Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Térképen a magyarországi bérrangsor

Belföld
2024.02.03.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
14

A főváros előnye továbbra is hatalmas, a legszegényebb régiókban élő dolgozók helyzete azonban nem ad sok okot az örömre.

Közzétette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a ’Fókuszban a vármegyék’ névre keresztelt tanulmányának újabb kiadását, amelyben ezúttal is a tizenkilenc magyar vármegye helyzetét mutatta be. Az ebben közölt adatok alapján Magyarországon továbbra is méretes bérszakadékot találtunk a budapesti és a vidéki fizetések között.

A 2023-as év I-III. negyedévében a fővárosban a teljes munkaidőben dolgozók nettó átlagbére 452 334 forint volt (ez a közfoglalkoztatottakkal együtt jelentett adat), szemben a leggyengébb béreket hozó Szabolcs Szatmár-Bereg vármegyéből jelentett 264 042 forinttal. Az időszakban az országos átlag egyébként 370 427 forint volt, a szabolcsi bérek ettől továbbra is rendkívül le vannak maradva:

A KSH szerint a vizsgált periódusban a bruttó és a nettó átlagkeresetek – a közfoglalkoztatottakéval együtt számítva – országosan egyaránt 14 százalékkkal múlták felül az egy évvel korábbit.

Bár a fizetések mindenhol nőttek, az emelkedés mértéke Nógrád vármegye (12,2 százalék) mellett a skála két végpontján, Szabolcs-Szatmár-Beregben volt a legkisebb (egyaránt 12,6 százalék). Mindez azért is jelentős, mert 2023-ban az éves infláció végül 17,6 százalék lett – azaz az ország egyik legszegényebb vármegyéjének számító Szabolcs-Szatmár-Bereg fizetései még jobban lemaradtak az áremelkedés mellett.

Ez nem szakadék, hanem valódi kanyon

Vizsgáljuk meg részletesebben a fővároshoz hasonlítva Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye helyzetét. Ahol ebben az időszakban a legjobb havi béreket a feldolgozóipar hozta, 311 526 forintos havi nettóval, míg a legrosszabb béreket a vendéglátóipar produkálta, 192 576 forinttal. Ezzel szemben a bérszínvonal alapján éllovasnak számító Budapesten az ugyanezen területeken foglalkoztatottak átlagosan 453 210 forintot, illetve 275 414 forintot vittek haza.

Ahogy az az általunk készített grafikonon is látszik, a fentebb már kiemelt adatok nem a legszélsőségesebbek. Az információ és kommunikáció területén dolgozók lényegesen rosszabbul jártak a kelet-magyarországi területen, hiszen ugyanazon munkáért átlagosan 284,7 ezer forintot vihettek haza, szemben a Budapesten megkeresett 642,9 ezer forinttal. A fizetési különbségek itt több mint kétszeresek voltak.

Azt, hogy a vármegyében nem valami fényes a helyzet ezen a téren, maga a KSH is elismerte. Vagyis azt, hogy bár az átlagfizetés ténylegesen nőtt 12,6 százalékkal a vármegyén belül, az alkalmazottak így is 29 százalékkal kevesebbet kerestek az országos átlagnál. Budapesthez képest ez a különbség még jelentősebb, 41,6 százalék.

A sikermegye

Míg Szabolcs-Szatmár-Bereg helyzete nem javult érdemben, Nyugat-Magyarország felé fordulva egy egészen más hangvételű történettel találkozhatunk, hiszen Győr-Moson-Sopron rohamléptekben zárkózik fel a fővárosi bérszínvonalhoz. Térképünk szerint a megyei 401 440 forintos átlagbér összességében a második legjobb eredmény Magyarországon. Ha pedig Budapestet nem számítjuk, akkor már ebben a vármegyében a legjobb az átlagfizetés országszerte.

A KSH leírása alapján a vizsgált időszakban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók kedvezmények nélkül számolt havi nettó átlagkeresete 19,8 százalékkal bővült, átlépve ezzel az infláció szintjét is.

A bérfelzárkózás is jelentős volt, hiszen ez a 19,8 százalék jócskán meghaladta az országos növekedés mértékét (14 százalék), nem is beszélve a fővárosban regisztrált 12,6 százalékról. Az alkalmazottak 8,4 százalékkal kerestek többet az országos átlagnál – tette hozzá a hivatal.

Ha kifejezetten az egyes szektorokban elérhető átlagbéreket nézzük, egyértelműen kitűnik a feldolgozóipar. Amelyben a Győr-Moson-Sopronban már jobban keresnek a dolgozók, 514,5 ezer forintot, szemben a fővárosi 453,2 ezer forinttal. Ennek magyarázatát nem nehéz megtalálni: a feldolgozóipari fizetések dübörgése mögött minden bizonnyal az Audi győri gyára, valamint a hozzá kapcsolódó, szintén a megyében megtalálható beszállítói üzemek kapcsolódnak.

Ebből egy darabig még nem lesz felzárkózás

Az időszakos jelentés adatai leginkább a felemás jelzővel írhatók le. Hiszen hiába zárkózik lendületesen Győr-Moson-Sopron vármegye a fővárosi átlaghoz, a szegényebb régiók nem igazán tudják tartani a lépést. Ez ellen szól a foglalkoztatottsági szint is – elég csak megnézni a Szabolcs-Szatmár-Beregből jelentett adatokat, amely szerint 2023 III. negyedévében a 15-64 éves népességből az egy évvel korábbinál 3,1 ezer fővel kevesebben, 238 ezren voltak jelen foglalkoztatottként a munkaerőpiacon, míg a munkanélküliek 24 ezer fős száma további 4,1 ezer fővel nőtt. Kevesebb foglalkoztatott, kevesebb munkalehetőség, és gyenge fizetések – így nehezen fog összejönni a hőn áhított felzárkózás a szegényebb régiókban. (mfor.hu)

fizetések
keresetek
munkaerőpiac
központi statisztikai hivatal
ksh
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.02.03. - 06:31
14
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Irán öngólt lőtt a támadással

    Irán öngólt lőtt a támadással

  • Havi 20 milliárd forinttal nő a kórházak adóssága

    Havi 20 milliárd forinttal nő a kórházak adóssága

  • Letartóztatták Jay Leno egyik kedvenc szerelőjét

    Letartóztatták Jay Leno egyik kedvenc szerelőjét

  • Belügyi szigor a testnevelésben: veszélyben az iskolai sportkörök és kisebb sportegyesületek

    Belügyi szigor a testnevelésben: veszélyben az iskolai sportkörök és kisebb sportegyesületek

  • Motorosokat áldottak meg az erdélyi Tolvajos-tetőn

    Motorosokat áldottak meg az erdélyi Tolvajos-tetőn

  • Bezárt az állami pénzből tuningolt vidámpark, amit maga Rogán adott át

    Bezárt az állami pénzből tuningolt vidámpark, amit maga Rogán adott át

  • Több mint 300 kilométer per órás sebességgel, függőlegesen csapódhatott a földbe a Ráckeresztúrnál lezuhant repülőgép

    Több mint 300 kilométer per órás sebességgel, függőlegesen csapódhatott a földbe a Ráckeresztúrnál lezuhant repülőgép

  • Orbán bejelentett valamit, Magyar Péter pedig az óvóhelyekről kérdezte

    Orbán bejelentett valamit, Magyar Péter pedig az óvóhelyekről kérdezte

  • Majka: Nem arra adtunk felhatalmazást az országainkat irányító politikusoknak, hogy uszítsanak, gyűlöletet keltsenek

    Majka: Nem arra adtunk felhatalmazást az országainkat irányító politikusoknak, hogy uszítsanak, gyűlöletet keltsenek

  • Földrengés volt a magyar határ közelében, sok helyen lehetett érezni

    Földrengés volt a magyar határ közelében, sok helyen lehetett érezni

  • Vége a rendhagyó hegyvidéki előválasztásnak, több mint hatezren szavazhattak

    Vége a rendhagyó hegyvidéki előválasztásnak, több mint hatezren szavazhattak

  • Közeledik a hidegfront, heves zivatar is lehet

    Közeledik a hidegfront, heves zivatar is lehet

  • Békés megyében kezdi országjárását Magyar Péter

    Békés megyében kezdi országjárását Magyar Péter

  • Drogpolitikáról vitázna Deutsch Tamással a Kutyapárt a marihuána világnapján

    Drogpolitikáról vitázna Deutsch Tamással a Kutyapárt a marihuána világnapján

  • Kína csődközelben

    Kína csődközelben

  • A Momentum a kutyapártos Kovács Gergely letartóztatásával riogat

    A Momentum a kutyapártos Kovács Gergely letartóztatásával riogat

  • Magyar Péter meghámozta a lufit

    Magyar Péter meghámozta a lufit

  • A zöld energia mítosza

    A zöld energia mítosza

  • Nem véletlenül nem nyúlt bele a Nemzeti Választási Iroda Magyar Péter „pártbulijába”

    Nem véletlenül nem nyúlt bele a Nemzeti Választási Iroda Magyar Péter „pártbulijába”

  • Melyik a legjobb a hatból?

    Melyik a legjobb a hatból?

  • Azért volt nálunk átlagon felül drága az élelmiszer, mert megnövelték a forgalmi adókat

    Azért volt nálunk átlagon felül drága az élelmiszer, mert megnövelték a forgalmi adókat

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element