Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

A magyarok egy százaléka birtokolja a teljes lakossági vagyon harmadát

Gazdaság
2024.04.29.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
25

Évtizedünk végére csak Magyarországon akár 10 dollármilliárdos is lehet majd a Blochamps Capital friss kutatásának prognózisa szerint.

A gazdagoknál felgyorsult vagyonkoncentráció miatt idén több privátbanki szolgáltató is jelentős mértékben megemeli elitklubjába a belépési limitet.

Az infláció hajtotta hónapokban a gazdagok még gazdagabbak lettek. A Forbes legfrissebb listája szerint földünk dollármilliárdosainak kétharmada gazdagabb lett a hátunk mögött hagyott évben, a milliárdosok vagyona egyetlen év alatt több, mint 14 százalékkal, 14,2 ezer milliárd dollárra emelkedett.

A vagyonkoncentráció példátlan: míg négy éve egyetlen személy lépte át a 100 milliárd dolláros vagyont, az amerikai üzleti magazin ma már 14 ilyen embert sorol fel, ám így is mellbevágó, hogy a világ 2781 dollármilliárdosának mindössze 0,5 százaléka diszponál az összvagyon 14 százaléka felett.

Az évtized végére tíz dollármilliárdos lehet Magyarországon

A tendencia hazánkban is hasonló irányba tart. Karagich István, a vagyonkezelési piac adatkutató cége, a Blochamps Capital ügyvezetője emlékeztetett arra, hogy Magyarországon is már öt dollármilliárdost tartanak publikusan számon:

Mészáros Lőrinc, Csányi Sándor, Felcsuti Zsolt, Gattyán György és Veres Tibor tartozik ebbe az elitklubba.

Miközben 2015-ben még csak Csányi Sándor mondhatott magáénak 1 milliárd dollárt meghaladó vagyont, a top-gazdagok várható számának 3-6 éves előrejelzésében a Blochamps prognózisa szerint 2025-re már 7 dollármilliárdosunk (minimum 380-400 milliárd forintos vagyonnal bíró személy) lehet, akiknek száma 2030-ra 10 főre nőhet. A legalább 100 milliárd forintos vagyonnal bírók számában 2020 és 2025 között 80 százalékos növekedést prognosztizáló cég szerint az évtized végéig hátralévő 5 évben a magyar 100 milliárdosok tábora 32 főről 45 főre bővülhet.

A vagyonkoncentráció hazánkban is plasztikus adatokat produkál: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által mért 96,4 ezermilliárd forintos bruttó társadalmi pénzügyi vagyon 81,3 ezermilliárdos nettó részének több, mint fele a lakosság 10 százalékánál jelenik meg, ugyanakkor

a teljes társadalmi vagyon harmada a háztartások egy százalékában, alig 40 ezer családban koncentrálódik.

A vagyonkoncentráció a privátbanki adatokban is visszaköszön. Míg 2015-ben a szolgáltatóknál átlagosan 23 millió forintra rúgott az affluens (azaz a 30-70 milliós megtakarítási kategóriát jelentő) szegmensben az egy ügyfélszámlára jutó átlagos vagyon, addig idén év elejére ez az összeg már 55 millióra nőtt.

Mára már a legnagyobb, több ezres ügyfélkörrel rendelkező – a privátbanki ügyfélkör mellett affluens és prémium ügyfeleket is kezelő – szolgáltatóknál (például OTP, MBH, Erste, Raiffeisen) is 40-45 százalékot meghaladó a 100 millió forint feletti pénzügyi vagyonnal bíró ügyfélkör aránya, a specializálódott vagyonkezelési butikszolgáltatóknál pedig legfeljebb 30 százalék azon partnerek aránya, akik 100 millió forint alatti vagyont mozgatnak – hívta fel a figyelmet a Blochamps tanulmánya.

A kezelt vagyon megugrásában kiemelkedő szerepe van a leggazdagabb rétegnek: a hazai szolgáltatók által tavaly év végén kezelt 8575 milliárd forintnyi vagyon nem kevesebb, mint 60 százaléka köthető a milliárdosaink top-gazdag rétegéhez.

Sok pénz kell az elitklubhoz

Karagich István szerint a vagyonkoncentráció a szolgáltatói oldalon is változást követel: a megnövekedett vagyon miatt az igazi privátbanki elitklubokba való bekerüléshez magasabb limitekre van szükség.

A privátbanki szolgáltatók zöme 2024-ben már emelt, vagy a közeli hónapokban emelni fogja a privátbanki belépési limiteket, alig találunk majd olyan szolgáltatót, ahol 100 millió forint alatti vagyonnal befogadják majd a vagyonosokat a kiemelt ügyfélkezelés topligájába.

  • A Raiffeisen Bank Private Banking belépési limit értéke 50 százalékkal, a korábbi 100-ról 150 millió forintra nőtt, a bank az affluens ügyfelek belépési limitszintjét is 30-ról 50 millióra emelte.
  • 75 millióról 100 millió forintra emelkedett az Equilor belépési szintje.
  • Duplázva emeli várhatólag 100 millió forintra a belépési limitet a CIB Bank.
  • Az MBH Bank Private Bankingnél pedig szintén 50 százalékos limitszint emelés történik, a korábbi 50 helyett 75 milliós lehet a belépési limit a privátbanki ügyfeleknek.
  • A legmagasabb limitet az OTP Private Banking határozza meg, 300 millió forinttal. 
  • Míg a bécsi Bank Gutmann lényegében már egy évtizede 1 millió euróhoz köti a kiemelt ügyféltagságot a magyar ügyfeleknek is.

„A másik oldalon a vagyonkoncentráció új kihívást is jelent a szektornak: a korábbiaknál jobban előtérbe kerül az ügyfélkiszolgálás minősége, a privátbankárok szerepe és a befektetés-allokációs tanácsok mellett az egyéb egyedi szolgáltatások jelentősége. Az ügyfelek megtartása tehát nemcsak elsődleges szempont marad, de alapos munkát kell fektetni a szolgáltatásfejlesztésbe, hiszen néhány tucat elit klubtag elpártolása így szemmel is látható csökkenést okozhat a szolgáltató által kezelt vagyonban” – emlékeztet a cég ügyvezetője. (Economx)

milliárdos
vagyonkoncentráció
Mészáros Lőrinc
Csányi Sándor
felcsuti zsolt
Gattyán György
FORBES
LISTA
veres tibor
vagyon
affluens
vagyonkezelés
elitklub
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.04.29. - 06:14
25
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Az Európai Unióban utolsóként Magyarországon vényköteles marad az esemény utáni tabletta

    Az Európai Unióban utolsóként Magyarországon vényköteles marad az esemény utáni tabletta

  • Molesztálhatta diákját egy mátészalkai gimnázium tanára

    Molesztálhatta diákját egy mátészalkai gimnázium tanára

  • Vizsgabotrány: a Rahimkulov fiú édesanyja kétszer is bement a Corvinusra

    Vizsgabotrány: a Rahimkulov fiú édesanyja kétszer is bement a Corvinusra

  • Felmentette a bíróság a vádak alól az újbudai rendőrgyilkost

    Felmentette a bíróság a vádak alól az újbudai rendőrgyilkost

  • A rogáni propaganda újabb zászlóshajója állt bele Magyar Péter lejáratásába

    A rogáni propaganda újabb zászlóshajója állt bele Magyar Péter lejáratásába

  • Harapófogóval húzták ki a fogait, kalapáccsal verték végül kútba dobtak egy jászkarajenői férfit

    Harapófogóval húzták ki a fogait, kalapáccsal verték végül kútba dobtak egy jászkarajenői férfit

  • Mégis Szentkirályi Alexandra lehet a Fidesz főpolgármester-jelöltje

    Mégis Szentkirályi Alexandra lehet a Fidesz főpolgármester-jelöltje

  • Tűz van a visegrádi Hotel Silvanusban, menekülni kellett a vendégeknek

    Tűz van a visegrádi Hotel Silvanusban, menekülni kellett a vendégeknek

  • Kávéhiány és áremelkedés jöhet az EU-ban

    Kávéhiány és áremelkedés jöhet az EU-ban

  • Traktoros tüntetés: sokan félnek demonstrálni

    Traktoros tüntetés: sokan félnek demonstrálni

  • Tovább terhelik a háziorvosokat

    Tovább terhelik a háziorvosokat

  • Varga Juditot egy belvárosi hotel bárjában fotózták le az ÁSZ elnökével

    Varga Juditot egy belvárosi hotel bárjában fotózták le az ÁSZ elnökével

  • Átfúrják a Kárpátokat

    Átfúrják a Kárpátokat

  • Máris felmentett egy bírót Sulyok Tamás

    Máris felmentett egy bírót Sulyok Tamás

  • Egy szál virág a Nőkért, a Nőknek

    Egy szál virág a Nőkért, a Nőknek

  • Európa 2024: hogyan viszonyul egymáshoz a radikális jobboldal két ága?

    Európa 2024: hogyan viszonyul egymáshoz a radikális jobboldal két ága?

  • Orbán: Magyarországnak béke kell! A béke neve: Donald Trump

    Orbán: Magyarországnak béke kell! A béke neve: Donald Trump

  • Baja Ferenc baja: gyanúsított lett a volt miniszter

    Baja Ferenc baja: gyanúsított lett a volt miniszter

  • Orbán szerint jó irányba megy a gazdaság, csak épp szegényedik az ország népe, és az oroszok jól járnak

    Orbán szerint jó irányba megy a gazdaság, csak épp szegényedik az ország népe, és az oroszok jól járnak

  • Az igazság napja március 15.!

    Az igazság napja március 15.!

  • Több mint fél évet kell várni a szolnoki kórházban hasi ultrahang vizsgálatra

    Több mint fél évet kell várni a szolnoki kórházban hasi ultrahang vizsgálatra

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element