Az elmúlt hetekben két komolyabb megbetegedést okozott a nyugat-nílusi láz Magyarországon, ám a víruskutató szerint ez a folyamatosan jelen lévő vírus szokásos ciklikusságának köszönhető.
Két esetben már megbetegedést is okozott Magyarországon a szúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi láz. A veszélyes kór vírusa már évtizedek óta jelen van Magyarországon, csak most a megbetegedések miatt nagyobb figyelmet kap – tudta meg az InfoRádió Rusvai Miklóstól.
A víruskutató elmondta, a vírus hordozói vadmadarak, és a vadmadarakról kerül át szúnyogokba, majd a rovarok háziállatokat fertőznek meg, erre különösen fogékonyak például a lovak.
"Az emberek is a fertőzésre fokozottan érzékenyek. Az esetek jelentős részében a fertőzés tünetmentesen zajlik, vagy enyhe, influenzaszerű tünetekkel, tüsszögés, orrfolyás, fejfájás, hőemelkedés jellemző, de az esetek egy részében sajnos agyvelőgyulladás is lehet a következmény" – mondta a szakember. Arra is emlékeztetett, hogy Európában minden évben több ember meghal a nyugat-nílusi láztól. Magyarországon eddig egy regisztrált haláleset volt még 2018-ban.
Rusvai Miklós közölte, a megelőzésre emberek esetében jelenleg nincs oltóanyag, de hozzátette, "emberről emberre semmiképpen sem terjed, még a fertőzött emberről szúnyog sem tudja átvinni másik emberre.
A víruskutató elmondta, a nyugat-nílusi láz általában négy-hat évente okoz nagyobb hullámot., legutóbb Magyarországon 2018-ban volt ilyen, előtte pedig 2013-ban. Rusvai Miklós hozzátette, szezonális megbetegedésről van szó, ám a globális felmelegedés, így az enyhébb telek miatt ez a szezonalitás is kiszélesedhet. (Infostart)