Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Szijjártó átadná Magyarország legdrágább vasúti pályáját

Belföld
2023.08.29.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
20

Kilométerenként több mint 3 milliárd forintba kerül, de nem lesz sokkal gyorsabb átjutni a határon.

Újra zakatolnak a munkagépek a Szeged és Szabadka közötti vasútvonal felújításán. Szijjártó Péter pár napja jelentette be, hogy október 23-án ismét elindítják a két város közötti utasközlekedést, amit a menekültválság miatt 2015-ben szüntettek meg. A Röszkéig tartó 14 kilométeres magyar pályaszakasz az eddigi legdrágább hazai vasúti beruházás: 45 milliárd forintból, tisztán magyar állami pénzből újítja fel Mészáros Lőrinc cége.

Bár a tehervonatok már járnak, a Szeged és a Röszke közti pályaszakaszon még jórészt csak a sínek vannak kész. Hiányoznak a vasúti biztosítóberendezések, nem készültek el az állomások, és a vonal villamosításával is bőven van még a tennivaló. A munkálatokat nehezíti, hogy a tehervonatok közlekedése miatt nem lehet folyamatosan dolgozni a vasútvonalon.

Szijjártó Péter augusztus 20-án azt ígérte, hogy október 23-ától járhatnak újra a személyszállító vonatok Szeged és Szabadka között.

Az ehhez szükséges nagy beruházások még előttünk állnak

– fogalmazott Facebook-bejegyzésében a külgazdasági és külügyminiszter.

Izgalmas kérdés, hogy minden kész lesz-e a megígért határidőre. Június végén derült ki, hogy a V-Híd Zrt. műszaki problémákra hivatkozva felfüggesztette a munkálatokat. Egyes hírek szerint ugyanakkor valójában pénzügyi vita volt a kivitelező és a megrendelő között. Szeged Szentmihály városrészében, a vasút mentén élők szerint már korábban is csak ímmel-ámmal dolgoztak az új pályán, és nem június végén, hanem hetekkel korábban abbahagytak mindent.

Most újra dolgoznak, és a július közepén látott állapothoz képest látványosan haladtak a Szeged és Röszke közötti vasút újjáépítésében, amely kilométerenként több mint 3 milliárd forintba kerül.

A sínek mentén több helyen is tornyokat állítottak fel, amelyek tetején valamilyen készülék – vélhetően jeladó – van. A vágány mellett pedig már sorakoznak a felsővezeték-tartó oszlopok is. A röszkei és a szentmihályi állomásnál is láttunk vasúti munkagépeket, hétköznap délelőtt a sínek mellett több kisteherautó jött-ment.

A leendő szentmihályi és röszkei állomáson mindössze a peron oldalát készítették el, az útkereszteződéseknél még több helyen nyitott munkagödrök vannak. A kisebb hiányosságok két hónap alatt könnyen pótolhatók, a Szeged-Szentmihályon élők kéréseinek megvalósításából azonban még semmi sem látszik. Nem utal semmi arra, hogy októberig megépülnének a zajvédő falak, illetve a fény- és félkaros sorompók.

A MÁV a Telex kérdésére megerősítette, hogy augusztus elején újraindult a munkavégzés a Szeged–Röszke-vasútvonalon. „A nappali órákban – vonatmentes időszakban – végzik a hátralévő kivitelezési munkákat” – fogalmazott lapunknak a vasúti társaság. Megépül a szegedi állomás központi forgalomirányítási helyisége, felújítják a röszkei állomás üzemi épületét, és az akadálymentes magas peronok, illetve az esőbeállók építése is folyamatban van. „Minden érintett bevonásával gőzerővel zajlik az előkészítése annak, hogy a nemzeti ünnepen újraindulhasson a vasúti személyforgalom Szeged és Szabadka között” – tették hozzá.

Lassú lesz a vonatforgalom

Az Indóház Online közlekedési szakportál arról írt, hogy a MÁV Zrt. tervei szerint a kezdeti kisebb forgalom után naponta 26 nemzetközi személy- és 8 tehervonat halad majd át a Szeged és Röszke közötti pályán. Ezt a mennyiséget 2025 végéig fenntartják, várhatóan akkor adják át a Budapest–Kelebia-vasútvonalat, amit jelenleg szintén felújítanak.

A szentmihályiak a teherforgalom tavaly augusztusi megindítása óta panaszkodnak a nagy zaj és a füst miatt. Rossz hír lehet számukra, hogy dízelmozdonyok húzzák majd a személyszállító vagonokat is, amíg a villamos-felsővezeték elkészül. További bosszúságot okozhat a szegedieknek, hogy a vasútvonal két fontos átjárót is érint. Az egyik kereszteződés az 5-ös főút városból kivezető szakaszán van, a másik pár száz méterrel arrébb. A két átjárónál már most komoly autósorok szoktak állni, ha lezárják a sorompót. Az újabb 26 nemzetközi személyvonattal minden bizonnyal még durvább dugók várhatóak.

A közlekedési szakportál szerint több műszaki probléma is jelentkezhet, ha október végén valóban megindítják a személyforgalmat Szeged és Szabadka között.

A biztosítóberendezések hiánya miatt maximum hatvan kilométer/órával közlekedhetnek a vonatok, és csak állomásnyi távolságú követéssel járhatnak majd a szerelvények.

Szerbiában a Röszke és Szabadka közötti 31 kilométeren azonos időben csak egy vonat járhat, ezért a követési idejük több mint 40 perc lehet majd.

Arról hiába kérdezte a portál a MÁV-ot, hogy milyen sebességgel és milyen gyakran járhatnak majd Szeged és Szabadka között a személyvonatok, és mi lesz a sorompókkal, zajvédő falakkal.

Az ugyanakkor biztos, hogy a Szeged–Szabadka-járat nem lesz expresszvonat.

A fenti műszaki akadályok mellett az is lassíthatja a vonatközlekedést, hogy a szerb határon lévő drótkerítés nagykapuját kézzel nyitják-csukják a rendőrök. A vonal újjáépítésének egyik hivatalos indoka az volt, hogy a sűrű várakozásokkal terhelt röszkei közúti határátkelésnél sokkal gyorsabb lesz majd a vasút. Hogy valóban gyorsabb lesz-e a vonat, az várhatóan két hónap múlva kiderül. (Telex)

MÁV
RÖSZKE
Mészáros Lőrinc
SZEGED
vasút
Közlekedés
SZABADKA
ÁLLAMI BERUHÁZÁS
HELYI TUDÓSÍTÁS
közlekedésbiztonság
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.29. - 08:16
20
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Ledorongolva

    Ledorongolva

  • Az erőszakos autokráciák megeszik a politikusnőket Közép-Európában

    Az erőszakos autokráciák megeszik a politikusnőket Közép-Európában

  • Elkészült a letenyei tanuszoda, épp csak vizet nem tudnak bele tölteni

    Elkészült a letenyei tanuszoda, épp csak vizet nem tudnak bele tölteni

  • Megélénkül a szél, előbújik a nap

    Megélénkül a szél, előbújik a nap

  • Orbán sajtófőnöke: Álhír, hogy kiabált a magyar kormányfővel a cseh és a lengyel miniszterelnök

    Orbán sajtófőnöke: Álhír, hogy kiabált a magyar kormányfővel a cseh és a lengyel miniszterelnök

  • A cseh miniszterelnök találkozott a szlovák ellenzék vezetőjével

    A cseh miniszterelnök találkozott a szlovák ellenzék vezetőjével

  • A Gábor Dénes Egyetem tájékoztatása a Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnázium fenntartóváltása ügyében

    A Gábor Dénes Egyetem tájékoztatása a Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnázium fenntartóváltása ügyében

  • Kizárta a Momentum ferencvárosi politikusát Baranyi Krisztina miatt

    Kizárta a Momentum ferencvárosi politikusát Baranyi Krisztina miatt

  • A DK intelligenciájáról posztolt Azahriah

    A DK intelligenciájáról posztolt Azahriah

  • Marad a börtönben a lúgos orvos, nem engedik feltételes szabadságra

    Marad a börtönben a lúgos orvos, nem engedik feltételes szabadságra

  • A Ganz-MaVag ajánlatot tett a spanyol vasútóriás részvényeire

    A Ganz-MaVag ajánlatot tett a spanyol vasútóriás részvényeire

  • Ha a bősi vízerőmű üzemeltetői elzárják a csapot, végleg eltűnhet Közép-Európa legnagyobb szárazföldi deltája

    Ha a bősi vízerőmű üzemeltetői elzárják a csapot, végleg eltűnhet Közép-Európa legnagyobb szárazföldi deltája

  • Meghalt a Dragon Ball képregények alkotója

    Meghalt a Dragon Ball képregények alkotója

  • Orbán és Matolcsy már nem is beszélnek érdemben

    Orbán és Matolcsy már nem is beszélnek érdemben

  • Egy zenészekből, sportolókból, képzőművészekből és influenszerekből álló csoport látogatott el David Pressmanhez

    Egy zenészekből, sportolókból, képzőművészekből és influenszerekből álló csoport látogatott el David Pressmanhez

  • Elon Musk állítja: sem Bident, sem Trumpot nem fogja támogatni

    Elon Musk állítja: sem Bident, sem Trumpot nem fogja támogatni

  • 3,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak februárban

    3,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak februárban

  • Sulyok Tamás 310 millió forintos pluszpénzt kapott kitüntetésekre

    Sulyok Tamás 310 millió forintos pluszpénzt kapott kitüntetésekre

  • Rövid távon megelőzték a bankbetétek az állampapírokat

    Rövid távon megelőzték a bankbetétek az állampapírokat

  • Nyolc éve azzal riogattak, hogy másfél fokot melegszik a Föld – most már a duplájára kell készülni

    Nyolc éve azzal riogattak, hogy másfél fokot melegszik a Föld – most már a duplájára kell készülni

  • Egyszerűen nem hisszük el, amit Balog Zoltán művel, nézni is rossz

    Egyszerűen nem hisszük el, amit Balog Zoltán művel, nézni is rossz

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element