A kormány átláthatóbbá tenné a betegutat.
A Belügyminisztérium társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezete szerint az új időpontfoglaló rendszer létrehozása láthatóvá és átláthatóvá tenné a betegutat a közfinanszírozott járóbeteg-szakellátásban.
A kormány digitális időpontfoglalási rendszer bevezetését tervezi az egészségügyben. A cél az, hogy a beteg minél egyszerűbben és minél gyorsabban kapjon időpontot a számára szükséges szakrendelésre, továbbá a beteg ellátása valóban az általa lefoglalt időpontban valósuljon meg.
Az állam az EESZT digitális időpontfoglalási rendszer szolgáltatás útján biztosítaná, hogy a járóbeteg-szakellátást nyújtó, közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatók az EESZT útján közzétegyék és folyamatosan frissítsék a rendelet szerinti beutalóval és beutaló nélkül igénybe vehető szolgáltatásaikra nyitva álló időpontokat.
A jogszabály-módosítás szerint az új rendszerben az időpontokat
- a járóbetegszakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató,
- a beutalóval igénybe vehető ellátások esetén a beutaló orvos,
- beutaló nélkül igénybe vehető ellátások esetén a beteg háziorvosa vagy kezelőorvosa
jegyezheti elő.
A tervezet szerint az ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató a közzétett időpontokat – kivételes esetben, az egészségügyi szolgáltató működését érintő okból – az EESZT útján módosíthatja vagy törölheti.
Lefoglalt időpont módosítása, vagy törlése esetén viszont az ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató köteles a beteg értesítésére, valamint új időpont egyeztetésére.
A járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató nem tagadhatja meg az ellátást, ha az EESZT útján digitálisan elérhetővé tett betegfogadási időpontra történik az időpontfoglalás – olvasható a rendelettervezetben.
A digitális időpontfoglalási rendszer 2024. március 1-jétől tennék kötelezővé
azon közfinanszírozott járóbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók számára, amelyek a járóbeteg-szakellátást legalább heti 300 vagy több óraszámmal, és legalább 5 szakmában működtetik.
Az intézkedés megvalósítása a meglévő egészségügyi szolgáltatások elérhetőségét, illetve minőségét javítja. A módosítás a meglévő közfeladatok hatékonyabb ellátására és az egészségügyi ellátás minőségének növelésére irányul – áll a rendelettervezet hatásvizsgálati lapjain.
Ugyanitt azt írják, hogy az intézkedés bevezetése hozzájárulhat a közfeladatok hatékonyabb ellátásához, az egészségügyi szolgáltatások elérhetőbbé tételéhez, ezen kívül a lakosság egészségi állapotának fejlesztéséhez, ezáltal a népességfogyás mérsékléséhez, így hazánk versenyképességének javításához.
A társadalmi egyeztetésre ugyanúgy augusztus 12-ig van idő, mint annál a tervezetnél, amely az EESZT-vel kapcsolatos részletes szabályokat módosítaná, az eredeti rendeletet egészítené ki, ám – mint a 24.hu megjegyzi – furcsa módon jelzi azt is, hogy az előterjesztést a kormány még nem tárgyalta meg. (Startlap)