A volt jegybankelnök fia azt is mondta, megritkult a kommunikációja a crew oszlopos tagjaival, Somlai Bálinttal és Száraz Istvánnal.
„A lejáratási kísérleteket – melyeket magam igencsak méltatlannak tartok édesapámmal szemben – elsősorban gazdasági és politikai ellenlábasainak tulajdonítom, de még az ilyen szembenállás sem ad alapot arra például egy Állami Számvevőszéknek, hogy szakmaiatlan tartalmú jelentéssel tévessze meg a közvéleményt” – írta a Telexnek Matolcsy Ádám, aki az elmúlt hetekben ismét a hírek középpontjába került.
A sztori röviden: Matolcsy György jegybankelnök távozása után hirtelen mindenki a fejére csapott, az Állami Számvevőszék feljelentést tett az MNB-s alapítvány gazdálkodása miatt, a rendőrség hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást, a fideszesek pedig próbálnak úgy tenni, mintha most szembesülnének azzal, hogy az alapítvány működésével baj lehetett – pedig 9 éve mindent megtettek azért, hogy még kevésbé legyen átlátható a rendszer.
Az Állami Számvevőszék jelentése alapján 266 milliárd közpénz veszhetett el, de az alapítvány által létrehozott Optima Befektetési Zrt. ennél jóval nagyobb vagyonnal, nagyjából 500 milliárd forinttal gazdálkodott, amiben már a Neumann János Egyetemért Alapítvány pénze is benne volt. A jelentésben rájuk is kitértek.
A jelentés szerint a befektetéseket egy átláthatatlan struktúrán keresztül bonyolították, sok milliárd került Matolcsy Ádám baráti társaságához. Noha a független sajtó évek óta cikkezett az alapítvány, az Optima, illetve Matolcsy Ádám és köre kétes ügyleteiről, sokáig semmi nem mozdult. A crew felemelkedéséről anno videót is készített a 444:
A lap először Hadházy Ákos posztja miatt kereste meg Matolcsy György fiát, a politikus a feleségének több tízmilliós órájáról és szaúdi luxushotelről tett ki képeket. Erre azt választolta, hogy Hadházy és a Telex is „folyamatosan hazudozik az elmúlt hetekben egy nyilvánvalóan politikai indíttatású lejáratókampány keretében”.
„Minden jövedelmem legális, nem élek életvitelszerűen Magyarországon immár négy éve. Édesapám már nem jegybankelnök, senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonát, hiszen továbbra is a mérlegén vannak a vagyoneszközök.” Itt arra utalhatott, hogy az MNB-alapítvány, a Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. legfrissebb mérlege alapján az eszközök soron papíron valóban kimutatható több mint 400 milliárd forintnyi vagyon, amiből a legtöbb, 260 milliárd forint értékpapírokat tükrözött. Azt is írta, hogy apja már adott egy magyarázó interjút a kérdésben. Matolcsy az Indexnek beszélt arról, hogy elfogadhatatlannak tartja az ÁSZ-vizsgálatot, abban szerinte olyan dolgok szerepelnek, amik „egyáltalán nem felelnek meg a tényeknek”.
A bevételeiről azt mondta, számos külföldi érdekeltsége van, a legnagyobb rész külföldi cégekből származik. „Nyilvános adatok alapján Önök is hozzáférnek magyar vállalkozásaim egy részének árbevételéhez és eredményéhez, ami megfelelő adózott jövedelmet biztosít családom eltartására.”

A villa a svábhegyi Mátyás Király útján. - Fotó: Kaufmann Balázs/444.hu
Nagy port kavart a svábhegyi villa ügye is, amit az MNB alapítványa először kutatási központnak vett meg 2015-ben, majd később eladott egy Száraz Istvánhoz köthető magántőkealapnak. Matolcsy azt mondta, nem költözött be, csupán egy időszakra kibérelte, de soha nem tartózkodott benne úgy, hogy az alapítványi tulajdonban volt. „A svábhegyi villa időszakos kibérlésére vonatkozó lehetőséget a Quartz Alapkezelő közvetítette felém, mivel az alapkezelő által intézményi befektetők javára kezelt vagyonkezelési politika ezt a hasznosítási formát lehetővé tette.” Arra, hogy a felesége miért posztolta azt, hogy „édes otthon”, azt mondta, a kifejezés Magyarországra vonatkozott, mivel akkor költöztek külföldre.
A köréhez köthető magántőkealapok bűvészkedéseiről azt is mondta, az érintetteket kellene megkérdezni, de szerinte „minden tranzakció a hatályos jogszabályok betartásával, piaci árazáson zajlott”. Ha pedig ennek az ellenkezője jutna a tudomására, jelezné a hatóságoknak. „Minden olyan esetben, ahol közvagyont érintő bűncselekmény gyanúját észlelném, azt állampolgári kötelességből természetesen jelezném a hatóságok felé.”
A lap kérdezte még arról is, hogy Kovács Petra fedőnévvel irányította-e a jegybank vagyonát átvevő cégek működését. „Bár olvastam a Kováts Petra »álnéven« írt sajtóhisztéria cikkeit, mélységesen elítélem azt, hogy a sajtó munkatársai nőként vizionálják személyemet” – írta, hozzátéve, hogy minden kommunikációja a törvényeknek megfelelően zajlott.
A Matolcsy-crew oszlopos tagjaival, Somlai Bálinttal és Száraz Istvánnal már kevésbé tartja a kapcsolatot, a kommunikáció „az idő és a földrajzi távolság miatt az elmúlt években megritkult.” Arra a kérdésre viszont nem válaszolt, hogy miért van diplomata útlevele. (444.hu)
Frissítés: Matolcsy Ádám megszólalt: “minden jövedelmem legális”
Matolcsy Ádám szerint a magyar sajtó hazudozik róla.
Matolcsy György volt MNB-elnök fia, Matolcsy Ádám írásban válaszolt a Telex kérdéseire, miután a magyar sajtó a család és barátai mesés meggazdagodásáról egyre több cikket írt.
Matolcsy Ádám leszögezi:
minden jövedelmem legális, nem élek életvitelszerűen Magyarországon immár négy éve. Édesapám már nem jegybankelnök, senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonát, hiszen továbbra is a mérlegén vannak a vagyoneszközök.”
Az MNB alapítványai és az Állami Számvevőszék vizsgálata körüli botrányról Matolcsy György korábban azt mondta, hogy „felfoghatatlan hiba”, amit az Állami Számvevőszék ejtett a jegybanki vagyonnal kapcsolatban végzett számításaiban.
Matolcsy Ádám szerint az MNB-ügy politikai indíttatású. “A lejáratási kísérleteket – melyeket magam igencsak méltatlannak tartok édesapámmal szemben – elsősorban gazdasági és politikai ellenlábasainak tulajdonítom, de még az ilyen szembenállás sem ad alapot arra például egy Állami Számvevőszéknek, hogy szakmaiatlan tartalmú jelentéssel tévessze meg a közvéleményt. Kérem olvassa el az erről készült interjút” – fogalmazott Matolcsy Ádám. (atv.hu)