Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Tovább terhelik a háziorvosokat

Belföld
2024.03.09.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
17

A betegek helyett a jövőben gyakran a háziorvosnak kell időpontot foglalnia a beutalóköteles vizsgálatokra 

Óriási terhet kaptak nyakukba március elsejétől a háziorvosok: a jövőben ugyanis a betegek helyett nekik kell időpontot foglalniuk a beutalóköteles vizsgálatokra, ha a páciens személyesen is megjelenik a rendelőben. Az rtl.hu információi szerint erről levélben is értesítették az országban dolgozó mintegy 5700 háziorvost. A rendszer ráadásul nem is működik: az orvosok ugyanis arra panaszkodtak, hogy nem tudnak időpontot foglalni, mert az erre szolgáló felületen nem jelentek meg az üres helyek.     

„Nem értem miért nekem kell megoldani, hogy kevés a call centeres munkatárs a szakrendelőknél” – mondta az rtl.hu-nak egy névtelenséget kérő háziorvos.

A mintegy 5700 háziorvos a héten levélben kapott tájékoztatást arról, hogy március elsejétől új időpontfoglalási rendszert vezettek be. A hivatalos indoklás szerint a cél az, hogy gyorsabban és egyszerűbben jussanak ellátáshoz a betegek. - értesült az RTL.

Az új szabályok értelmében:

  • a beutalóval igénybe vehető ellátások esetében a beteg helyett a háziorvos foglal időpontot, ha a páciens személyesen is megjelenik a rendelőben.
  • A beutaló nélkül igénybe vehető ellátások esetén – ha az szakmailag indokolt – az orvos megteheti, hogy foglal időpontot, de nem köteles erre.
  • Ha beutalóköteles a vizsgálat, de telefonon kérik időpontfoglalásra a háziorvost, akkor a háziorvosok értelmezése szerint ugyanez a helyzet, azaz foglalhat időpontot a doktor, de nem köteles erre.
  • A járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató nem tagadhatja meg az ellátást, ha az EESZT útján történik az időpontfoglalás.
  • A betegek ettől függetlenül maguk is foglalhatnak időpontot továbbra is.

A körlevélben az áll, hogy külön idősávokat különítettek el a háziorvosoknak, azonban ez az rtl.hu-nak nyilatkozó érintettek szerint hosszabb távon problémás lehet. Ha ugyanis nem küldenek elég beteget, akkor bizonyos időpontok üresen maradhatnak, miközben máshol torlódás alakul ki. 

Sokan ráadásul az orvost kérik majd számon azért, ha nem tud gyorsan időpontot foglalni, azaz tovább romlik a gyakran amúgy is feszült doktor-beteg viszony 

– fogalmazott egy háziorvos. 

Az is növeli majd az adminisztrációs terhet, ha a beteg lemondja a vizsgálatot, vagy módosítana az időponton, ezekben az esetekben ugyanis várhatóan szintén a háziorvosnak telefonál majd.

„Évente 40 millió beutalót írnunk, fejenként több ezret. Mégis mennyi időt töltsünk ezzel?” – fogalmazott egy háziorvos, akinek a becslései szerint  naponta akár egy óra pluszmunkát is jelenthet az új szabályozás. 

Sokaknak még többet, a háziorvosok jelentős hányada ugyanis 70 év feletti, és egy részük kevésbé rutinos a számítógéphasználatban.  

Az RTL információi szerint a március 1-jei hatály ellenére egyelőre az informatikai rendszer sem működik megfelelően. Volt már olyan háziorvos, aki megpróbált időpontot foglalni, de állítása szerint nem jelentek meg a szabad helyek. A procedúrát egyébként egyelőre csak az EESZT-n keresztül lehet elvégezni, a rendszert ugyanis még nem integrálták a háziorvosok által használt központi szoftverbe. Utóbbi ráadásul amúgy is lassú, reggel 8 és 9 között, valamint 16 órakor, vagyis a rendelési idők kezdetekor annyira túlterhelt a hálózat, hogy nagyon hosszadalmas bármilyen adatrögzítés. Sokan az EESZT lassulására is panaszkodnak, a két rendszer integrálása pedig még hónapokat is igénybe vehet.

A körlevélben egyébként az áll, hogy 

július 1-től már a betegek is közvetlenül, elektronikus úton foglalhatnak időpontot a járóbeteg szakrendelésre, beutalóval és beutaló nélkül is.

„Ezen időponttól a nagyobb önálló járóbeteg rendelőintézeteknek is részt kell venni az egységes, digitális időpontfoglaló rendszer működtetésében” – írták.

Az új rendelet tervezete még tavaly nyáron jelent meg, a MedicalOnline és Népszava pedig akkor arról írt, hogy a háziorvosok aláírásgyűjtésbe is kezdtek az új szabályozás ellen. A doktorok egy része most abban bízik, hogy a fennakadásokat látva, egy-két héten belül felfüggesztik vagy visszavonják a rendszert, az előírásoknak ugyanis nem tudnak megfelelni a rendszer hiányosságai miatt.   

Az ügyben kerestük az egészségügyért felelős Belügyminisztériumot is, de kérdéseinkre nem érkezett válasz. (rtl.hu)

Címlapkép forrása: MTI/Balázs Attila
Belföld
háziorvos
IDŐPONTFOGLALÁS
EGÉSZSÉGÜGY
BELÜGYMINISZTÉRIUM
BEUTALÓ
ma
egészség
eeszt
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.03.09. - 08:07
17
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Elszórtan továbbra is számítani kell záporokra

    Elszórtan továbbra is számítani kell záporokra

  • Szokatlanul meleg tavasz várhat ránk, májusban akár kora nyári hőhullámokra is számítani lehet

    Szokatlanul meleg tavasz várhat ránk, májusban akár kora nyári hőhullámokra is számítani lehet

  • Orbán Viktor váratlant lépett: létrejön egy új kormányzati szerv

    Orbán Viktor váratlant lépett: létrejön egy új kormányzati szerv

  • „Belekezdtek a karaktergyilkosságomba” – Osváth Zsolt reagált az őt ért vádakra

    „Belekezdtek a karaktergyilkosságomba” – Osváth Zsolt reagált az őt ért vádakra

  • Pottyondy Edina is megszólalt az Operaház büfébotrányával kapcsolatban

    Pottyondy Edina is megszólalt az Operaház büfébotrányával kapcsolatban

  • Rekordot döntöttek a magyarok: 1585 milliárd forintot költöttek külföldi utakra

    Rekordot döntöttek a magyarok: 1585 milliárd forintot költöttek külföldi utakra

  • A csepeli Fidesz volt elnöke: Németh Szilárd azért záratott ki bennünket a Fideszből, mert nem loptunk neki

    A csepeli Fidesz volt elnöke: Németh Szilárd azért záratott ki bennünket a Fideszből, mert nem loptunk neki

  • Magyar Péter óvatosan, de már 2019-ben is bírálta a NER-tőkésosztályt

    Magyar Péter óvatosan, de már 2019-ben is bírálta a NER-tőkésosztályt

  • Kiderült, hogy miért érkezik a kínai CATL és BYD valójában Magyarországra

    Kiderült, hogy miért érkezik a kínai CATL és BYD valójában Magyarországra

  • El-Erian: Mi lesz az Egyesült Államokkal?

    El-Erian: Mi lesz az Egyesült Államokkal?

  • Vajon kinek dolgozik Vona?

    Vajon kinek dolgozik Vona?

  • Helyenként számítani kell záporok kialakulására, néhol zivatar is előfordulhat

    Helyenként számítani kell záporok kialakulására, néhol zivatar is előfordulhat

  • Ha ilyen e-mail címe van, mielőbb cselekedjen!

    Ha ilyen e-mail címe van, mielőbb cselekedjen!

  • Március havi véradások

    Március havi véradások

  • Nincs kivételezés: egyházi gyermekvédelmi intézményekben is lesz alkalmassági vizsgálat

    Nincs kivételezés: egyházi gyermekvédelmi intézményekben is lesz alkalmassági vizsgálat

  • Lázár kiment a minisztériuma előtt tüntetőkhöz, és azt mondta: nem tudja leállítani a Déli Körvasút építkezését

    Lázár kiment a minisztériuma előtt tüntetőkhöz, és azt mondta: nem tudja leállítani a Déli Körvasút építkezését

  • Hajnal Miklós: egy Fideszhez közeli egyesület százszoros árért csinált magának honlapot a Városi Civil Alap segítségével

    Hajnal Miklós: egy Fideszhez közeli egyesület százszoros árért csinált magának honlapot a Városi Civil Alap segítségével

  • 40 milliós kenőpénz miatt függesztetné fel Polt Péter az MSZP-s Molnár Zsolt mentelmi jogát

    40 milliós kenőpénz miatt függesztetné fel Polt Péter az MSZP-s Molnár Zsolt mentelmi jogát

  • Szerdától drágul a benzin

    Szerdától drágul a benzin

  • Orbán Viktor: Mindig jobb, ha mi keresünk másokon, mintha mások keresnek rajtunk

    Orbán Viktor: Mindig jobb, ha mi keresünk másokon, mintha mások keresnek rajtunk

  • Meggondolta magát a lengyel jobboldal vezére

    Meggondolta magát a lengyel jobboldal vezére

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element