Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Szijjártó átadná Magyarország legdrágább vasúti pályáját

Belföld
2023.08.29.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
20

Kilométerenként több mint 3 milliárd forintba kerül, de nem lesz sokkal gyorsabb átjutni a határon.

Újra zakatolnak a munkagépek a Szeged és Szabadka közötti vasútvonal felújításán. Szijjártó Péter pár napja jelentette be, hogy október 23-án ismét elindítják a két város közötti utasközlekedést, amit a menekültválság miatt 2015-ben szüntettek meg. A Röszkéig tartó 14 kilométeres magyar pályaszakasz az eddigi legdrágább hazai vasúti beruházás: 45 milliárd forintból, tisztán magyar állami pénzből újítja fel Mészáros Lőrinc cége.

Bár a tehervonatok már járnak, a Szeged és a Röszke közti pályaszakaszon még jórészt csak a sínek vannak kész. Hiányoznak a vasúti biztosítóberendezések, nem készültek el az állomások, és a vonal villamosításával is bőven van még a tennivaló. A munkálatokat nehezíti, hogy a tehervonatok közlekedése miatt nem lehet folyamatosan dolgozni a vasútvonalon.

Szijjártó Péter augusztus 20-án azt ígérte, hogy október 23-ától járhatnak újra a személyszállító vonatok Szeged és Szabadka között.

Az ehhez szükséges nagy beruházások még előttünk állnak

– fogalmazott Facebook-bejegyzésében a külgazdasági és külügyminiszter.

Izgalmas kérdés, hogy minden kész lesz-e a megígért határidőre. Június végén derült ki, hogy a V-Híd Zrt. műszaki problémákra hivatkozva felfüggesztette a munkálatokat. Egyes hírek szerint ugyanakkor valójában pénzügyi vita volt a kivitelező és a megrendelő között. Szeged Szentmihály városrészében, a vasút mentén élők szerint már korábban is csak ímmel-ámmal dolgoztak az új pályán, és nem június végén, hanem hetekkel korábban abbahagytak mindent.

Most újra dolgoznak, és a július közepén látott állapothoz képest látványosan haladtak a Szeged és Röszke közötti vasút újjáépítésében, amely kilométerenként több mint 3 milliárd forintba kerül.

A sínek mentén több helyen is tornyokat állítottak fel, amelyek tetején valamilyen készülék – vélhetően jeladó – van. A vágány mellett pedig már sorakoznak a felsővezeték-tartó oszlopok is. A röszkei és a szentmihályi állomásnál is láttunk vasúti munkagépeket, hétköznap délelőtt a sínek mellett több kisteherautó jött-ment.

A leendő szentmihályi és röszkei állomáson mindössze a peron oldalát készítették el, az útkereszteződéseknél még több helyen nyitott munkagödrök vannak. A kisebb hiányosságok két hónap alatt könnyen pótolhatók, a Szeged-Szentmihályon élők kéréseinek megvalósításából azonban még semmi sem látszik. Nem utal semmi arra, hogy októberig megépülnének a zajvédő falak, illetve a fény- és félkaros sorompók.

A MÁV a Telex kérdésére megerősítette, hogy augusztus elején újraindult a munkavégzés a Szeged–Röszke-vasútvonalon. „A nappali órákban – vonatmentes időszakban – végzik a hátralévő kivitelezési munkákat” – fogalmazott lapunknak a vasúti társaság. Megépül a szegedi állomás központi forgalomirányítási helyisége, felújítják a röszkei állomás üzemi épületét, és az akadálymentes magas peronok, illetve az esőbeállók építése is folyamatban van. „Minden érintett bevonásával gőzerővel zajlik az előkészítése annak, hogy a nemzeti ünnepen újraindulhasson a vasúti személyforgalom Szeged és Szabadka között” – tették hozzá.

Lassú lesz a vonatforgalom

Az Indóház Online közlekedési szakportál arról írt, hogy a MÁV Zrt. tervei szerint a kezdeti kisebb forgalom után naponta 26 nemzetközi személy- és 8 tehervonat halad majd át a Szeged és Röszke közötti pályán. Ezt a mennyiséget 2025 végéig fenntartják, várhatóan akkor adják át a Budapest–Kelebia-vasútvonalat, amit jelenleg szintén felújítanak.

A szentmihályiak a teherforgalom tavaly augusztusi megindítása óta panaszkodnak a nagy zaj és a füst miatt. Rossz hír lehet számukra, hogy dízelmozdonyok húzzák majd a személyszállító vagonokat is, amíg a villamos-felsővezeték elkészül. További bosszúságot okozhat a szegedieknek, hogy a vasútvonal két fontos átjárót is érint. Az egyik kereszteződés az 5-ös főút városból kivezető szakaszán van, a másik pár száz méterrel arrébb. A két átjárónál már most komoly autósorok szoktak állni, ha lezárják a sorompót. Az újabb 26 nemzetközi személyvonattal minden bizonnyal még durvább dugók várhatóak.

A közlekedési szakportál szerint több műszaki probléma is jelentkezhet, ha október végén valóban megindítják a személyforgalmat Szeged és Szabadka között.

A biztosítóberendezések hiánya miatt maximum hatvan kilométer/órával közlekedhetnek a vonatok, és csak állomásnyi távolságú követéssel járhatnak majd a szerelvények.

Szerbiában a Röszke és Szabadka közötti 31 kilométeren azonos időben csak egy vonat járhat, ezért a követési idejük több mint 40 perc lehet majd.

Arról hiába kérdezte a portál a MÁV-ot, hogy milyen sebességgel és milyen gyakran járhatnak majd Szeged és Szabadka között a személyvonatok, és mi lesz a sorompókkal, zajvédő falakkal.

Az ugyanakkor biztos, hogy a Szeged–Szabadka-járat nem lesz expresszvonat.

A fenti műszaki akadályok mellett az is lassíthatja a vonatközlekedést, hogy a szerb határon lévő drótkerítés nagykapuját kézzel nyitják-csukják a rendőrök. A vonal újjáépítésének egyik hivatalos indoka az volt, hogy a sűrű várakozásokkal terhelt röszkei közúti határátkelésnél sokkal gyorsabb lesz majd a vasút. Hogy valóban gyorsabb lesz-e a vonat, az várhatóan két hónap múlva kiderül. (Telex)

MÁV
RÖSZKE
Mészáros Lőrinc
SZEGED
vasút
Közlekedés
SZABADKA
ÁLLAMI BERUHÁZÁS
HELYI TUDÓSÍTÁS
közlekedésbiztonság
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.29. - 08:16
20
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Washington: van egy módja annak, hogy Ukrajna nyerje meg a háborút

    Washington: van egy módja annak, hogy Ukrajna nyerje meg a háborút

  • Whoopi Goldberg: Az idegenek már köztünk vannak, figyelnek minket

    Whoopi Goldberg: Az idegenek már köztünk vannak, figyelnek minket

  • Tanúként hallgatta ki Varga Juditot az ügyészség a Schadl-Völner ügyben

    Tanúként hallgatta ki Varga Juditot az ügyészség a Schadl-Völner ügyben

  • Elmaradhat az előválasztás a Belvárosban – a pártok és a jelöltek egymásra mutogatnak, miközben csak egy jelölttel lehet esélyük

    Elmaradhat az előválasztás a Belvárosban – a pártok és a jelöltek egymásra mutogatnak, miközben csak egy jelölttel lehet esélyük

  • Magyar Péter elmondta, miért nem kért még bocsánatot a NER-es múltja miatt

    Magyar Péter elmondta, miért nem kért még bocsánatot a NER-es múltja miatt

  • Az 1000 dollárért árult csodagyógyszert állítólag 5 dollár előállítani

    Az 1000 dollárért árult csodagyógyszert állítólag 5 dollár előállítani

  • Meghibásodás történt a Paksi Atomerőmű reaktoraiban

    Meghibásodás történt a Paksi Atomerőmű reaktoraiban

  • Volt ügyéssz: Van lehetőség belenyúlni a nyomozati anyagokba

    Volt ügyéssz: Van lehetőség belenyúlni a nyomozati anyagokba

  • Végre a személyi kölcsönöknél is beindult a kamatletörő verseny

    Végre a személyi kölcsönöknél is beindult a kamatletörő verseny

  • Török Gábor szerint a Varga-interjú Mónika Show volt

    Török Gábor szerint a Varga-interjú Mónika Show volt

  • Megtalálták a baltimore-i hídszerencsétlenség két halálos áldozatát

    Megtalálták a baltimore-i hídszerencsétlenség két halálos áldozatát

  • Lengyelországban házkutatásokat végeznek országszerte az előző kormány által létrehozott alapítvány miatt

    Lengyelországban házkutatásokat végeznek országszerte az előző kormány által létrehozott alapítvány miatt

  • Bárándy Péter: Amit Varga Judit mondott, felveti a bűnpártolás és a hivatali visszaélés gyanúját

    Bárándy Péter: Amit Varga Judit mondott, felveti a bűnpártolás és a hivatali visszaélés gyanúját

  • Locsogott Varga Judit, nem tudta tartani a száját

    Locsogott Varga Judit, nem tudta tartani a száját

  • Varga Judit csak a családi szennyest teregette ki Hajdú Péternek

    Varga Judit csak a családi szennyest teregette ki Hajdú Péternek

  • Dopeman: „Ha reggel 9 után megbukik a kormány, akkor is az Orbán seggét fogom nyalni”

    Dopeman: „Ha reggel 9 után megbukik a kormány, akkor is az Orbán seggét fogom nyalni”

  • Szakértő: Varga Judit mentegetőző posztját egy férfi írta

    Szakértő: Varga Judit mentegetőző posztját egy férfi írta

  • A „weimari hármak” Ukrajna megsegítésére sietnek

    A „weimari hármak” Ukrajna megsegítésére sietnek

  • Dízelmotoros megajachttal cirkál a klímavédelem élharcosa

    Dízelmotoros megajachttal cirkál a klímavédelem élharcosa

  • Nem szavazták meg a szülők, hogy a katolikus egyház legyen egy zuglói általános iskola fenntartója

    Nem szavazták meg a szülők, hogy a katolikus egyház legyen egy zuglói általános iskola fenntartója

  • A magyar ipar egy félkarú óriás

    A magyar ipar egy félkarú óriás

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element