Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Szijjártó átadná Magyarország legdrágább vasúti pályáját

Belföld
2023.08.29.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
20

Kilométerenként több mint 3 milliárd forintba kerül, de nem lesz sokkal gyorsabb átjutni a határon.

Újra zakatolnak a munkagépek a Szeged és Szabadka közötti vasútvonal felújításán. Szijjártó Péter pár napja jelentette be, hogy október 23-án ismét elindítják a két város közötti utasközlekedést, amit a menekültválság miatt 2015-ben szüntettek meg. A Röszkéig tartó 14 kilométeres magyar pályaszakasz az eddigi legdrágább hazai vasúti beruházás: 45 milliárd forintból, tisztán magyar állami pénzből újítja fel Mészáros Lőrinc cége.

Bár a tehervonatok már járnak, a Szeged és a Röszke közti pályaszakaszon még jórészt csak a sínek vannak kész. Hiányoznak a vasúti biztosítóberendezések, nem készültek el az állomások, és a vonal villamosításával is bőven van még a tennivaló. A munkálatokat nehezíti, hogy a tehervonatok közlekedése miatt nem lehet folyamatosan dolgozni a vasútvonalon.

Szijjártó Péter augusztus 20-án azt ígérte, hogy október 23-ától járhatnak újra a személyszállító vonatok Szeged és Szabadka között.

Az ehhez szükséges nagy beruházások még előttünk állnak

– fogalmazott Facebook-bejegyzésében a külgazdasági és külügyminiszter.

Izgalmas kérdés, hogy minden kész lesz-e a megígért határidőre. Június végén derült ki, hogy a V-Híd Zrt. műszaki problémákra hivatkozva felfüggesztette a munkálatokat. Egyes hírek szerint ugyanakkor valójában pénzügyi vita volt a kivitelező és a megrendelő között. Szeged Szentmihály városrészében, a vasút mentén élők szerint már korábban is csak ímmel-ámmal dolgoztak az új pályán, és nem június végén, hanem hetekkel korábban abbahagytak mindent.

Most újra dolgoznak, és a július közepén látott állapothoz képest látványosan haladtak a Szeged és Röszke közötti vasút újjáépítésében, amely kilométerenként több mint 3 milliárd forintba kerül.

A sínek mentén több helyen is tornyokat állítottak fel, amelyek tetején valamilyen készülék – vélhetően jeladó – van. A vágány mellett pedig már sorakoznak a felsővezeték-tartó oszlopok is. A röszkei és a szentmihályi állomásnál is láttunk vasúti munkagépeket, hétköznap délelőtt a sínek mellett több kisteherautó jött-ment.

A leendő szentmihályi és röszkei állomáson mindössze a peron oldalát készítették el, az útkereszteződéseknél még több helyen nyitott munkagödrök vannak. A kisebb hiányosságok két hónap alatt könnyen pótolhatók, a Szeged-Szentmihályon élők kéréseinek megvalósításából azonban még semmi sem látszik. Nem utal semmi arra, hogy októberig megépülnének a zajvédő falak, illetve a fény- és félkaros sorompók.

A MÁV a Telex kérdésére megerősítette, hogy augusztus elején újraindult a munkavégzés a Szeged–Röszke-vasútvonalon. „A nappali órákban – vonatmentes időszakban – végzik a hátralévő kivitelezési munkákat” – fogalmazott lapunknak a vasúti társaság. Megépül a szegedi állomás központi forgalomirányítási helyisége, felújítják a röszkei állomás üzemi épületét, és az akadálymentes magas peronok, illetve az esőbeállók építése is folyamatban van. „Minden érintett bevonásával gőzerővel zajlik az előkészítése annak, hogy a nemzeti ünnepen újraindulhasson a vasúti személyforgalom Szeged és Szabadka között” – tették hozzá.

Lassú lesz a vonatforgalom

Az Indóház Online közlekedési szakportál arról írt, hogy a MÁV Zrt. tervei szerint a kezdeti kisebb forgalom után naponta 26 nemzetközi személy- és 8 tehervonat halad majd át a Szeged és Röszke közötti pályán. Ezt a mennyiséget 2025 végéig fenntartják, várhatóan akkor adják át a Budapest–Kelebia-vasútvonalat, amit jelenleg szintén felújítanak.

A szentmihályiak a teherforgalom tavaly augusztusi megindítása óta panaszkodnak a nagy zaj és a füst miatt. Rossz hír lehet számukra, hogy dízelmozdonyok húzzák majd a személyszállító vagonokat is, amíg a villamos-felsővezeték elkészül. További bosszúságot okozhat a szegedieknek, hogy a vasútvonal két fontos átjárót is érint. Az egyik kereszteződés az 5-ös főút városból kivezető szakaszán van, a másik pár száz méterrel arrébb. A két átjárónál már most komoly autósorok szoktak állni, ha lezárják a sorompót. Az újabb 26 nemzetközi személyvonattal minden bizonnyal még durvább dugók várhatóak.

A közlekedési szakportál szerint több műszaki probléma is jelentkezhet, ha október végén valóban megindítják a személyforgalmat Szeged és Szabadka között.

A biztosítóberendezések hiánya miatt maximum hatvan kilométer/órával közlekedhetnek a vonatok, és csak állomásnyi távolságú követéssel járhatnak majd a szerelvények.

Szerbiában a Röszke és Szabadka közötti 31 kilométeren azonos időben csak egy vonat járhat, ezért a követési idejük több mint 40 perc lehet majd.

Arról hiába kérdezte a portál a MÁV-ot, hogy milyen sebességgel és milyen gyakran járhatnak majd Szeged és Szabadka között a személyvonatok, és mi lesz a sorompókkal, zajvédő falakkal.

Az ugyanakkor biztos, hogy a Szeged–Szabadka-járat nem lesz expresszvonat.

A fenti műszaki akadályok mellett az is lassíthatja a vonatközlekedést, hogy a szerb határon lévő drótkerítés nagykapuját kézzel nyitják-csukják a rendőrök. A vonal újjáépítésének egyik hivatalos indoka az volt, hogy a sűrű várakozásokkal terhelt röszkei közúti határátkelésnél sokkal gyorsabb lesz majd a vasút. Hogy valóban gyorsabb lesz-e a vonat, az várhatóan két hónap múlva kiderül. (Telex)

MÁV
RÖSZKE
Mészáros Lőrinc
SZEGED
vasút
Közlekedés
SZABADKA
ÁLLAMI BERUHÁZÁS
HELYI TUDÓSÍTÁS
közlekedésbiztonság
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.29. - 08:16
20
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Karácsony Gergely visszalépését vizionálja Vitézy Dávid, de Magyar Péternek is odaszólt

    Karácsony Gergely visszalépését vizionálja Vitézy Dávid, de Magyar Péternek is odaszólt

  • Szúrós szag terjengett, kiterelték a dolgozókat a komáromi akkumulátorgyárból 

    Szúrós szag terjengett, kiterelték a dolgozókat a komáromi akkumulátorgyárból 

  • Könnyű lenne hozzájutni ehhez az állami támogatáshoz, mégis sokan veszni hagyják

    Könnyű lenne hozzájutni ehhez az állami támogatáshoz, mégis sokan veszni hagyják

  • Hableány-tragédia: nem fizette ki a Viking a megítélt sérelemdíjat

    Hableány-tragédia: nem fizette ki a Viking a megítélt sérelemdíjat

  • Perintfalvi Rita: Miért fordulnának el a reformátusok Balogtól, ha eddig jó volt nekik?

    Perintfalvi Rita: Miért fordulnának el a reformátusok Balogtól, ha eddig jó volt nekik?

  • A magyar gazdaság mozdonya bajban van

    A magyar gazdaság mozdonya bajban van

  • Az internet egy durva megafonos bakin röhög, de valójában csak egy paródiaoldalt vettek túl komolyan

    Az internet egy durva megafonos bakin röhög, de valójában csak egy paródiaoldalt vettek túl komolyan

  • A feltámadás jól hangzik, csak nehéz hinni benne

    A feltámadás jól hangzik, csak nehéz hinni benne

  • Donáth Anna: Varga Judit a szemembe hazudott

    Donáth Anna: Varga Judit a szemembe hazudott

  • Beindult a szájkarate Hajdú Péter és Pottyondy Edina között

    Beindult a szájkarate Hajdú Péter és Pottyondy Edina között

  • A volt biztonsági tanácsadója szerint Donald Trump egyszerűen túl hülye ahhoz, hogy diktátor legyen

    A volt biztonsági tanácsadója szerint Donald Trump egyszerűen túl hülye ahhoz, hogy diktátor legyen

  • Heti abszurd: Kell még valamit mondanod, Bernadett?

    Heti abszurd: Kell még valamit mondanod, Bernadett?

  • Április 1-én indul a tavi viharjelzési szezon

    Április 1-én indul a tavi viharjelzési szezon

  • Hidegfronttal búcsúzik a nyárias húsvét, keddre visszatér a tavasz

    Hidegfronttal búcsúzik a nyárias húsvét, keddre visszatér a tavasz

  • Puzsér: „Ha a buddhaság fájna…” – a szélhámos Pityinger Lacikának az arcába való belemászás szóban és dalban

    Puzsér: „Ha a buddhaság fájna…” – a szélhámos Pityinger Lacikának az arcába való belemászás szóban és dalban

  • Varga Judit napi négy titkos megfigyelésről döntött tavaly igazságügyi miniszterként, de Tuzson Bence sem maradt le tőle túlzottan

    Varga Judit napi négy titkos megfigyelésről döntött tavaly igazságügyi miniszterként, de Tuzson Bence sem maradt le tőle túlzottan

  • Szörnyethalt egy nő, miután egy 200 kilós szarvas zuhant az autójukra

    Szörnyethalt egy nő, miután egy 200 kilós szarvas zuhant az autójukra

  • Mire készül Magyarország az Európai Unió soros elnökeként?

    Mire készül Magyarország az Európai Unió soros elnökeként?

  • Harmadnapja nem evett, se sokat, se keveset

    Harmadnapja nem evett, se sokat, se keveset

  • Bencsik András visszaszólt a júdásozó Rákaynak

    Bencsik András visszaszólt a júdásozó Rákaynak

  • Műsorváltozás: vígjáték helyett Varga Judit interjú

    Műsorváltozás: vígjáték helyett Varga Judit interjú

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element