Alacsonyabb éves inflációt vár a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium, mint a jegybank - ez derült ki a tárca vezetőjének hétfői sajtótájékoztatóján.
Némileg alacsonyabb inflációt vár az év egészére nézve a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium, mint a jegybank - ez derült ki a tárca vezetőjének hétfői sajtótájékoztatóján, amelyen a Pénzcentrum is részt vett. Nagy Márton leszögezte azt is, hogy a GDP növekedési ütemének gyorsulását is várják még idén.
Az átlagkereset növekedése tekintetében a minisztrium 8,56 százalékos növekményt vár, ez a mutató a teljes nemzetgazdaságra értendő - a versenyszférában pedig 8,9 százalékos növekedést jósolnak. Nagy Márton azt is elárulta, hogy a költségvetést elkezdték készíteni, azt a Költségvetési Tanács április végén meg fogja kapni, nyárra pedig el is fogadhatják.
A tárcavezető elmondta, hogy a GDP dinamikus bővülésére is számítanak, csak idén, a harmadik negyedévben 3 százalék lehet a növekedés üteme. A legerősebb hajtóerő Nagy Márton szerint a fogyasztás bővülése lesz, igaz, hogy a jegybank magasabb jegybanki bővülést prognosztizál. Március végén és áprilisban az árrésstop is komoly indikátora lesz ennek, nyártól pedig az adómentesség is segíteni fogja mindezt.
A miniszter szólt arról, hogy az élelmiszerek 7,1, a banki szolgáltatások 12,5, a távközlési szolgáltatások pedig 15,6 százalékkal lettek alacsonyabbak.
A miniszter azonban elmondta, hogy most már nagyon nagy esélye van a banki díjak befagyasztásának, december 31-i szintre kell majd visszavinni a lakossági számlavezetési díjakat és kártyadíjakat, újakat pedig tilos lesz bevezetni.
Elmondta ugyanakkor, hogy egyelőre még nincs dátuma a bevezetésnek, de az önkéntes árkorlátozást sem tartották a bankok, ezért látják szükségét az árstopnak ebben a szektorban.
A kiskereskedelmi forgalomról a miniszter azt mondta, hogy a kiskereskedelmi forgalom már a harmadik negyedévre 5 és 10 százalék közötti sávban lehet, annak ellenére, hogy most csak 3-4 százalékos ez az adat. A GDP-növekedéshez Nagy Márton szerint hozzájárulnak a hamarosan a termelést megkezdő nagyberuházások is.
A tárcavezető szólt arról, hogy a német gazdaság tavaly maga alá fektette a magyar is: a külső konjunktúra most sem javult, amikor a belső már igen. Megváltozott azonban az adósságfék-szabály, és létrehoznak egy 500 milliárd eurós alapot infrastruktúra fejlesztésére - így van remény a külső hatások változására is.
Nagy Márton szerint jelenleg nem áll fenn az a helyzet, hogy újra kelljen tárgyalni a bérmegállapodást, melyet novemberen évekre előre kötöttek meg a munkaadók és a munkavállalók. A miniszter szerint folytatni kell a jövő évben 13, 2027-ben pedig újabb 14 százalékos minimálbér-emelési ütemet.
Az árrésstopról a miniszter elmondta, hogy május végéig biztosan maradnak az árrésstopok, akkor viszgálják majd meg a további lépéseket. Hozzátette, hogy jelenleg nemhogy kompenzáció nincsen, vagyis az árrésstopba nem tartozó termékek nem drágultak, hanem a kiskereskedelmi szektor a beszállítókkal szemben elkezdte lenyomni az árakat. (Pénzcentrum)