A Szaha Köztársaság (Jakutföld) infrastruktúra-fejlesztési megállapodást írt alá a Roszatommal a kis teljesítményű szárazföldi atomerőmű megvalósítása érdekében
A Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon a Roszatom állami vállalat és a Szaha Köztársaság (Jakutföld) kormánya az ott épülő kis teljesítményű atomerőmű hatékony megvalósítása érdekében a villamosenergia-infrastruktúra fejlesztéséről szóló megállapodást írt alá. Bejelentették egyben, hogy az eredetileg egyblokkosra tervezett kis moduláris reaktorral (SMR) megvalósuló kis teljesítményű atomerőműhöz később egy újabb blokkot csatlakoztathatnak a várható igénybővülés miatt.
A megállapodást Kirill Komarov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai vállalat első vezérigazgató-helyettese, nemzetközi üzletfejlesztési igazgató (b) és Kirill Bicskov, a Szaha Köztársaság (Jakutföld) kormányának vezetője (j) írta alá.
A Szaha Köztársaság (Jakutföld) az illetékes orosz központi hatóságokkal együtt meg kívánja szervezni az atomerőműhöz szükséges elektromos infrastruktúra kiépítését, beleértve a Gyeputatszkoje, a Tyiretjak és a Kjucsusz színes- és nemesfém-lelőhelyekkel szomszédos települések területén lévő távvezetékek és alállomások fejlesztését.
„Lényeges, hogy a jakutföldi kis teljesítményű atomerőmű stabil és alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamos energiát fog biztosítani a nagyipari felhasználóknak és a régió energetikai központja lesz. A kis teljesítményű atomerőmű üzembe helyezése után kiemelten fontos lesz a rendelkezésre álló kapacitás kihasználása, ami az új iparvállalatok betelepülésével, a szociális és közlekedési infrastruktúra fejlesztésével, és ennek eredményeként a régió lakosságának növekedésével érhető el.
Tekintettel a jakutföldi verhojanszki terület és az Uszty-janszki járás fejlesztésére valamint a bányavállalatok energiaszükségletére az energiaigény várhatóan meg fogja haladni a 90 MW teljesítményt” – közölte Kirill Komarov, a Roszatom vezérigazgatójának első helyettese.
„Minden lehetséges támogatást megadunk ahhoz, hogy ösztönözzük Jakutföld sarkvidéki területeinek fejlődését és a bányászati klaszter létrehozását. Ha a lakosság és az ipari fogyasztók villamosenergia-igényét vesszük alapul, akkor az Uszty-Kujga településen az itt rendelkezésre álló kapacitást 5 MW-ra, Gyeputatszkoje településen pedig 7 MW-ra kell növelni. Vizsgáljuk továbbá a legalább 2 MW teljesítményű elektromos fűtés megvalósításának lehetőségét Uszty-Kujgában.
A Roszatom állami konszernnel közösen végzett számítássok szerint a RITM-200N reaktorral felszerelt erőmű 55 MW-os teljesítménye nem lesz elegendő a tervezett ipari klaszterhez, ezért a szövetségi minisztériumokkal közösen azon dolgozunk, hogy a jakutföldi kis teljesítményű atomerőmű végül két blokkból álljon” – mondta Kirill Bicskov, a Szaha Köztársaság (Jakutföld) kormányának elnöke.
Az orosz tervezésű jakutföldi kis teljesítményű szárazföldi atomerőmű az univerzális nukleáris atomjégtörőkön eddig szerzett 400 reaktorév tapasztalat birtokában kifejlesztett
RITM-200N reaktoron alapul. A kis teljesítményű atomerőművek esetében az üzemanyag-utántöltésre ötévente kerül sor, ami biztosítja a sarkvidéki Jakutföld iparvállalatainak és szociális létesítményeinek stabil energiaellátását. A létesítmény Oroszország egyik legnagyobb ásványkincsközpontjának szíve lesz, és a jövőben jelentős iparvállalatokat lát majd el árammal, köztük a Kjucsusz aranylelőhelyet, a Gyeputatszkoje és Tyiretjak ónbányákat. Fontos szerepet játszik majd a terület fejlesztésében, a közlekedési és mérnöki infrastruktúra kialakításában az Uszty-Kujga-Tyiretjak-Gyeputatszkoje közötti 110/220 kV-os távvezetékek megépítése.
A RITM típusú reaktorokkal felszerelt modern kis teljesítményű atomerőműveket a legmagasabb szintű biztonság jellemzi, amit többszintű biztonság rendszerekkel és mérnöki gátakkal, valamint aktív és passzív biztonsági rendszerek együttes alkalmazásával érnek el. Ezek a rendszerek megakadályozzák, hogy baleset történjen. Az erőmű tervezése során alkalmazott mérnöki gátak megakadályozzák azt is, hogy radioaktív anyagok juthassanak a környezetbe. A kis teljesítményű atomerőművek alkalmazása biztosítja a régió energiafüggetlenségét, a stabil és tiszta villamos energiát és a hőellátást az energiaintenzív iparágak számára, valamint csökkenti a káros anyagok kibocsátását azzal, hogy a felváltja a meglévő energiatermelőket, többek között a dízelüzemű áramfejlesztőket.
A Pétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum 2024 az egyik legfontosabb esemény a FÁK gazdasági régióban. A fórum idei témája a multipolaritás alapja – az új növekedési központok kialakítása. A fórum résztvevői egyebek közt érintik az egészségügy és a gyógyszeripar kilátásait, a modern munkaerőpiacot, az új technológiákat, az Északi-sarkvidék és az északi-tengeri útvonal fejlesztését. A fórum partnere 2024-ben a Roszatom állami vállalat.
Az energia adja az ország társadalmi-gazdasági fejlődésének alapját, biztosítja az ipar és a lakosság ellátását. Az orosz energetikai ipar folytatja az új projektek megvalósítását és a tervezett kapacitásbővítéseket. Ezt az import berendezések helyettesítésével végzik.
A Roszatom mint globális energetikai vállalat aktív szerepet játszik ebben.