Novák Katalin bukásának története
Köztársasági elnök nélkül maradt Magyarország, miután Novák Katalin február 10-én lemondott az államfői tisztségről. Ugyanezen a napon a Fidesz elveszítette az EP-lista vezetőjét is, Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter bejelentette, hogy visszavonul a közélettől. Júniusban önkormányzati választás zajlik Magyarországon, a Fidesznek még nincs főpolgármester-jelöltje.
Nem csitulnak a kedélyek a kegyelmi ügy körül. A Momentum február 14-én a Karmelita előtt tüntet, pénteken pedig ismert személyiségek szerveznek megmozdulást a Hősök terén. Ilyen az országos hangulat, amikor Orbán Viktor magyar miniszterelnök szombaton megtartja hagyományos évértékelőjét. Elvárásként fogalmazódik meg, hogy magyarázatot adjon a történtekre.
Kegyelem a pedofil cinkosának
Február 2-án írta meg Kaufmann Balázs, a 444.hu újságírója azt a cikket, amelyben feltárta, hogy Novák Katalin magyar köztársasági elnök 2023-ban kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon korábbi igazgatóhelyettesének, akit a pedofil igazgató fedezése miatt ítéltek el. Nyolc nappal később Novák Katalin bejelentette a lemondását.
A bicskei gyermekotthon igazgatója, V. János 2004 és 2016 között legkevesebb tíz kiskorú fiút zaklatott, közülük többen nevüket és arcukat vállalva 2016 októberben kamerák előtt mesélték el a történetüket. Az igazgató, és K. Endre igazgatóhelyettes ellen 2017 augusztusában indult eljárás.
K. Endrét, aki fedezte a felettesét, és hamis tanúzásra akarta rávenni a fiúkat, 3 év és 4 hónap börtönbüntetésre ítéltek első és másodfokon. Novák Katalin 2023. április 27-én, a pápalátogatás apropóján összesen 22 ügyben adott kegyelmet, köztük K. Endrének is, aki mindeközben harmadfokon próbálta megtámadni a börtönbüntetéséről szóló ítéletet. Ezek a lépések játszottak közre abban, hogy az ügy nyilvánosságra került.
A 444 cikkének megjelenése után a magyar közvélemény felháborodott, az ellenzék megmozdulást szervezett az államfő hivatalának otthont adó budapesti Sándor-palotánál, és Novák távozását követelték.
Novák Katalin február 6-án az ATV kérdésére válaszolva röviden kommentálta a kegyelmi ügyet. „Undorodom a pedofíliától, az egyik leggusztustalanabb, legsúlyosabb bűncselekménynek tartom. Az én elnökségem alatt nem volt és nem is lesz kegyelem a pedofiloknak, ez így volt ebben az esetben is” – fogalmazott.
Orbán alkotmánymódosítással korlátozná az államfő jogköreit
Orbán Viktor magyar miniszterelnök február 8-án jelentette be, hogy korlátozni akarja a köztársasági elnök jogkörét, ebből a célból pedig még aznap alkotmánymódosítást nyújtott be. „A kormány nevében alkotmánymódosítást nyújtottam be, amely lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények elkövetése esetén kegyelmet kaphasson” – fogalmazott Orbán.
Miközben Magyarországon egyre nőtt a feszültség a kegyelmi ügy miatt, Novák Katalin államfői kötelességének eleget téve külföldi úton vett részt. Február 10-én reggel azonban megszakította katari útját és visszarepült Magyarországra. Novák a reptérről azonnal a Sándor-palotába sietett. Néhány órával később Novák Katalin rendkívüli beszédet intézett a magyar néphez, és bejelentette, hogy lemond a köztársasági elnöki tisztségről.
Az államfő rendkívüli televíziós beszédével egy időben Varga Judit volt igazságügyi miniszter is bejelentette távozását. Novák Katalin mellett ő a kegyelmi ügy másik kulcsfigurája, mivel a kegyelmi kérelmeket az igazságügyi miniszter terjeszti fel a köztársasági elnöknek, és a miniszter is írja a végén azt alá. Tavaly áprilisban pedig – amikor K. Endre kegyelmet kapott – még Varga Judit volt hivatalban. Varga, akivel a Fidesz korábban az EP-lista vezetőjeként számolt, február 10-én lemondott országgyűlési képviselői tisztségéről, és közölte, hogy visszavonul a közélettől.
Tónik, Ádámok és Barbarák
Szombat este bejelentést tett Magyar Péter, Varga Judit exférje is, aki a részben állami tulajdonú MHB Bank felügyelőbizottságának tagja, illetve a Magyar Közút és a Volánbusz igazgatóságának tagja. Magyar minden állami pozíciójáról lemondott – nem szakmai okok miatt.
„Egy percig sem akarok olyan rendszer részese lenni, amelyben az igazi felelősök nők szoknyája mögé bújnak, ahol Tónik, Ádámok és Barbarák vígan röhöghetnek a markukba, miközben gondolkodás nélkül feláldozzák azokat, akik ellentétben velük, soha nem a saját anyagi érdekeikért, hanem a hazájuk érdekében és a honfitársaikért dolgoztak” – közölte.
Vasárnap Magyar Péter a Partizánnak adott interjút, amelyben elmondta, döntésének okai nem újak, de amíg a felesége tisztséget viselt a kormánypártban, addig mindezt nem tehette meg. Magyar 2002-ben került kapcsolatba Gulyás Gergellyel, ezt követően lépett be a Fideszbe, az interjúban hangsúlyozta, hogy erős szálak fűzik a kormánypárthoz.
„Szép lassan elértünk egy olyan szintre, ahol – mindannak ellenére, hogy egyébként jó irányba megy egy csomó minden az országban, mindannak ellenére, hogy én soha nem leszek a másik oldalon – azt ki kell mondani, hogy ez már nem mehet tovább. Ha nem akarjuk azt, hogy a mi gyerekeink egy családi részvénytársaságban nőjenek föl, ami Magyarország, akkor érdemes ezen változtatni” – idézi az interjút a 444.
Magyar az interjúban éles kritikát fogalmazott meg Rogán Antal személyével kapcsolatban is. „Engem mélységesen felháborított, ahogy a jobboldali sajtó Rogán Antal vezetésével bánt a köztársasági elnökkel” – mondta. Magyar szerint nem titok, hogy Rogán és az ő emberei irányítják a kormányzati kommunikációt. Úgy véli, a ma már a titkosszolgálatokat irányító Rogán a kormány Richelieu-je. „Őket soha senki nem kéri számon, nem elszámoltathatók” – fogalmazott.
A 24.hu megkeresésére Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke, valamint a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda is azt válaszolta Varga volt férjének állításaival kapcsolatban, hogy „reménytelen helyzetben lévő emberek kétségbeesett próbálkozásával a kormány nem foglalkozik”.
Novákot magára hagyták
Orbán Viktor kormányfő Novák és Varga távozását sem kommentálta.
A kegyelmi ügy miatt nemcsak a közvélemény jelentős része és az ellenzék, de gyermekjogi szervezetek és szakértők is kritikával illették Novákot. „A kegyelmi döntés, annak üzenete és következményei szembe mennek a gyermek legfőbb érdekeinek megfelelő eljárás elvével, amely valamennyi állami szervet, így a köztársasági elnököt is kötelezi” – írta a Gyermekjogi Civil Koalíció nyilatkozatában, melyet 103 gyermekjogi szervezet, szakértő és támogató aláírásával tettek közzé.
Többen pedig Novák közvetlen közeléből is kihátráltak az államfő mögül. Még azelőtt, hogy Novák lemondott, a köztársasági elnök tanácsadó testületéből kilépett például Gundel Takács Gábor műsorvezető, Lackfi János író, valamint Szörényi Levente zenész is, akadtak azonban, akik a végsőkig kitartottak Novák mellett.
Palástolás
Novák lemondása után a Telex és a Direkt36 arról kezdett cikkezni, hogy Balog Zoltán református püspöknek, volt miniszternek, a református egyház zsinati hivatala vezetőjének, Novák Katalin egyik tanácsadójának is szerepe volt abban, hogy K. Endre, a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettese kegyelmet kapott. Az információt több egymástól független, kormányközeli, illetve az államfői hivatalhoz közel álló forrás is megerősítette a két lapnak. Erről Novák lemondásának másnapján, február 11-én számolt be a sajtó.
Az Orbán-kormány egy volt magas rangú tisztviselője azt mondta, írta a Telex, hogy Novák környezetéből úgy értesült, Balog volt az, aki arra biztatta a köztársasági elnököt, hogy K. Endrének kegyelmet adjon. Egy másik forrás szerint Novák környezetéből már régóta arra panaszkodtak, hogy „Balog bejárt a Sándor-palotába intézkedni”, és „mindenben kavart”. Novák egy volt munkatársa úgy fogalmazott kettejük kapcsolatáról, hogy „Kata neki bármit megtesz”.
A Telex és a Direkt36 anyaga ugyanakkor arról is beszámolt, hogy Balog neve már korábban is felmerült a bicskei gyermekotthon kapcsán. Balog volt az, aki 2016-ban állami kitüntetésre terjesztette elő az azóta pedofíliáért elítélt V. János igazgatót, és az elnöki kegyelemben részesülő K. Endrét is ismerhette, mivel 2013-ban együtt vettek részt egy a Balog minisztériuma (EMMI) által, a gyermekek elleni szexuális erőszak megállításáért szervezett konferencián.
Balog Zoltán református püspök február 12-én, hétfőn körlevelet küldött a lelkipásztor és presbiter testvéreinek, a levelet a Telex közölte. Balog ezt követően kedden, február 13-án videóüzenetben jelentette be, hogy nem mond le a református egyház vezetéséről a kegyelmi ügyben játszott szerepe miatt. Balog leszögezte, hogy K. Endre kegyelmi kérvényét nem ő nyújtotta be, de támogatta, hogy kegyelmet kapjon. Ugyanakkor elmondta azt is, hogy tévedett, hibázott, és ezért bocsánatot kér, a felelősséget azonban Novák Katalinnak kell vállalnia, hiszen a döntést ő hozta meg az ügyben.
Február 14-én, szerdán a Momentum Rogán, takarodj! Orbán, takarodj! címmel szervezett tüntetést a Karmelita elé, február 16-án, pénteken pedig Pottyondy Edina és több ismert személyiség, köztük Gulyás Márton (Partizán) és Baukó Attila, azaz Azahriah hirdetett közös tüntetést a budapesti Hősök terére. „Ami történt, az túlmutat a volt köztársasági elnök és a volt igazságügyi miniszter személyén és felelősségén. A legkiszolgáltatottabb, tragikus sorsú gyermekeket hagyta cserben az állam, amikor egy bántalmazó intézményigazgatóra bízta őket” – írják. (NAPUNK)