Az Arktika-M-2 magas elliptikus pályán keringő időjárási műhold a nap 24 órájában biztosítja az időjárás pontos előrejelzését Oroszország északi sarkvidéki térségében.
2023. december 16-án 17:00 órakor pályára állították az Arktika-M-2 hidrometeorológiai műholdat, amelynek fedélzeti vezérlőegységét a Roszatomhoz tartozó moszkvai Mars Tervezőintézet fejlesztette. A műhold vezérlőrendszerébe ágyazott algoritmusok lehetővé teszik a fedélzeten elhelyezett fő- és segédberendezések működési módjának beállítása mellett a műhold pozíciójának módosítását is a pályán a felszín optimális monitorozása érdekében.
Az Arktika-M hidrometeorológiai előrejelző rendszer eddig csak a 2021. február 28-án felbocsátott Arktika-M-1 időjárási műholdat használta, amelynek fedélzeti vezérlőegységét szintén a Mars Tervezőiroda fejlesztette ki. A két időjárási műhold együttes működése lehetővé teszi a sarkvidéki területek időjárását meghatározó paraméterek folyamatos monitorozását.
Jelenleg csak Oroszországnak vannak olyan meteorológiai műholdjai, amelyek 63 fokos hajlásszögű elliptikus pályán keringenek. E műholdak a Földtől mintegy 40 ezer km-es távolságban lévő, magas elliptikus pályán keringenek, amely pálya a GLONASS orosz navigációs rendszer (a GPS orosz megfelelője) műholdjai által használt pálya felett helyezkedik el. Ez a tény lehetővé teszi az Északi-sarkvidék egyedülálló perspektívából történő megfigyelését, amely pozíció semmilyen más műholddal nem érhető el
– közölte Dmitrij Dobrinyin, a Mars Tervezőiroda vezérigazgató-helyettese.
Az Arktika-M sorozat két meteorológiai műholdja folyamatos megfigyelés alatt tartja az Északi-sarkvidék térségét, ezért javul az időjárás-előrejelzések pontossága. A kiváló minőségű multispektrális képalkotó eljárásnak köszönhetően a meteorológusok az egyes felhasználók igényeire szabott előrejelzéseket tudnak készíteni: a pontos előrejelzéseket az északi-tengeri útvonalon közlekedő hajók és repülőgépek mellett a rendkívüli helyzetek minisztériuma és más hatóságok is jó tudják használni.
A Mars Tervezőiroda jelenleg az Arktika-M sorozat (3., 4., 5., 6. számú) korszerűsített időjárási műholdjain illetve az 5. számú Elektro-L űrszonda fedélzeti vezérlőrendszerén dolgozik. Az Arktika-M és a geostacionárius pályán keringő Electro-L által szolgáltatott információk együttes használata lehetővé teszi, hogy gyakorlatilag megszakítás nélkül hozzá lehet majd jutni az operatív adatokhoz a globális szintű meteorológiai előrejelzésekhez.
A moszkvai Mars Tervezőiroda (orosz rövidítéssel MOKB) 1955. júniusában jött létre. Az intézet a fedélzeti rendszerek és vezérlőegységek, valamint egyedi műszerek, mellett elektronikai egységeket és tesztberendezéseket fejleszt és gyárt űreszközökhöz illetve a repülőgépipar számára. A tervezőiroda egyedülálló vezérlőrendszer-fejlesztő, amely egyidejűleg dolgozik úrkutatási és légiközlekedést érintő projekteken. A vállalat 2019 óta robotrendszerek létrehozásán is foglalkozik. Egy további irány az ipari robotok fejlesztésében használt motorok fejlesztése.
Az Arktika-M egy olyan, magas elliptikus pályán keringő műholdakból álló hidrometeorológiai előrejelző rendszer, amelyet az egykori legendás repülőgéptervező Szemjon Lavocskinról elnevezett, ma a Roszkoszmoszhoz tartozó állami vállalat fejlesztett ki. A rendszer 2021 óta működik – az Arktika-M-1 műholdat 2021. február 28-án indították. A mostani második egységet egy Szojuz-2.1b hordozórakétával és egy Fregatt elnevezésű gyorsitóblokkal indították Bajkonurból 2023. december 16-án moszkvai idő szerint 12 óra 17:00 perckor, majd állították nem sokkal később pályára.