Elutasította az Alkotmánybíróság pénteken a Transparency International Magyarország alkotmányjogi panaszát.
Azért adtak be még idén júniusban, mert az Alaptörvénnyel összeegyeztethetetlennek tartják a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrejöttét, tevékenységét, továbbá a szuverenitásvédelmi törvény több rendelkezését is.
A Transparency International Magyarország szerint a „szuverenitásvédelmi törvény” önkényes, sérti a polgárok egyéni szabadságát, és a kormányfüggetlen szerkesztőségek és civil szervezetek működését fenyegeti.
A civil szervezetek ezután sem hátrálnak meg, és az összes lehetséges jogi fórumon támadják a kormány közveszélyes politikai projektjét
– írta a korrupcióellenes szervezet az erről kiadott közleményében. Hozzátették, hogy
mivel az Alkotmánybíróság mostani döntésével kimerült az összes hazai jogorvoslati lehetőség, a Transparency International Magyarország a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul az ügyben.
Emlékezetes, hogy a kormánytöbbség tavaly decemberben fogadta el az úgynevezett. „szuverenitásvédelmi törvényt”. Az alkotmánymódosítással járó parlamenti folyamatot és a készülő új szabályozást heves hazai és nemzetközi tiltakozás övezte. A Szuverenitásvédelmi Hivatal ennek ellenére idén februárban megkezdte tevékenységét.
A Lánczi Tamás vezette, hivatal júniusban elsőként a Transparency International Magyarországnál, majd az Átlátszó oknyomozó portált működtető cégnél indítottak „egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot”. A Transparency ekkor fordult haladéktalanul az Alkotmánybírósághoz.
Alkotmányjogi panaszukat – mint írták – 31 civil szervezet közös alkotmánybírósági beadvánnyal támogatta.
A Transparency a közleményében kitart amellett, hogy a „szuverenitásvédelmi törvény nem a köz javát szolgálja, hanem veszélyes politikai propagandatermék, amely egyes egyedül a kormány hatalmi érdekeit szolgálja: nem hazánk szuverenitását védi, hanem a kormányzati önkényt.
November elején a Szuverenitásvédelmi Hivatal kutatóját, Somkuti Bálintot az 19956-os forradalom és szabadságharc hőseiről tett kijelentése miatt kirúgták. A kutató a forradalom vérbe fojtásának évfordulóján a beavatkozó szovjet-orosz hadseregre utalva azt írta:
aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond!
A Somkutit foglalkoztató „szuverenitásvédelmi” kutatóintézet élére korábban a szocialista állambiztonság III/III-as csoportfőnökség, azaz a szocialista belső elhárítás egykori tisztjét, Horváth Józsefet nevezték ki.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal jövőre több pénzt kap majd az Állami Számvevőszéknél, az Alkotmánybíróságnál, de a Köztársasági Elnökségnél is. (24.hu)