Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Szijjártó átadná Magyarország legdrágább vasúti pályáját

Belföld
2023.08.29.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
20

Kilométerenként több mint 3 milliárd forintba kerül, de nem lesz sokkal gyorsabb átjutni a határon.

Újra zakatolnak a munkagépek a Szeged és Szabadka közötti vasútvonal felújításán. Szijjártó Péter pár napja jelentette be, hogy október 23-án ismét elindítják a két város közötti utasközlekedést, amit a menekültválság miatt 2015-ben szüntettek meg. A Röszkéig tartó 14 kilométeres magyar pályaszakasz az eddigi legdrágább hazai vasúti beruházás: 45 milliárd forintból, tisztán magyar állami pénzből újítja fel Mészáros Lőrinc cége.

Bár a tehervonatok már járnak, a Szeged és a Röszke közti pályaszakaszon még jórészt csak a sínek vannak kész. Hiányoznak a vasúti biztosítóberendezések, nem készültek el az állomások, és a vonal villamosításával is bőven van még a tennivaló. A munkálatokat nehezíti, hogy a tehervonatok közlekedése miatt nem lehet folyamatosan dolgozni a vasútvonalon.

Szijjártó Péter augusztus 20-án azt ígérte, hogy október 23-ától járhatnak újra a személyszállító vonatok Szeged és Szabadka között.

Az ehhez szükséges nagy beruházások még előttünk állnak

– fogalmazott Facebook-bejegyzésében a külgazdasági és külügyminiszter.

Izgalmas kérdés, hogy minden kész lesz-e a megígért határidőre. Június végén derült ki, hogy a V-Híd Zrt. műszaki problémákra hivatkozva felfüggesztette a munkálatokat. Egyes hírek szerint ugyanakkor valójában pénzügyi vita volt a kivitelező és a megrendelő között. Szeged Szentmihály városrészében, a vasút mentén élők szerint már korábban is csak ímmel-ámmal dolgoztak az új pályán, és nem június végén, hanem hetekkel korábban abbahagytak mindent.

Most újra dolgoznak, és a július közepén látott állapothoz képest látványosan haladtak a Szeged és Röszke közötti vasút újjáépítésében, amely kilométerenként több mint 3 milliárd forintba kerül.

A sínek mentén több helyen is tornyokat állítottak fel, amelyek tetején valamilyen készülék – vélhetően jeladó – van. A vágány mellett pedig már sorakoznak a felsővezeték-tartó oszlopok is. A röszkei és a szentmihályi állomásnál is láttunk vasúti munkagépeket, hétköznap délelőtt a sínek mellett több kisteherautó jött-ment.

A leendő szentmihályi és röszkei állomáson mindössze a peron oldalát készítették el, az útkereszteződéseknél még több helyen nyitott munkagödrök vannak. A kisebb hiányosságok két hónap alatt könnyen pótolhatók, a Szeged-Szentmihályon élők kéréseinek megvalósításából azonban még semmi sem látszik. Nem utal semmi arra, hogy októberig megépülnének a zajvédő falak, illetve a fény- és félkaros sorompók.

A MÁV a Telex kérdésére megerősítette, hogy augusztus elején újraindult a munkavégzés a Szeged–Röszke-vasútvonalon. „A nappali órákban – vonatmentes időszakban – végzik a hátralévő kivitelezési munkákat” – fogalmazott lapunknak a vasúti társaság. Megépül a szegedi állomás központi forgalomirányítási helyisége, felújítják a röszkei állomás üzemi épületét, és az akadálymentes magas peronok, illetve az esőbeállók építése is folyamatban van. „Minden érintett bevonásával gőzerővel zajlik az előkészítése annak, hogy a nemzeti ünnepen újraindulhasson a vasúti személyforgalom Szeged és Szabadka között” – tették hozzá.

Lassú lesz a vonatforgalom

Az Indóház Online közlekedési szakportál arról írt, hogy a MÁV Zrt. tervei szerint a kezdeti kisebb forgalom után naponta 26 nemzetközi személy- és 8 tehervonat halad majd át a Szeged és Röszke közötti pályán. Ezt a mennyiséget 2025 végéig fenntartják, várhatóan akkor adják át a Budapest–Kelebia-vasútvonalat, amit jelenleg szintén felújítanak.

A szentmihályiak a teherforgalom tavaly augusztusi megindítása óta panaszkodnak a nagy zaj és a füst miatt. Rossz hír lehet számukra, hogy dízelmozdonyok húzzák majd a személyszállító vagonokat is, amíg a villamos-felsővezeték elkészül. További bosszúságot okozhat a szegedieknek, hogy a vasútvonal két fontos átjárót is érint. Az egyik kereszteződés az 5-ös főút városból kivezető szakaszán van, a másik pár száz méterrel arrébb. A két átjárónál már most komoly autósorok szoktak állni, ha lezárják a sorompót. Az újabb 26 nemzetközi személyvonattal minden bizonnyal még durvább dugók várhatóak.

A közlekedési szakportál szerint több műszaki probléma is jelentkezhet, ha október végén valóban megindítják a személyforgalmat Szeged és Szabadka között.

A biztosítóberendezések hiánya miatt maximum hatvan kilométer/órával közlekedhetnek a vonatok, és csak állomásnyi távolságú követéssel járhatnak majd a szerelvények.

Szerbiában a Röszke és Szabadka közötti 31 kilométeren azonos időben csak egy vonat járhat, ezért a követési idejük több mint 40 perc lehet majd.

Arról hiába kérdezte a portál a MÁV-ot, hogy milyen sebességgel és milyen gyakran járhatnak majd Szeged és Szabadka között a személyvonatok, és mi lesz a sorompókkal, zajvédő falakkal.

Az ugyanakkor biztos, hogy a Szeged–Szabadka-járat nem lesz expresszvonat.

A fenti műszaki akadályok mellett az is lassíthatja a vonatközlekedést, hogy a szerb határon lévő drótkerítés nagykapuját kézzel nyitják-csukják a rendőrök. A vonal újjáépítésének egyik hivatalos indoka az volt, hogy a sűrű várakozásokkal terhelt röszkei közúti határátkelésnél sokkal gyorsabb lesz majd a vasút. Hogy valóban gyorsabb lesz-e a vonat, az várhatóan két hónap múlva kiderül. (Telex)

MÁV
RÖSZKE
Mészáros Lőrinc
SZEGED
vasút
Közlekedés
SZABADKA
ÁLLAMI BERUHÁZÁS
HELYI TUDÓSÍTÁS
közlekedésbiztonság
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.29. - 08:16
20
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • „Tál hívja Gyűjtőt” – így zajlott a Schadl letartóztatása előtti három nap, amikor Rogánék szólhattak Völnernek

    „Tál hívja Gyűjtőt” – így zajlott a Schadl letartóztatása előtti három nap, amikor Rogánék szólhattak Völnernek

  • Hangfelvételek mutatják, mennyit változott Völner, miután Rogánék berendelték a Karmelitába

    Hangfelvételek mutatják, mennyit változott Völner, miután Rogánék berendelték a Karmelitába

  • Florida kormányzója aláírta a törvényt, ami kitiltja a 14 éven aluliakat a közösségi médiáról

    Florida kormányzója aláírta a törvényt, ami kitiltja a 14 éven aluliakat a közösségi médiáról

  • Vádászház épült a munkásszálló pénzéből

    Vádászház épült a munkásszálló pénzéből

  • Orbán Viktor szövetségese háborúra készül a szomszédunkban

    Orbán Viktor szövetségese háborúra készül a szomszédunkban

  • Pottondy Edina veszélyes vizekre evezett

    Pottyondy Edina veszélyes vizekre evezett

  • Hol tartott Schadl-Völner-botrány akkor, amikor Magyar Péter állítása szerint felvett egy beszélgetést a feleségével?

    Hol tartott Schadl-Völner-botrány akkor, amikor Magyar Péter állítása szerint felvett egy beszélgetést a feleségével?

  • Erős szél és napsütés

    Erős szél és napsütés

  • NAGY A BAJ! Amennyiben Magyar Péter, Hadházy Ákos és Gyurcsány Ferenc az ellenzéki lehetőség...

    NAGY A BAJ! Amennyiben Magyar Péter, Hadházy Ákos és Gyurcsány Ferenc az ellenzéki lehetőség...

  • Itt az eredménye a rezsicsökkentés részleges eltörlésének: több fát és szemetet éget a magyar

    Itt az eredménye a rezsicsökkentés részleges eltörlésének: több fát és szemetet éget a magyar

  • "Ez egy maffiakormány, ebből nem lehet kiszállni"

    "Ez egy maffiakormány, ebből nem lehet kiszállni"

  • Siófokon civilek szerveztek gyűjtést, hogy legyen elég munkavédelmi cipője a helyi mentősöknek

    Siófokon civilek szerveztek gyűjtést, hogy legyen elég munkavédelmi cipője a helyi mentősöknek

  • Mi történt? Lemondott a Boeing vezérkara

    Mi történt? Lemondott a Boeing vezérkara

  • Érden a fideszes jelölt kezdeményez népszavazást a város mellé tervezett akkumulátorhulladék-feldolgozó üzemről

    Érden a fideszes jelölt kezdeményez népszavazást a város mellé tervezett akkumulátorhulladék-feldolgozó üzemről

  • A raliversenyeken a szervezők szélmalomharcot vívnak a szabálytalan nézőkkel

    A raliversenyeken a szervezők szélmalomharcot vívnak a szabálytalan nézőkkel

  • Elege lett az Európai Zöld Pártnak, felfüggeszti az együttműködést az LMP-vel Vitézy Dávid támogatása miatt

    Elege lett az Európai Zöld Pártnak, felfüggeszti az együttműködést az LMP-vel Vitézy Dávid támogatása miatt

  • Már az Alkotmányvédelmi Hivatal is vizsgálja Magyar Péter állításait

    Már az Alkotmányvédelmi Hivatal is vizsgálja Magyar Péter állításait

  • Újabb pedofil a bicskei gyermekotthonügyben

    Újabb pedofil a bicskei gyermekotthonügyben

  • A kínaiaknak csak jó, ha Orbánék fejjel mennek a falnak

    A kínaiaknak csak jó, ha Orbánék fejjel mennek a falnak

  • Rogán Antalt egy 1,2 millió forintos olasz dzseki védi a széltől

    Rogán Antalt egy 1,2 millió forintos olasz dzseki védi a széltől

  • Szerdától tovább emelkedik a benzin ára

    Szerdától tovább emelkedik a benzin ára

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element