Március 24-én vasárnap halálos baleset történt a 11. Esztergom-Nyerges Rallyn. Egy Skoda Fabia R5 raliautó nagy sebességgel a nézők közé csapódott Bajót környékén a csibegyári lassítónál. A baleset során 4 ember életét vesztette, nyolcan pedig megsérültek, köztük két gyerek, egyikük életveszélyesen. A versenyt a szervezők azonnal félbeszakították.
Egy ilyen tragédiánál azonnal előkerül a felelősség kérdése, mely elsőre nem egyértelmű. Természetesen a verseny biztonságos lebonyolítása a szervezők feladata, csakhogy a balesetben érintett nézők nem tartották be a helyszínen érvényes biztonsági szabályokat.
Azon a helyen ugyanis, ahova a Fabia R5 raliautó becsapódott, nem állhattak volna nézők. A TV2 Tények című műsorának egy szemtanú elmondta: „a versenybírók elmagyarázták, hogy ide nem lehet állni, mindenki a maga felelősségére áll oda". A police.hu szerint külön tábla is jelezte a nézőknek, hogy az adott helyről tilos szemlélni a versenyt. A rendőrség közben halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétség elkövetésének gyanúja miatt folytat eljárást ismeretlen tettes ellen.
Az esettel kapcsolatban a Totalcar megkérdezte rendszeres közreműködőjüket, Ágó Bélát is, aki megfelelő rálátással rendelkezik a témára. Szerinte egy rendkívül összetett esetről van szó, a felelősöket pedig csak alapos vizsgálat után lehet megtalálni. Ebből a szempontból tökéletesen egyetért az MNASZ által kiadott közleménnyel, amely szerint a vizsgálat lezártáig a balesettel kapcsolatos további tájékoztatást, illetve nyilatkozatot nem kívánnak tenni.
Természetesen minden ilyen típusú verseny előkészítése és lebonyolítása során adott a szervezők felelőssége. Ágó Béla szerint mindig készül egy biztonsági terv, amelyben szerepel, hogy mely szakaszokon állhatnak nézők, és melyeket kell lezárni a bámészkodók elől. Először azt kell megvizsgálni, milyen volt ez a terv. Ezután a következő kérdés, hogy a tervet mennyire pontosan valósították meg a szervezők. Utóbbit egy biztonsági autó is ellenőrzi, amely az első versenyautó előtt végighajt a pályán.
Csakhogy egy raliversenyen a szakág sajátosságai miatt nagyon gyorsan megváltozhatnak a biztonsági körülmények. Lehetséges, hogy a biztonsági autó pályabejárásakor még minden rendben van, ám a verseny közben néhány néző úgy dönt, eredeti helyéről egy lezárt területre áll át. Amennyiben a versenyirányítás észleli a problémát, dönthet úgy, hogy felfüggeszti a versenyt addig, amíg a nézőket arrébb nem tessékelik. Csakhogy az ilyesmit egy több hosszú szakaszokból álló raliverseny során rendkívül nehéz folyamatosan ellenőrizni és betartatni. Még ha arrébb is terelik a nézőket egy veszélyes szakaszról, könnyen előfordulhat, hogy öt perccel később az emberek visszamennek ugyanoda. Ebből a szempontból a szervezők szélmalomharcot vívnak. Bevett szokás, hogy a nézői szempontból veszélyes szakaszokra külön sportbírókat vagy biztonsági személyzetet állítanak, bár erre konkrét előírások nem vonatkoznak.
Mindezt Él István, korábbi autóversenyző szavai is megerősítik. A volt pilóta a Tények stábjának nyilatkozva elmondta, "tapasztalható, hogy a nézők nagyon sokszor nem fogadják meg a rendezők kérését" annak ellenére sem, hogy a verseny előtt a biztonsági autóból hangosbemondóval hívják fel a figyelmüket arra, ha rossz helyen állnak.
Ágó Béla azt is hozzátette, hogy a balesetben érintett nézők valóban nagyon rossz helyről nézték a versenyt. Szerinte egyértelműen egy kanyar külső íve mellett, illetve féktávok közelében a legveszélyesebb bámészkodni, de a belső ív sem életbiztosítás. A balesetről készült felvételek, valamint az azt megelőzően készült belső kamerás videók és statikus kamerák képei alapján elsőre úgy tűnik, hogy a veszélyes zónákat a szervezők megfelelően jelölték, a nézők egy része mégis odaállt.
Éppen ezért rendkívül fontos lenne a nézők megfelelő edukációja. Meg kell értetni, hogy az autóversenyzés veszélyes sportág, egyes területeket pedig okkal zárnak el a nézők elől. A biztonságos és veszélyes nézői helyekkel, illetve a raliversenyek során betartandó szurkolói szabályokról az FIA korábban kiadott egy tájékoztatót, mely ezen a linken érhető el.
Bár más, test-test elleni harcot is tartalmazó szakágakban bekövetkezett baleseteknél felmerülhet a pilóták felelőssége, raliversenyek esetén ez nem jellemző: itt az autók nagy távolságból követik egymást, így legfeljebb véletlen balesetekről beszélhetünk, szándékosságról nem. Persze a versenyautók műszaki állapota is lehet kérdéses, de ezt a kötelező biztonsági berendezésekkel együtt a gépátvétel során ellenőrzik a szervezők. (Totalcar)
Az alábbi videókat egy olvasónktól kaptuk, amely korábban még nem látott szögből mutatja a balesetet: