A Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) létrehozásával 33 év után a titkosszolgálatok újra legálisan megfigyelhetik az egész társadalmat.
Erről a héten elfogadott szuverenitásvédelmi törvény kapcsán írt a Szabad Európa.
A Fidesz-propaganda kiszolgálója, választási kampányszerv, amely ugyanakkor bárkit bármilyen ürüggyel vizsgálhat – nagyjából ez a konszenzusos értékelés a napokban elfogadott törvény alapján felálló Szuverenitásvédelmi Hivatal szerepéről, írta a lap.
Senki nem utasíthatja és nincs jogorvoslat
Az SZVH autonóm, a parlamenti politikai többségtől is függetlenül működő szervezet, amelyet senki nem utasíthat. A törvény megfogalmazása szerint „szervi jogállással bíró központi költségvetési szerv”, amelynek költségvetése a központi költségvetésben önálló fejezet. A saját költségvetésére vonatkozó javaslatát maga állítja össze, azt a kormány változtatás nélkül terjeszti be az Országgyűlésnek.
Olyannyira nem befolyásolható éves költségvetésének megkurtításával sem (ami például a közmédiát vagy a Médiatanácsot sújthatná, ha nem felelnének meg a politikai elvárásoknak), hogy a hivatal költségvetését úgy kell megállapítani, hogy az ne legyen kevesebb az előző évi költségvetésénél, sőt: „a hivatal tárgyévi költségvetése kizárólag a hivatal hozzájárulásával csökkenthető.”
A hivatal vezetőinek autonómiáját különösen erőssé teszi a „legfőbb szuveréneknek” járó mentelmi jog. A hivatal eljárásai is kívül kerültek a bírósági felügyeleten, pedig ilyen szűrő még a parlament döntései kapcsán is létezik: az Alkotmánybíróság. Az SZVH-t a bírói kontroll teljes hiánya a parlament és az állam, a közigazgatás szerveitől is megkülönbözteti. Nem csak a munkája fölött nem gyakorol senki felügyeletet, de döntései nyomán sem kérhető jogorvoslat. (Forbes)