a reális utat a békekötéshez
– véli Szijjártó.
Elmondta, hogy a napirenden lévő másik javaslatot az európai uniós tagállamok és Ukrajna terjesztette elő, amit a kormány nem támogat.
Szijjártó Péter arról számolt be, hogy a kormány a saját maga által társszerzett amerikai javaslatot fogja megszavazni. Véleménye szerint azért, mert az elmúlt három évben az Európai Unió kudarcot vallott.
„Közvetlen amerikai-orosz konzultációk kezdődtek, és a béke reménye sokkal élénkebben csillog, mint bármikor az elmúlt három esztendőben” – véli. (MTI)
Az ukrajnai háború harmadik évfordulóján éles törés alakult ki az Egyesült Államok és szövetségesei között – olvasható a New York Times cikkében.
Az ENSZ közgyűlése hétfőn fogadta el azt a határozatot, amelyben elítélték az Ukrajnát érintő orosz agressziót, azonban a döntés nem volt egységes, ugyanis 18 ország, köztük az Egyesült Államok, Oroszország és Magyarország nem szavazta meg az állásfoglalást. Az orosz küldött nemmel szavazott, míg az amerikai és a magyar küldött tartózkodott.
Amerikai szövetségesei, azaz az európai országok többsége igennel szavazott, így ez jól mutatja, hogy a Donald Trump amerikai elnök által képviselt új amerikai külpolitika mekkora változás Joe Bidenéhez képest. Az USA ugyan benyújtott egy másik, elutasított határozatot, de az nem említette az orosz agressziót, és nem ítélte el a megszállást sem, helyette a mindkét oldalon tapasztalható veszteségekről és a tartós békét célzó erőfeszítésekről szólt.
Az ENSZ közgyűlése által elfogadott, Oroszország kivonulását követelő háromoldalas határozatban szintén szóba kerül az „átfogó, tartós és igazságos békét” sürgetése, de abba belefoglalták az Oroszország háborús bűneiért való felelősségre vonást is. (24.hu)