A Szita-család gazdagodásának háttere
A „jólértesültek” régóta legendákat suttognak vagyonáról, milliárdjairól, ám mi csupán arról számolhatunk be, ami tényszerűen, dokumentumokkal bizonyítható. Eszerint Szita Károly egyéb ingatlanok mellett rendelkezik egy kb. 250-300 négyzetméteres, igényes kialakítású, a Balaton-part legdrágább helyén lévő nyaralóépület holtig tartó haszonélvezeti jogával, ám ez bevallásaiban egyszer sem szerepel. Szó lesz még cikkeinkben továbbá arról is, hogy Szita Károly leánygyermekei, látszólagosan szerény anyagi lehetőségeik ellenére százmilliós ingatlanokat birtokolnak Kaposváron, de „belefért” egy budapesti, Rózsadombon lévő háromszobás lakás is. Tényfeltárásunkat természetesen mind Szita Károly, mind közvetlen családtagjai esetében szigorú, a NAV által végzett vagyongyarapodási vizsgálatnak kellene követnie – a világon bármelyik jogállamban.
Előre bocsátanánk két dolgot: egyrészt információinkat szigorúan
törvényes, legális forrásokból szereztük be: az ingatlanok tulajdoni lapjai, valamint a céges adatok bárki számára hozzáférhetőek Magyarországon – egyelőre. Nem súgott senki, nem volt névtelen email, titkos informátor. Másrészt pontosan tudjuk, hogy a fideszes troll-kórus – s nyilván maga Szita is – azonnal rákezdi, hogy „ezeknek semmi sem szent, már a családot is támadják!” Nos, ahogy korábban, most sem mi tesszük céltáblává a politikusok családtagjait, hanem ők maguk, azzal, hogy belevonják őket üzelmeikbe.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere világéletében alakoskodó volt,
mondhatni főfoglalkozású: nem csak 1990 előtt rejtette el valódi, besúgó énjét mindenki elől, de fideszes politikusként is hasznát vette a módszernek – szó szerint. A siófoki ingatlanról szóló információkra Léhmann György, a közismert siófoki ügyvéd egy dokumentumfeltöltő oldalon lévő irományai egyikében bukkantunk rá, aki szerint Balázs Árpád egykori fideszes siófoki polgármester közreműködésének köszönhetően parcellázásra került sor 2003-ban a városnak eme részén, s számos sógor, koma, jóbarát, párttárs, fideszes politikusok, Fidesz-közeli pénzemberek hozzátartozói is részesültek a bőkezű áldásból.
Köztük volt Szita Károly két gyermeke, M. és az akkor még kiskorú N. is,
de az OTP Ingatlanforgalmazó Zrt. által bonyolított ügylet pillanatában, 2003. június 24-én már rákerült az 1374 négyzetméteres ingatlanra Szita Károlynak és feleségének haszonélvezeti joga. 2007-ben pedig feljegyezték az ingatlan-nyilvántartásba az „épület létesítésének tényét”, amely címképünkön látható.
A tulajdoni lap első oldala: 2021-ig a gyermekek a tulajdonosok, majd a tulajdonjogot “ajándékozással” átruházzák Szita Károlynénak… - Forrás: kapost.hu
A tulajdoni lap második oldala: a tulajdonjog a feleségé lesz, Szita Károly holtig tartó haszonélvezeti joga viszont a teljes ingatlanon továbbra is fennáll - Forrás: kapost.hu
A részben kétszintes, a Google Maps méretadatai alapján kb. 250-300
négyzetméteres „vityilló” meglehetősen igényes kivitelű, több terasszal, műmárvány burkolattal, sarokablakokkal. Elhelyezkedése alapján – az Aranyparton, az Esze Tamás utcában található, gyalogos kijárattal a parti sétányra, ill. szabadstrandra, de a telek „nyeles”, így gépkocsibehajtója is van – a mai siófoki, akár kétmilliós négyzetméterenkénti ingatlanárak mellett az értéke, ha összevetjük ezzel a Beszédes sétányon lévő, kb. hasonló kivitelű ingatlannal – ki lehet számolni.
Nehezen elképzelhető, hogy az egyetemista Sz. M. és a gimnazista N. a vásárlás, sem a hamarosan felhúzott nyaraló, pontosabban „lakóház” építése idején rendelkeztek volna olyan önálló vagyonnal, ill. jövedelemmel, amely ezeket a tranzakciókat fedezné, nyilván ezért is került rá a tulajdoni lapra
Szita Károly és felesége „holtig tartó haszonélvezeti joga”.
A Szita-villa a siófoki Aranyparton. A környéken a hasonló ingatlanokért 250-300 milliót kérnek - Forrás: kapost.hu
A tulajdoni lapról leolvasható történet szerint a Szita-lányok 2021-ben
odaajándékozták 1/2-1/2 tulajdonrészüket az édesanyjuknak, akinek egyúttal törölték a teljes ingatlanra vonatkozó haszonélvezeti jogát. Az ingatlan státusza tehát jelenleg: tulajdonos Szita Károlyné, a teljes ingatlanra vonatkozó holtig tartó haszonélvezeti jog pedig Szita Károlyé. Csakhogy Szita ezt a
vagyoni értékű jogot soha, egyetlen vagyonnyilatkozatában sem tüntette fel
annak ellenére, hogy az egész villára vonatkozó, holtig tartó haszonélvezeti jog egy 3-400 milliós ingatlanon önmagában is jelentős érték, hiszen teljes rendelkezést jelent az ingatlan felett.
Szita Károly utolsó, 2023-ról szóló vagyonnyilatkozatának első oldala - Forrás: kapost.hu
Szita Károly utolsó, 2023-ról szóló vagyonnyilatkozatának másodikoldala - Forrás: kapost.hu
Azt is eldöntheti a kedves olvasó, hogy mennyire életszerű az,
ha a gyermekek (lehetséges örökösök) odaajándékozzák a tulajdonrészüket a haszonélvezettel bíró szülőnek: az esetek többségében – hogy az örökléssel járó hercehurcát elkerüljék – a szülőknek szokott haszonélvezeti joguk lenni. Hogy ezt a helyzetet a feje tetejére állítsák, és a gyerekek „visszaajándékozzák” a szülőnek a tulajdonrészüket,
a legritkább esetben fordul elő: nincs logikus értelme.
Hacsak nem némi bűvészkedés, a számos családi ingatlan oda-vissza játszása körül – ez cikkünk következő részéből kiderül, amelyben a család további „gyarapodásáról” számolunk be.
Zárójelben: a „trükköt” 2019-ben – szintén egy siófoki, akkor kb. negyvenmilliósra taksált társasnyaraló-rész megvásárlásánál – Gelencsér Attila is alkalmazta: elvileg idős, falusi szülei vették az ingatlant, és neki volt/van haszonélvezete az egészen. Időközben édesanyja elhunyt, így az ingatlan felét már megszerezte örökléssel. A „különbség” csupán annyi, hogy Gelencsér Attila – bár a számok neki sem jönnek ki – a törvény betűjének megfelelve feltüntette vagyonnyilatkozatában a vagyoni értékű jogot, míg Szita Károly gondosan titkolja – hosszú évek óta.