Minél inkább elszigetelődik Magyarország, Kína és Oroszország annál inkább ki tudja használni a gyengeségét – írja Slawomir Sierakowski. - írja a hvg.hu
A lengyel közvélemény ugyan azt várja, hogy vonják felelősségre az előző rendszer tolvajait, csalóit és haverjait, ám az érintettek közül többen Magyarországon találnak menedékre a vizsgálat elől. Ha nem vetnek véget ennek a folyamatnak, annak az egész EU-ban a jogállam issza meg a levét – fejti ki a Krytyka Politiczna nevű baloldali értelmiségi mozgalom vezetője, Slawomir Sierakowski, a varsói Haladó Tanulmányok Intézetének igazgatója a Project Syndicate-en.
Most éppen Marcin Romanowski volt igazságügyi államtitkár kapott menedékjogot, pedig a fő bűntársa hangfelvételeket adott át a vádhatóságnak arról, hogy megvitatták a politikussal, hogyan lehetne elorozni pénzt a bűncselekmények áldozatainak megsegítésére szolgáló alapból. A nyomozás szerint 24,5 millió dollárnak megfelelő összeg hiányzik.
Romanowskin kívül Budapesten dekkolt Daniel Obajtek, az állami Orlen olajtársaság előző főnöke is, akit szintén meg akart hallgatni az egyik parlamenti bizottság. Csak azt követően bukkant fel újra otthon, miután magyarországi tartózkodása alatt, így Orbán védőszárnyai alatt megválasztották EP-képviselőnek, ezzel mentelmi joghoz juttatva őt.
Hogy a miniszterelnök bukott, korrupt vezetőket vesz oltalmába, abban nincs semmi újdonság. Ilyen volt Gruevszki, a jogerősen elítélt korábbi észak-macedón kormányfő, akit magyar diplomaták szöktettek Budapestre. A leváltott brazil elnök, Jair Bolsonaro az ottani magyar nagykövetségen rejtőzhetett a balul elsült puccskísérlet után.
Még az is belefér, hogy Magyarországon emigráns lengyel kormány alakul arra az időre, amíg Donald Tusk irányítja országa kabinetét. A politikus most nehéz helyzetbe került, mert lassan halad az elszámoltatás, és ezért széles körű a kiábrándulás.
Sokan attól félnek, hogy ugyanez lesz, mint Amerikában, ahol annyira lassan őröltek az igazságszolgáltatás malmai, hogy már nem lehetett mit tenni Trumppal, akit pedig kérdőre akartak vonni a négy évvel ezelőtti államcsínykísérlet miatt.
Demokráciákban előfordulhat, hogy vezetők megpróbálják megbuktatni a rendszert, illetve zsebre vágnak több száz millió dollárt, majd szépen lelépnek és utána a közeli maffiaállamban élik a maguk csendes, kényelmes életét. Ám ha nincs jogállam, illetve politikai felelősségre vonás, akkor a demokratikus rendszerek nem vívják ki a közvélemény tiszteletét, odalesz a legitimitásuk.
Elterjed a cinizmus, visszaszorul a civil szféra, viszont akik megszöktek az igazságszolgáltatás elől, lehetőséget kapnak, hogy legközelebb megint megszerezzék a hatalmat. Lehet, hogy a PiS és Orbán most kis, átmeneti győzelmet aratott Tusk fölött, de a magyar politikus lesz hosszabb távon a nagyobb vesztes. Habár most eufória fogta el Trump győzelme miatt, de országa meg fogja fizetni a nagy oroszbarátság árát. Lásd az ukrajnai tranzit gázvezeték lezárását.
Lengyelország az Európai Bizottsághoz kíván fordulni a Marinowski-ügy miatt. Minden jogtisztelő tagállamnak érdemes figyelnie, mi történik, mert ha Magyarország menedék lehet Európában korrupt politikusok számára, annak mindenütt a jogállam látja kárát.
Amikor ekkora a tét, az EU nem engedheti meg, hogy becsukja a szemét. Orbán politikai háborút vív a liberális demokrata Nyugattal, Putyin és Hszi kreatúrája. Egyre inkább függ tőlük, ezért mind keményebben igyekszik felforgatni a demokráciát a kontinensen.
És minél inkább elszigetelődik, Moszkva és Peking annál könnyebben ki tudja aknázni a gyengeségét. Magyarország lesz a következő Belarusz. Annyira függ a két diktátortól, hogy érdektelenné válik a nemzeti szuverenitás.
Jobboldali nativistáknak tetszhet, hogy a magyar miniszterelnök alá akar vágni a jogállamnak több európai országban, ám ez hosszú távon nem nyerő stratégia. Ha csak olyan barátaid vannak, mint Trump, Hszi és Putyin, akkor igazából nincsenek is barátaid – állapítja meg Sierakowski a Project Syndicate-en. (hvg.hu)