Atomot dobhatnak az űrkutatásra.
A tervezett költségvetési vágás megszüntetné a folyamatban lévő küldetések többségét, és bezárná a Goddard Űrközpontot – az űrtudomány évtizedes eredményeit veszélyeztetve. A kiszivárgott dokumentumok szerint a James Webb és Hubble kivételével szinte minden tudományos misszió veszélybe kerülne, miközben az asztrofizikai kutatásokat kétharmaddal csökkentenék, a földtudományi programokat pedig több mint felével.
Sajtóértesülések szerint a Fehér Ház által javasolt 2026-os költségvetési évre vonatkozó NASA-finanszírozás közel felére csökkenhet. Az Ars Technica által közzétett információk alapján a csütörtökön (április 10-én) az ügynökségnek átadott úgynevezett „passback” dokumentumok részletezik a Trump-adminisztráció drasztikus költségvetési terveit.
A javaslat szerint a NASA tudományos programjainak teljes költségvetése akár 50 százalékkal is csökkenhet. Ezen belül az asztrofizikai kutatások kétharmados csökkentéssel 487 millió dollárra, a heliofizikai programok több mint kétharmados vágással 455 millió dollárra, a földtudományi programok több mint 50 százalékos csökkentéssel 1,033 milliárd dollárra, míg a bolygókutatás 30 százalékos vágással 1,929 milliárd dollárra esne vissza.
Tökéletesen működő űreszközöket kapcsolnának ki
„Ebben az esetben az aktív tudományos küldetések és a fejlesztés alatt álló tudományos missziók többsége teljesen megszűnne” – nyilatkozta Casey Dreier, a Planetary Society űrpolitikai vezetője.
Tökéletesen működő űreszközöket kapcsolnánk ki, amelyeket azért terveztünk, hogy növeljék a világegyetemről szerzett ismereteinket – ez szimbolikusan is groteszk
– fejtette ki véleményét.
A javaslat szerint a költségvetés továbbra is támogatná olyan tudományos missziókat, mint a Hubble Űrteleszkóp és a James Webb Űrteleszkóp, de „nem biztosít finanszírozást más teleszkópok számára”. Ez valószínűleg a Nancy Grace Roman Űrteleszkóp végét jelentené – egy olyan űreszközét, amely már összeszerelve tesztelés alatt áll, és a tervek szerint jövő ősszel indulhatna útnak. „Közel 4 milliárd dollárt és 20 év munkáját fektettük már bele” – emelte ki Dreier.
Megszűnhet a NASA legnagyobb központja
A dokumentumok szerint a teljes marylandi Goddard Űrközpont bezárása is tervben van, ami körülbelül 10 ezer munkavállaló elbocsátását jelentené. „Ez olyan, mint egy nukleáris bomba. Ez a NASA legnagyobb központja” – figyelmeztetett Dreier.
Bár ezek a költségvetési tervezetek még nem véglegesek, Dreier szerint nagy az esély arra, hogy a javaslat megvalósul, különösen a Trump-kormányzat más kormányzati szervezeteknél végrehajtott jelentős elbocsátásai és projektmegszüntetései fényében.
Az elmúlt időszakban például a Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal (NOAA) már több mint 800 munkavállalóját bocsátotta el, és további megszorítások várhatók. A Science magazin által látott belső költségvetési dokumentum szerint a Trump-adminisztráció szinte az összes NOAA éghajlatkutatási kezdeményezés megszüntetését tervezi. (Index)