A jelek szerint semmi sem gátolhatja meg a gödi akkumulátorgyár további építkezéseit.
Annak ellenére sem, hogy a gyár tavaly decemberben kiadott környezethasználati engedélyét a Göd-ÉRT Egyesület bíróságon támadta meg, majd a Budapest Környéki Törvényszék az engedélyt halasztó hatály helyezte. Emiatt a gyárnak a környezethasználatot fel kellene függesztenie, és újabb gyáregységeket sem lehetne építeni. Erről azonban szó sincs, a meglévő üzemek működnek és a bővítés is folytatódik.
A dél-koreai sajtó beszámolt arról, hogy a Samsung SDI új beruházásként egy harmadik akkumulátorgyárat is épít Gödön. A magyar hatóságok ezt az új beruházást a második gödi gyár bővítésének nevezik, és márciusban meg is indították az engedélyezési eljárásokat.
A bővítés célja, hogy a gödi gyár kapacitását 20%-kal megnöveljék. A tervek szerint 43 ezer négyzetméternyi újabb területet építenének be, ahol négy új gyártósort állítanak majd üzembe. Az évi 155 ezer tonna akkucella gyártásához a magzatkárosító szerves oldószer mennyiségét évi 22 ezer tonnára növelik; és természetesen
az új üzemek miatt a zajszennyezés, valamint a légszennyező anyagok kibocsátás is jelentősen nőni fog.
Az új gyár (vagy gyáregység) építéséhez pedig a magyar kormány is támogatást nyújt: a 24.hu írta meg, hogy a gödi Samsung „fejlesztéseit” a kormány közel 14 milliárd forinttal támogatja.
A bővítés miatt a környezethasználati engedélyt – mely jelenleg per alatt áll – is módosítani kell. A hatóság márciusban el is indította az új eljárást, ám ezt májusban felfüggesztették. A felfüggesztés indokaként arra a bírósági döntésre hivatkoztak, mely a környezethasználati engedély ellen indított perben halasztó hatály alá helyezte a korábban kiadott engedélyt. „A Budapest Környéki Törvényszék által elrendelt az azonnali jogvédelem keretében elrendelt halasztó hatály idejére az Engedély módosítására nincs lehetőség (…)” – olvasható a határozatban.
Érdekes módon a bővítéshez kapcsolódó engedély-módosítási kérelem áprilisban még a Fidesz által támogatott – és június 9-én újraválasztott – gödi polgármesternél, Kammerer Zoltánnál is kiverte a biztosítékot. A városvezető akkor a Facebook-oldalán tette közzé, hogy a bővítéshez készült beadványt „teljes mértékben felháborítónak és elfogadhatatlannak” tartja.
Majd a Pest Vármegyei Kormányhivatalnak küldött észrevételeit is kiposztolta. A polgármester szerint a bővítéshez készült hatásvizsgálat valótlan és nem releváns adatokon alapul, a zaj- és a légszennyezés kiszámítása például hibás adatokat tartalmaz.
Hangsúlyozni kívánjuk, hogy ameddig Göd Város Önkormányzata nem rendelkezik akkreditált mérésekkel, elutasítunk mindennemű bővítést
– olvasható Kammerer Zoltán bővítést ellenző észrevételében.
A bővítéshez júliusban kiadták az építési engedélyt
Az új üzem építéséhez tehát egyelőre nincs környezethasználati engedély. Ennek ellenére, az e-építési napló tanúsága szerint, július 2-án kiadták az építési engedélyt az új épületek megépítésére, majd július 29-án újabb építési engedélyezési eljárás megindulásáról jelent meg hirdetmény a kormányhivatal honlapján.
A gödi önkormányzatnak is meg kellett kapnia az építési engedélyt és a további bővítések építési engedély-kérelmét. Kammerer polgármester most mégsem tiltakozik a bővítés ellen – holott mivel az új üzemegységeknek nincs környezethasználati engedélye, az általa kifogásolt és valótlannak ítélt kibocsátási adatokat sem módosították, s a városnak természetesen azóta sincsenek akkreditált mérési eredményei.
A Pest Vármegyei Kormányhivatalhoz pedig hiába fordultunk azt tudakolva, hogy környezethasználati engedély nélkül miért engedélyezték új gyáregységek építését, a hatóság nem válaszol. Ahogy a gödi akkugyár környezethasználatának korlátozását igazoló dokumentumokat – melyeket közadat-igénylésben kértünk – sem küldi meg a kormányhivatal több mint két hónapja.