Tizenegy órakor veszi kezdetét a Kormányinfó, amelyről már a meghirdetésekor érzékelni lehetett, hogy érdekes lesz.
A sajtótájékoztatón ugyanis Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint az újonnan kinevezett kormányszóvivő, Vitályos Eszter mellett részt vesz Varga Mihály pénzügyminiszter, valamint Nagy István agrárminiszter. Érdemes lesz kiemelten figyelni a költségvetést érintő bejelentésekre.
Jelentős figyelem fogja övezni a csütörtök 11 órakor kezdődő Kormányinfót.
Nagy István minden bizonnyal a keddi Magyar Közlönyben kihirdetett több, agrártámogatással kapcsolatos miniszteri rendelet részleteit ismerteti. A befektetők részéről viszont még nagyobb figyelem kísérheti Varga Mihály jelenlétét és mondatait.
Nagyon valószínű, hogy a 2024-es és 2025-ös költségvetéssel kapcsolatban tesz bejelentéseket a pénzügyminiszter, ugyanis legutóbb tavaly májusban volt hasonlóképp ezen a sajtóeseményen, akkor a készülő 2024-es költségvetésről árult el részleteket, most pedig szintén rengeteg aktuális, és egyelőre megválaszolatlan kérdés lebeg a büdzséfolyamatok felett.
- Mikor nyújtja be a kormány a 2024-es módosított költségvetést, mennyiben írja át a főbb makrogazdasági számokat és hogyan vezeti át azokat (kiadási és bevételi oldalon) a tavaly nyáron elfogadott eredeti tervezeten? Melyek lesznek azok a főbb tényezők idén, amelyek miatt újra kell szabni a büdzsét (kamatkiadások, inflációhoz kötött kiadások, nyugellátások, stb.)?
- Az is ismert, hogy a 4,5%-os új hiánycél teljesítéséhez is pótlólagos intézkedésekre van szükség (1000-1100 milliárd forint az elcsúszás számítások szerint) még idén, kérdés, hogy ezt hogyan valósítja meg a kormány, mekkora méretű kiigazító "csomagot" jelent be?
- A csomag mekkora részét teszi majd ki a beruházások elhalasztása, törlése, valamint egyéb kiadási tételek felülvizsgálata? Önmagában elegendő lesz-e ez a jelenlegi információk szerint idén kibontakozó 1000-1100 milliárd forintos költségvetési elcsúszás kezeléséhez?
- Hogyan alakulhat a magasabb hiány mellett az idei adósságpálya és az államadósság devizarészaránya?
- Egy ilyen bizonytalan költségvetési helyzetben mi lesz a 2025-ös költségvetés benyújtásával, amit eredetileg a kormány áprilisra ígért, tartva magát a hosszú évek óta tartó gyakorlatához, a költségvetés korai elfogadásához, melynek - mára nyilvánvalóvá vált - több hátránya van, mint előnye.