Egymásnak estek a pártok, és most újra tárgyalnak.
Az Európa-barát koalíció pártjai, Marcel Ciolacu szociáldemokrata-elnök asztalborogatását követően, külön-külön megbeszélésekre mentek, hogy rendezzék soraikat, majd miután jelét adták annak, hogy újra akarják kezdeni a tárgyalásokat, több közös találkozóra és beszélgetésre is sor került.
A Digi24 szerint Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvezető elnöke és Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke személyesen is találkoztak, hogy megbeszéljék a nézeteltéréseiket. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pedig telefonon beszélt Ciolacuval, hogy feltehetően jobb belátásra bírja a kormánykoalíciós asztalt rájuk borító szociáldemokrata elnököt. Az RMDSZ elnöke ugyanis már jelezte, hogy szerinte félre kell tenni a sérelmeket és vissza kell ülni a tárgyalóasztalhoz.
A Ciolacu elbocsátó szép üzenetéhez vezető sérelmeket viszont zömében épp a liberálisok vezetői okozták, mint azt a Transindex megírta, ezért feszült pillanatok elé nézett Bolojan is. A miniszterelnök ugyanis többek között azzal a nyilatkozattal kapcsolatban fejezte ki nemtetszését, amelyben ő, a PNL ügyvezető elnökeként megkérdőjelezte Marcel Ciolacu miniszterelnöki tisztségét.
A találkozó után a PNL ügyvivő elnöke beszélt a liberálisokkal, Ciprian Ciucuval, a PNL ideiglenes első alelnökével pedig külön is találkozott. Közölve vele, hogy ezentúl nem vehet részt a kormánykoalíciós tárgyalásokon.
Marcel Ciolacu ugyanis Ciucura utalva mondta, hogy nem tud olyan partnerekkel tárgyalni, akik „félnek” leülni vele egy asztalhoz, és akik úgy érzik, hogy „bemocskolják magukat” a PSD-vel. Ciucu azzal védekezett egy nyilatkozatában, hogy soha nem mondta, hogy fél leülni egy asztalhoz a PSD-vel. A „PSD-vel való összepiszkolódást” pedig az Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) tagjainak beszédéből idézte – magyarázkodott az alelnök. Hozzátette, a PSD nélkülözhetetlen egy stabil, azaz többséggel rendelkező koalíció kialakításában.
Ami az USR-t illeti, Cătălin Drulă volt elnök bírálta a szociáldemokratákat, és még előrehozott választásokról is beszélt, Elena Lasconi ezzel szemben világos állásfoglalást tett egy többségi kormány mellett, mert úgy véli egy kisebbségi kormánynak nem lenne értelme, mert nem tudná meghozni a szükséges lépéseket és reformokat sem tudna életbe ültetni.
A „béke tárgyalások” a Digi24 forrásai szerint pénteken folytatódnak.
Hol feneklettek valójában meg a tárgyalások, és miről szól a díszhiszti?
Marcel Ciolacu nem ma kezdte a politikát, ahol Kelemen szerint nincs helye sértődéseknek. Azt is mondhatnánk, hogy Ciolacu egy ravasz róka, aki pontosan tudja, hogy mikor kell bedobni a törölközőt, mint a mindenkori PSD-elnökök is tették, miután két kézzel szórták a pénzt, ezért az ország előbb vagy utóbb megszorító intézkedések előtt állt. A PSD ilyenkor általában háttérbe húzódott, és hagyta, hogy mások elvigyék a „balhét”, például a Victor Ponta PSD-kormányt Dacian Cioloș technokrata kormánya követte, akik megszorító intézkedéseket voltak kénytelenek hozni.
A PSD a kormányalakítási tárgyalásokról való visszalépésének oka is sántít. A Digi24 forrásai szerint a PNL-vel, az elmúlt évek kormánypartnerével fennálló bizonyos feszültségekhez is kapcsolódik. A PSD és a PNL közötti tárgyalások azonban a megszorító intézkedések miatt is omlottak össze, amelyekről a koalíció az elmúlt napokban tárgyalt. A liberálisok ugyanis követelték a nyugdíjak és a közalkalmazottak fizetésének befagyasztását, azaz minden emelés sürgős leállítását, Marcel Ciolacu pedig visszautasította az intézkedések elfogadását mandátuma lejárta előtt. A PSD és a PNL, pontosabban Marcel Ciolacu és Ilie Bolojan közötti legutóbbi tárgyalásokon a megszorító költségvetési intézkedésekről tárgyaltak. Ilie Bolojan arra kérte volna Marcel Ciolacut, mivel ebben az időszakban ő vezette a kormányt, hogy kezdeményezzen megszorító intézkedéseket, hogy a leendő kormánynak ne kelljen fizetnie azért, ami most történik. Marcel Ciolacu állítólag azért utasította vissza, mert nem akarta, hogy a nevét összekapcsolják a befagyasztásokkal, és népszerűséget veszítsen amiatt, mert a kormány leállított mindent, ami a nyugdíjak, fizetések és juttatások emelését jelentette.
A PSD tehát ezúttal sem tesz másként, ha a koalíción kívül marad. De ha vissza is hoznák Ciolacuval a tárgyalóasztalhoz, akkor az a koalíciós partnereiket kényszerítheti arra, hogy lemondjanak a reformokról és a megszorító intézkedések egy részéről, vagy erre egy olyan megoldást találjanak ki, ami nem érintheti a Ciolacu-kormányt. (Transtelex)