A Kúria szerint politikai kritikát fogalmaztak meg a működésükkel kapcsolatban.
Egy neki nem tetsző beszéd közben felállt, távozott a teremből, majd a beosztottjait is maga után rendelte Varga Zs. András, a Kúria elnöke a múlt heti jogászgyűlés egyik beszéde során, amelyen a Kúria működését illető kritikák hangzottak el – írja a HVG. A Kúria közleményben reagált, amelyben szakmainak álcázott politikai kritikának nevezte a beszédben elhangzottakat.
Ahogy a HVG cikkéből kiderül, múlt hét második felében, Balatonalmádiban tartották a 17. Magyar Jogászgyűlést. Az eseményen jogász végzettségű politikusok mellett ügyvédek, bírók és ügyészek, valamint az igazságszolgáltatás különböző szerveinek jogász végzettségű vezetői és tagjai vettek részt.
A különös incidens a jogászgyűlés csütörtök délutáni plenáris ülésén történt. Az ülésen Trócsányi László volt igazságügyi miniszter, Varga Zs. András, a Kúria elnöke, Polt Péter legfőbb ügyész, majd Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke szólalt fel. Őket követték a hivatásrendek képviselői.
Köztük volt Havasi Dezső, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, a Magyar Jogász Egyesület alelnöke, aki a HVG az ülésen résztvevő forrásai szerint beszédében felhozott egy, a jogalkalmazók körében végzett felmérést, amelyet munkacsoportja készített a Kúria úgynevezett jogegységi panasz tanácsának munkájáról. Ebben a megkérdezettek több kritikát is megfogalmaznak az érintett szerv működésével kapcsolatban.
A HVG szerint a kritikák között felmerült az is, hogy a jogalkalmazók szerint nem optimális, hogy a jogegységi panasz tanácsnak Varga Zs. András az elnöke. Ez volt az a pont, amikor ő a jelenlévők szerint felállt és elhagyta a termet.
A HVG-nek nyilatkozó résztvevők szerint mire a plenáris ülés véget ért, Varga Zs. kicsekkolt a szállodából, és több kúriai bíróval együtt elhagyta a helyszínt. A kúriai bírók távozása miatt az egyik péntek reggeli program el is maradt, mivel azon pont ők adtak volna elő.
A HVG szerint Varga Zs.-t többen próbálták békíteni, köztük Sulyok Tamás köztársasági elnök és miniszterek is.
A HVG cikkének megjelenése után a Kúria sajtóközleményt adott ki, amelyben ezt írják: „A Tizenhetedik Magyar Jogászgyűlés […] plenáris ülésén […] a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke szakmainak álcázott, de a jogszabályokat és a tényeket figyelmen kívül hagyó és az Alaptörvény előírását súlytalanként kezelő, éles politikai kritikát fogalmazott meg a Kúria feladatait, a Jogegységi Panasz Tanács összetételét és működését illetően.
A Jogászgyűlés programja ezen az ülésen a vitát nem tette lehetővé, de a Kúria és a kúriai bírák politikai vitában egyébként sem vehetnek részt. Politikai provokációra pedig szakmai érvekkel nem lehet válaszolni. Erre nem is volt szükség. Tudomásunk szerint a Jogászgyűlés záróülésén elhangzott előadások visszatértek a szakmai értékelésekhez, és a zárszóban a Magyar Jogász Egylet elnöke elnézést kért a Kúriától. A Kúria vezetőinek elmaradt előadásait a rendezvény résztvevői számára hamarosan elérhetővé tesszük.”
A cikkben szereplő információkkal kapcsolatban megkerestük Varga Zs. Andrást és Havasi Dezsőt is.
Havasi Dezső a kérdéseinkre a következő válaszokat küldte:
Az ön előadásának melyik pontjánál távozott a Kúria elnöke? Nem tudom pontosan, úgy emlékszem a jogegységi tanácsok összetételével kapcsolatos észrevételnél.
Varga Zs. András valóban a Kúriát érintő kritikának értékelte az ön előadását? Ha igen, melyik pontját és miért? A teremből távozása után nem beszéltem vele, nem tudom mit tartott ilyen fokon sérelmesnek.
Meg tudja erősíteni, hogy Varga Zs. András azt mondta, vagy ön mond le, vagy ő? Ezt velem senki nem közölte, később hallottam másoktól.
Ön látta, hogy a Kúria elnökét Sulyok Tamás köztársasági elnök, Pintér Sándor belügyminiszter és Tuzson Bence igazságügyi miniszter is megpróbálta békíteni? Varga Zs. András valóban nem enyhült meg? Ezt nem láttam, nem tudom milyen körben voltak együtt. Előadásom napján Tuzson és Pintér miniszter urak még ott sem voltak. Hogy később mi történt azt nem tudom.
Igaz az az állítás, hogy távozása miatt a meghirdetett programmal ellentétben nem a Kúria elnöke vezette az utolsó napi plenáris ülést sem, ahol Pintér Sándor és Tuzson Bence beszélt? Megerősíthetem az állítást. (Telex)