Az Állatorvostudományi Egyetem rektora szerint a kormány járványügyi intézkedései elégségesek. Ugyanakkor a vírus tőlünk függetlenül, akár a széllel is átterjedhet a vadállományra, ami végzetes lenne.
Több állattelepen ismét felütötte a fejét száj- és körömfájás vírus. Két héttel ezelőtt reménykeltő volt a helyzet, ám mint Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora az ATV Start című műsorában elmondta, számítottak a negatív fordulatra:
Nem könnyű izolálni a vírust. Azt is tudni kell, hogy ez a vírus rendkívül ragályos, ezért is nevezik ragadós száj és körömfájásnak. Nem gyógyítható, nem tudunk ellene előzetesen vakcinázni sem.
Bár most oltják az érintett telepek állatait, de ennek az a célja, hogy csökkentsék a környezet vírusterhelését, az érintett állatokat sajnos le kell ölni, magyarázta a műsorban a szakember.
El lehet képzelni, milyen borzalmas életérzés ez egy állatorvos számára, aki arra esküdött fel, hogy az állatokat gyógyítja, de most nem tud segíteni a szenvedéseiken.
Az állatorvosoknak végig kell asszisztálniuk az állatok kényszerű elpusztítását. Amit húsipari szakemberek, hentesek hajtanak végre, miután az állatot elkábították, hogy fájdalmait csökkentsék, ha lehet, megszüntessék, részletezte a járványügyi intézkedéseket Sótonyi Péter.
A száj- és körömfájás olyan betegség, hogy miután az állat megfertőződik, 6-8 órán belül üríti a vírust. Ekkor még semmiféle tünetet nem mutat. A tünetek csak két-három nap múlva fognak megjelenni: a szájban rendkívül fájdalmas hólyagok, fölmaródások keletkeznek, a száj- és a nyelv nyálkahártyája leválik, ami óriási szenvedést okoz az állatnak.
Ilyenkor a legfontosabb, hogy az adott telepet minél előbb felszámoljuk teljes egészében, tökéletesen fertőtlenítsük, és az állatokat leöljék.
A vírus nem csak a logisztikai útvonalak mentén terjedhet, hanem a széllel a levegőn keresztül is, vagy vízzel: „Mindenféle ragályfogó tárggyal, tehát egy pohárral is terjed”.
Az időjárási tényezőkre nincs hatásunk, miközben az elmúlt napokban kifejezetten szeles az idő: „Ez az, amit nem tudunk kontrollálni, és sajnos a környezetnek is óriási hatása van a fertőződésben: abba bele se merek gondolni, hogy a környéken élő vadállományba kijusson, mert az azt jelentené, hogy kontrollálhatatlanná válna az egész folyamat”, tette hozzá a szakember.
A hatóságok most azt kérik a vadászoktól, hogy a telepeknek környékét élő erővel is védjék. „Most, hogy létrejött az operatív törzs, a rendőrség és a határőr katonaság is részt vesz a védekezésben: elriasztják a vadállatokat a környékről, másrészt minden egyes lelőtt állatból vérmintát kell gyűjteni.”
Sótonyi Péter szerint a kormányzati intézkedések teljes mértékben elégségesek, hiszen teljes zárlatot rendeltek el. (atv.hu)