Az Orbán-kormány képviselői végig tagadták, hogy a szociális intézményben embertelenek, életveszélyesek voltak a körülmények, pedig a szörnyű állapotokat már a hét évvel ezelőtti ombudsmani vizsgálat is feltárta.
Az állami fenntartású gödi Topház bentlakásos intézményben sérült az élethez való jog, és nem vizsgálták ki megfelelően az egyik lakó halálesetét sem – adott hírt a 444 az Emberi Jogok Európai Bírósága október 10-i döntéséről. A strasbourgi pert a Validity Foundation indította, és az eljárás része volt az egyik lakó, T.J. halálesete is. A bíróság amellett, hogy elmarasztalta a magyar hatóságokat a megfelelő vizsgálatok és intézkedések hiánya miatt, még 10 euró megfizetésére is kötelezték. A kormány képviselői tagadták a bíróságon, hogy az intézményben embertelenek vagy életveszélyesek lettek volna a körülmények.
Az összeget az elhunytat képviselő Validity Foundation kapja a perköltségek fedezetére. Az alapítvány eredetileg 18 ezer eurónál is nagyobb összegre nyújtott be igényt, viszont a magyar állam vitatta a teljes összeg jogosságát. – T.J. 1973 nyarán született, súlyos értelmi fogyatékossággal diagnosztizálták, majd 1983-ban helyezték el őt a gödi Topház szociális intézményben. Egészen 2015-ig önállóan tudott járni és enni és bár nem tudott kommunikálni, mégis szocializálódott és megértette magát a többi lakóval. Az évek során azonban számos sérülést rögzítettek T.J. orvosi kartonján, sebek voltak az arcán, a fején, zúzódások és vérömlenyek a végtagjain.
A Validity Foundation megfigyelői az intézményben tett 2017-es látogatásukkor észlelték T.J. megváltozott állapotát: teljesen lesoványodott, az ágyhoz volt kötve, nyílt seb volt a homlokán, fekete volt a szeme és nem reagált semmire sem. Egy évvel később a nőt a váci kórházba szállították, ahol tüdőgyulladást diagnosztizáltak nála, kiengedése előtt azonban hirtelen romlott az állapota, ami a halálához vezetett. A boncolás szerint a halál oka bakteriális tüdőgyulladás volt. Az alapítvány 2017 májusában közzétett jelentéséhez sokkoló fotókat is mellékeltek a bentlakásos intézményről, ahol majdnem 200 értelmi és halmozottan fogyatékos, folyamatos ellátásra szoruló gyermek és felnőtt él, kegyetlen, embertelen módon bántak a lakókkal. Az akkori Emberi Erőforrások Minisztériuma rendkívüli vizsgálatot indított az ügyben, és felfüggesztették az intézmény igazgatóját.
Az ügyben Székely László ombudsmani jelentése megállapította, hogy „a speciális otthonban uralkodó körülmények miatt csorbul a minden embert egyenlő mértékben megillető emberi méltósághoz való jog, valamint az egyenlő bánásmód követelménye, a fogyatékossággal élő személyek kiemelt állami védelmének kötelezettsége. Összességében és az egyes intézkedések önmagukban is felvetik a megalázó, embertelen bánásmód tilalmának sérelmét, nem teljesülnek a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezményben foglalt nemzetközi kötelezettségek sem.” A Topház működtetését 2018 júliusától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vette át. (Népszava)