Ezek a juttatások fognak előnybe kerülni az idei évben.
Az Enloyd legújabb bérfelmérése nemcsak a legfrissebb országos béreket tartalmazza, hanem a munkavállalói juttatási igényeket is bemutatja. Mivel az infláció egyre nagyobb problémát jelent a bértárgyalások lebonyolításában és a megfelelő bérkonstrukciók megalkotásában, hasznos lehet más, béren kívüli juttatások keresletével is tisztában lenni.
Az idei évben az infláció miatt végbement bérnövekedés soha nem látott mértékben változtatta meg a munkavállalók elvárásait, így a cégeknek egyéb, kreatív megoldásokkal kell áthidalniuk az álláspályázók igényei és a kínált javadalmazási lehetőségek között húzódó szakadékot. Ezt sokan a juttatási csomagok fejlesztésével valósítják meg, ehhez azonban rugalmasan kell kezelniük a munkaerő-piaci szükségleteket.
A válaszok alapján látható, hogy a rugalmasság, az innováció és a kreativitás azok a kulcsfontosságú szempontok, amelyek lehetővé teszik a sikeres alkalmazkodást és a hosszú távú növekedést a változó körülmények között.
– nyilatkozta Buzgó Zsolt, az Enloyd Country Manager-e. Noha jelenleg is létezik konszenzus a fent említett szempontok létfontosságáról, az elmúlt években a bércsomagok emelkedésével ellentétben, a béren kívüli juttatások minősége szinte alig változott.
A felmérésben tisztán kirajzolódik a jelenleg kínált és a munkavállalók által előnyben részesített béren kívüli juttatások közti különbség. Míg mindkét esetben magas arányban találkozhatunk rugalmas munkaidővel, illetve távmunka lehetőséggel, sokkal kevesebben részesülnek magánegészségügyi ellátásban, vagy céges autó használatában, hiába a magas kereslet a jelöltek részéről.
Szintén kulcsfontosságú szerepet játszik idén az értékteremtő munka a jelöltek választásában.
Noha a pénzügyi kompenzáció továbbra is fontos, a munkaadók számára ugyanilyen fontos, hogy hozzáadott értéket kínáljanak alkalmazottjaiknak.
– vélekedett Artur Skiba, az Antal Poland Vezérigazgatója. Ez a trend különösen az IT szektorban uralkodott el, ahol nagy előnyre tettek szert a Data Science és a Machine Learning területén működő cégek. Itt a várhatónál is nagyobb jelenleg a piaci verseny. A magyar IT szakemberekért már nemcsak a hazai és európai cégek versenyeznek, hanem az indiai, izraeli és közel-keleti vállalatok is komoly konkurenciát jelentenek. Emiatt a tavalyi évhez képest átlagosan 40%-ot emelkedtek a bérek ebben a szektorban.
De nem az IT szektor az egyetlen terület, ahol ekkora bérnövekedés ment végbe. A felmérés 7 magyarországi régióra bontva számol be 6 szakmai területen, többek között az építőipar, pénzügy, mérnöki, üzemeltetési és logisztikai terület, valamint a szolgáltatói központok bérsávjairól. Az Enloyd bérfelmérése nagyszerű kiindulópontot jelent a munkavállalókat megnyerni akaró, és a saját munkáltatói márkájukat fejleszteni kívánó vállalatok számára.
A teljes bérfelmérés itt érhető el.