Amire a NASA sem számított: a Föld felé mozgatja az űrtörmelékeket a bolygógyilkos aszteroida
Nem kicsíny rettegésben tartja a világot a 2024 YR4 elnevezésű aszteroida, amely immáron már a "városgyilkos" becenevet is megkapta. A nagy riodalmat az robbantotta ki, hogy a többi űrtörmelékhez képest nagyobb a valószínűsége annak, hogy becsapódik, éppen ezért a kockázati listát jelenleg ez vezeti. Mint ismeretes, számos űrtörmelék közlekedik a naprendszerünkben, ezek közül azonban csak nagyon kevés csapódik a Földbe.
Ez az aszteroida azonban komoly fenyegetést jelent. Számítások szerint 2032-ben fog a Föld közelébe érni, és igen magas, 1 a 38-hoz az esélye annak, hogy becsapódik a Földbe, ezzel pedig listavezető lett a potenciálisan becsapódható aszteroidák között. Természetesen nem kell pánikolni, ugyanis világméretű pusztulást nem okozhat, és a NASA is dolgozni fog olyan stratégián, amellyel megelőzhetik az esetleges bajt.
Úgy tűnik azonban, hogy nem az YR4 az egyetlen űrtörmelék, amitől tartania kell az emberiségnek. Profi és amatőr csillagászok ugyanis rámutattak, hogy a városgyilkos aszteroida felfedezése óta már több kisbolygó és törmelék is elhaladt a Föld mellett, ráadásul rémesen és aggasztóan közel. A 2025 BP6 nevű aszteroida például január 16-án mindössze 9712 kilométerrel kerülte el a Földet, azaz már-már súrolta a bolygónkat. Hat nappal korábban pedig a 2025 BT4 nevű aszteroida kongatta meg a NASA vészharangját, amely egyszer csak megjelent a Föld mellett, és mindössze 120 253 kilométerre haladt el a bolygónk mellett - írja a DailyStar. (Borsonline)