Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Túlélni 2026-ig

Gazdaság
2024.03.06.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
43

Hová vezet az Orbán-kormány gazdaságpolitikája?

Decemberben a reálbérek 5,5%-os infláció mellett több mint 10%-kal növekedtek. Bár a reálbérek 2023-ban összességében csökkentek az előző évhez képest, a decemberre előrehozott minimálbér-emelés megtette a hatását. A kormány kész beavatkozni, hogy akár mesterségesen is, de emelkedjenek a fizetések. Úgy tűnik, más gazdasági célok a kormánynak egyszerűen nem számítanak.

Béremelkedés mindenek felett

A kormánynak nem számít, hogy mekkora az infláció. Ha a fizetések reálértéke ilyen ütemben növekszik tovább, nehezen elképzelhető, hogy az infláció elérje a jegybank 3%-os célját. Ahhoz, hogy az infláció kordában maradjon, a kamatokat viszonylag magasan kell tartani, nem lehet visszamenni a 2021-es szintre. A jegybank a 13%-os csúcs óta csökkentgeti az alapkamatot, de a keddi kamatvágásra a forint árfolyama élesen reagált, és rég nem látott mélységbe gyengült az euróhoz képest.

Csakhogy az sem számít, ha tartósan gyenge a forint. A kormány csak azt nem engedheti, hogy a forint olyan mértékben gyengüljön, hogy meginduljon a tőke kimenekítése az országból, mint amikor 2022 októberében 420 fölé ment forint-euró árfolyam, és amiről Virág Barnabás, az MNB alelnöke is elmondta, hogy akkor Magyarország egy pénzügyi válság előszobájába került. Ha a jegybank és a kormány nem tudja tartósan leszorítani az inflációt, az a forintra továbbra is negatívan fog hatni. A lassú gyengülés azonban szemmel láthatóan nem fáj a kormánynak: 2010 óta folyamatosan gyengül a forint. Így aztán nem csak a dollárhoz és az euróhoz képest, de még a lengyel zlotyhoz képest is történelmi mélyponton van a magyar deviza.

A külföldi vállalatoknak nem fáj. A folyamatos béremelést és a magas kamatokat a vállalatoknak kell kigazdálkodniuk. Ez persze kisebb probléma azoknak, akik alapvetően exportból élnek, hisz gyengülő forint és az esetleges euró alapú finanszírozás mellett ez nem jelent jelentős terhet. Magyarországon azonban szinte csak a nemzetközi cégeknek van jelentős exporthányada. Így aztán őket nem is zavarja a kormány gazdaságpolitikájának ezen eleme.

Nem számítanak a magyar vállalkozások

A gond inkább az, hogy a munkaerő költségének folyamatos emelkedése a magyar tulajdonú vállalatok helyzetét ássa alá. A magyar vállalkozó ugyanazért a munkavállalóért küzd, akinek az exportra termelő és drámaian termelékenyebb külföldi tulajdonú cégek sokkal magasabb bért képesek kifizetni. A bérek pumpálásával tehát végsősoron a hazai tulajdonú cégeket lehetetleníti el a kormány.

Pontosabban csak azokat, akik nem akarnak vagy nem tudnak hozzáférni az állami juttatásokhoz, kedvezményekhez. Az ilyenek helyét aztán könnyen átveszik a tűzhöz közel állók. Nem minden magyar vállalkozó lehetetlenül el, hanem „csak” azok, akik mögött nem áll ott a NER. A költségvetés egyre romló helyzete és az elmaradó EU pénzek azonban még az ő dotációjukat is nagyon megnehezítik. A NER gazdasági mozgásterének csökkenésével még a baráti, rokoni vállalkozások egy része is megérzi a rezsim gazdaságpolitikájának fonákjait.

Akkor miért nyomja a kormány a keresetek növelését minden áron? Mert a 2012-óta töretlen reálbér-emelkedés a kormánypárt elsőszámú legitimációs forrása. És még csak nem is az a lényeg, hogy felzárkózunk-e a csehek fogyasztási színvonalához, esetleg az EU átlagához, hanem hogy a magyar szavazók évről évre úgy érezzék, egy kicsit több van a zsebükben, mint az előző évben.

Hol üthet ez vissza?

A fizetések fenntartásával ugyan a fogyasztást is megemeli a kormány, azonban a magas importhányad miatt ennek egy jelentős részével valójában külföldi vállalatoknak csinál keresletet.

Hosszú távon, ha a forint gyenge, a kamatok pedig magasak maradnak, a költségvetésre két irányból is nagy súly nehezedik. Egyrészt megnőnek a kiadásai, hiszen kénytelen kamattámogatást adni a saját zsebéből, hogy az emberek fizetni tudják a lakáshitelüket, a vállalatok a beruházásaikat. Másrészt pedig drágább lesz finanszíroznia a költségvetési hiányt. Bár jelenleg úgy tűnik, hogy a kormány igyekszik fenntartani a hiányt, de előbb-utóbb kénytelen lesz csökkenteni az állami kiadásokat.

Tehát úgy tűnik, a cél elsősorban az, hogy 2026-os választásokig kitartóan nőjenek a bérek, akkor is, ha ez a hazai gazdaság hosszú távú növekedési potenciálját ássa alá és nagy költségvetési hiánnyal jár. Ha majd túl leszünk a 2026-os választásokon, akkor meg jöhet majd megszorítás. Mondjuk a régiótól való leszakadásunkat az sem fogja megállítani. (mehrlicht.444.hu)

Címlapkép forrása: Pinterest
infláció
forint
reálbér
költségvetési hiány
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.03.06. - 07:36
43
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • „Tál hívja Gyűjtőt” – így zajlott a Schadl letartóztatása előtti három nap, amikor Rogánék szólhattak Völnernek

    „Tál hívja Gyűjtőt” – így zajlott a Schadl letartóztatása előtti három nap, amikor Rogánék szólhattak Völnernek

  • Hangfelvételek mutatják, mennyit változott Völner, miután Rogánék berendelték a Karmelitába

    Hangfelvételek mutatják, mennyit változott Völner, miután Rogánék berendelték a Karmelitába

  • Florida kormányzója aláírta a törvényt, ami kitiltja a 14 éven aluliakat a közösségi médiáról

    Florida kormányzója aláírta a törvényt, ami kitiltja a 14 éven aluliakat a közösségi médiáról

  • Vádászház épült a munkásszálló pénzéből

    Vádászház épült a munkásszálló pénzéből

  • Orbán Viktor szövetségese háborúra készül a szomszédunkban

    Orbán Viktor szövetségese háborúra készül a szomszédunkban

  • Pottondy Edina veszélyes vizekre evezett

    Pottyondy Edina veszélyes vizekre evezett

  • Hol tartott Schadl-Völner-botrány akkor, amikor Magyar Péter állítása szerint felvett egy beszélgetést a feleségével?

    Hol tartott Schadl-Völner-botrány akkor, amikor Magyar Péter állítása szerint felvett egy beszélgetést a feleségével?

  • Erős szél és napsütés

    Erős szél és napsütés

  • NAGY A BAJ! Amennyiben Magyar Péter, Hadházy Ákos és Gyurcsány Ferenc az ellenzéki lehetőség...

    NAGY A BAJ! Amennyiben Magyar Péter, Hadházy Ákos és Gyurcsány Ferenc az ellenzéki lehetőség...

  • Itt az eredménye a rezsicsökkentés részleges eltörlésének: több fát és szemetet éget a magyar

    Itt az eredménye a rezsicsökkentés részleges eltörlésének: több fát és szemetet éget a magyar

  • "Ez egy maffiakormány, ebből nem lehet kiszállni"

    "Ez egy maffiakormány, ebből nem lehet kiszállni"

  • Siófokon civilek szerveztek gyűjtést, hogy legyen elég munkavédelmi cipője a helyi mentősöknek

    Siófokon civilek szerveztek gyűjtést, hogy legyen elég munkavédelmi cipője a helyi mentősöknek

  • Mi történt? Lemondott a Boeing vezérkara

    Mi történt? Lemondott a Boeing vezérkara

  • Érden a fideszes jelölt kezdeményez népszavazást a város mellé tervezett akkumulátorhulladék-feldolgozó üzemről

    Érden a fideszes jelölt kezdeményez népszavazást a város mellé tervezett akkumulátorhulladék-feldolgozó üzemről

  • A raliversenyeken a szervezők szélmalomharcot vívnak a szabálytalan nézőkkel

    A raliversenyeken a szervezők szélmalomharcot vívnak a szabálytalan nézőkkel

  • Elege lett az Európai Zöld Pártnak, felfüggeszti az együttműködést az LMP-vel Vitézy Dávid támogatása miatt

    Elege lett az Európai Zöld Pártnak, felfüggeszti az együttműködést az LMP-vel Vitézy Dávid támogatása miatt

  • Már az Alkotmányvédelmi Hivatal is vizsgálja Magyar Péter állításait

    Már az Alkotmányvédelmi Hivatal is vizsgálja Magyar Péter állításait

  • Újabb pedofil a bicskei gyermekotthonügyben

    Újabb pedofil a bicskei gyermekotthonügyben

  • A kínaiaknak csak jó, ha Orbánék fejjel mennek a falnak

    A kínaiaknak csak jó, ha Orbánék fejjel mennek a falnak

  • Rogán Antalt egy 1,2 millió forintos olasz dzseki védi a széltől

    Rogán Antalt egy 1,2 millió forintos olasz dzseki védi a széltől

  • Szerdától tovább emelkedik a benzin ára

    Szerdától tovább emelkedik a benzin ára

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element