A Matolcsyék által elherdált milliárdokról kérdezte volna Kocsis Mátét a Telex újságírója, a frakcióvezető azonban személyeskedéssel válaszolt
A Fidesz frakcióvezetője jogi eszközökkel szeretné elérni, hogy a 2026-os választás ne úgy alakuljon, ahogy a „külföldi finanszírozók remélik”.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője tartott lakossági fórumot Győrben, amely a Telex videós beszámolója alapján leginkább azzal a vádaskodással telt, miszerint az ellenzéket és a kormánykritikus sajtót külföldről irányítják.
A nagyjából kétórás előadásában Kocsis Máté név szerint, személyeskedve beszélt a Telex és a 444 újságíróiról, Simor Dánielről és Czinkóczi Sándorról, s azzal vádolta őket, hogy az a „kötelességük”, hogy Magyar Péter szekerét tolják (noha a Tisza Párt elnöke velük sem viselkedik barátian). Kocsis arról is beszélt, hogy nincs független sajtó, hanem külföldről finanszírozott ügynökök vannak. „Valamennyi jogi eszközt be kell vetnünk ahhoz, hogy a 2026-os választás ne úgy alakuljon, ahogy a külföldi finanszírozók remélik” - fenyegetőzött.
A fórum után a Telex riportere megpróbálta érdemleges témákról is szóra bírni Kocsis Mátét, aki válaszok helyett személyeskedve támadni kezdte Simor Dánielt, számon kérve rajta az apja, Simor András korábbi jegybankelnökhöz köthető ügyeket. A Fidesz frakcióvezetője a többi közt azt a vádat fogalmazta meg, hogy Simor András „offshore-cégekben vitte ki az MNB vagyonát. Hogy e vádakért miért a volt jegybankelnök fiát kell felelősségre vonni, az nem derült ki, mindenesetre a frakcióvezető kitartóan hajtogatta az erről szóló vádjait, meg azt, hogy „külföldről finanszírozott propagandistáknak” nem nyilatkozik, amíg az újságíró a Matolcsy-féle MNB-vagyonról és az ahhoz kapcsolódó ÁSZ-jelentésről próbálta kérdezni. Sikertelenül. (Népszava)
Miért kritizálta Kocsis Máté a Telexet?
Kocsis Máté a Telexet és a 444-et a Győrben tartott fórumán kritizálta, amiért szerintük nem függetlenek és külföldi finanszírozású propagandamédiaként működnek. Kifejtette, hogy a Telex munkatársai nem önállóan dolgoznak, hanem külső parancsok alapján cselekszenek, ami szerinte brutális propagandát szolgál.
A fórumon hangsúlyozta, hogy a baloldali sajtó, mint a Telex, nem tudja megvitatni a politikai kérdéseket, és a válaszokat sem keresik. Kocsis Máté különösen azzal érvelt, hogy az újságírók nem kérdezhetnek fontos ügyekről, például Magyar Péter ügyéről, aki kritikát kapott tőle. Ezen kívül vagyonvesztésről is szó esett, amelyet az MNB alapítványának pénzkezelése kapcsán említett.
Összességében Kocsis Máté a média talajfoglalását és túlsúlyát hangsúlyozta, amely szerinte nem reprezentálja a nagyobb társadalmi véleményt, és folyamatosan őrzi a liberális narratívát.
Milyen témákról beszélt Kocsis Máté a fórumon?
Ukrajna EU-csatlakozása: Beszélt az Ukrajna EU-hoz való csatlakozását érintő véleménynyilvánító népszavazásról, amelyet "konzultációnak" nevezett.
Média kritikája: Kiemelte a Telex és a 444 kritikai megközelítéseit, amelyek szerinte nem függetlenek, hanem propagandaeszközként működnek. Hangsúlyozta, hogy a média aránytalansága miatt nem lehet őket komolyan venni.
Kormányzati pénzügyek: Kritizálta az MNB alapítvány vagyonvesztését, és említést tett a pénzügyek ellenőrzésének kérdéséről, arra utalva, hogy a számvevőszék jobban ellenőrizhetné az állami költségvetést.
Külföldi finanszírozás: Rámutatott, hogy a baloldali sajtó külföldi finanszírozású, és ezzel kapcsolatban aggályait fejezte ki, hogy a nemzeti érdekek nincsenek megfelelően képviselve.
Politikai helyzet: Beszélt a külföldi és hazai politikai erők közötti feszültségre, valamint arra, hogy a Fidesz hogyan kívánja kezelni a következő választásokat.
Hogyan befolyásolja a média a politikai diskurzust?
Információ terjesztése: A média az információk elsődleges közlője, amely befolyásolja, hogy a nyilvánosság milyen eseményeket, véleményeket és politikai nézeteket ismer meg. A politikai diskurzus minősége gyakran a médiában megjelenő tartalmak minőségén múlik.
Narratíva formálása: A médiának hatalma van a történetek és narratívák kialakításában. Például Kocsis Máté critiques of the Telex and 444 médiafórumokra rámutatott arra, hogy az ilyen platformok nem csupán informálnak, hanem egy adott politikai narratívát is közvetítenek, ami befolyásolja a közvéleményt.
Politikai ellenzék működése: Kocsis Máté megjegyezte, hogy a baloldali média "képviselői" nem a saját ítéleteik alapján cselekszenek, hanem külföldi érdekekkel összhangban. Ez a jelenség arra utal, hogy a média politikai pártok hatalmi pozícióját is formálhatja.
Kritikus kérdések elhallgatása: A politikai szereplők, mint Kocsis Máté is, gyakran próbálják elkerülni a kényes kérdések megválaszolását, mint például az állami számvevőszék által feltárt jelentős vagyonvesztés. A média ilyenkor nemcsak mint a kérdések közvetítője, hanem mint a politikai diskurzus ellenőrzője is működik.
Közösségi média hatása: A közösségi média megjelenése új dimenziót ad a politikai diskurzusnak, ahol gyorsan terjednek az információk, és ahol a politikai tartalmak elérhetősége szélesedik. Kocsis Máté arra utalt, hogy a nagy technológiai cégek, mint például a Facebook, nem a magyar értékrendet képviselik, ezzel is befolyásolva a politikai diskurzust.
Külföldi befolyás: Az olyan politikai fórumokon, mint Kocsis Máté győri rendezvénye, hangsúlyozzák, hogy a média külföldi finanszírozása miatt nem tekinthető függetlennek. Ez a narratíva arra irányul, hogy aláássa a média hitelességét és politikai befolyását.