Nem a Reuters hírügynökség, hanem egy másik cég, a Thomson Reuters Special Services szerződött az amerikai védelmi minisztériummal. Ráadásul mindez Trump idején történt.
Donald Trump és az úgynevezett kormányzati hatékonyságért felelős szervezetet vezető milliárdos, Elon Musk után csütörtökön a magyar kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, Kovács Zoltán is megosztott egy hírt arról, hogy „az egyik legnagyobb hírügynökség, a Reuters 9 millió dollárt kapott az amerikai Védelmi Minisztériumtól egy »társadalommérnöki« programra, amelyet »nagyszabású társadalmi megtévesztésként« jelöltek meg. Kovács szerint „ez nem spekuláció – ezt bárki megtalálhatja a minisztériumi közbeszerzési dokumentumok között”.
Azt is állította a fideszes politikus, hogy ez nem elszigetelt eset, mert az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, az USAID „az utóbbi napokban lebukott, hogy olyan médiumokat finanszíroz, mint a balliberális Politico és társai”. Szerinte „ez komoly kérdéseket vet fel arról, mennyire független valójában a »szabad sajtó«, és mennyiben csupán liberális narratívaformálás zajlik ezekben a szerkesztőségekben”.
Az állításokra a Thomson Reuters úgy reagált, hogy azok
a védelmi tárcával kötött szerződésüket pontatlanul ábrázolják.
Mint írják, a 9 millió dollár értékű szerződés 2018-ban, Trump első elnöksége idején köttetett, és 2022-ben futott ki. Az egyik szerződő fél a minisztérium, a másik pedig a torontói székhelyű tartalomkészítő és technológiai cég, a Thomson Reuters Special Services (TRSS) volt, a megállapodás célja pedig az, hogy óvja az amerikai kormányt a pszichológiai manipulációtól, azaz az olyan megtévesztő viselkedési formáktól az informatikában, amelyek arra irányulnak, hogy a megtévesztett személyek az egyébként nem jogosult megtévesztő számára bizalmas adatokat adjanak át.
A Thomson Reuters hírügynökség jelezte: a TRSS tőlük eltérő jogi entitás, teljesen más irányítással. A TRSS vezérigazgatója, Steve Rubley pedig úgy fogalmazott: évtizedek óta, kormányokon átívelően nyújtottak szoftveres és információs szolgáltatásokat különféle kormányzati szerveknek, hogy segítsék azonosítani és megelőzni a csalási kísérleteket, támogassák a közbiztonságot és az igazságszolgáltatás fejlődését.
Hozzátették azt is, hogy a TRSS 2010 óta több mint 120 millió dollár értékben kötött szerződéseket szövetségi ügynökségekkel. Ezek közül a legnagyobb, 60 millió értékben éppen a védelmi tárcával voltak megállapodásaik, a belügytől pedig 55,85 milliót kaptak.
Korábban a Politico is cáfolta, hogy bármilyen kormányzati támogatást, segélyt vagy juttatást kapott volna fennállása 18 éve alatt. Azt írták, minden ettől eltérő állítás hamis. Hozzátették ugyanakkor, hogy a Politico Pro elnevezésű előfizetéses szolgáltatásukat használják kormányzati ügynökségek is. (hvg.hu)