Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

A „békepárti” Orbán-kormánynak égetővé vált a tartalékosok állományának felduzzasztása, melyben a NATO-igényeknek is szerepe van

Belföld
2024.06.28.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
16

Az orosz-ukrán háború miatti NATO-elvárások is nagy szerepet játszanak abban, hogy a „békepárti” kormány pénzt nem kímélve igyekszik növelni a magyar tartalékosok számát.

Igencsak drágán húzza a toborzónótát a honvédelmi tárca: bruttó félmillió forintot kap az a katona, aki újabb önkéntes területvédelmi tartalékost tud „beszervezni” a seregbe. A gáláns jutalék és az országot elöntő hirdetési kampány is azt jelzi, hogy a kormányzat számára égetővé vált a tartalékosok állományának felduzzasztása. A nagy igyekezet háttérében olyan okok is állnak, amelyeket nem szívesen hangoztat az orosz-ukrán háború ügyében magát egyedüli békepártinak mutató kabinet.

Az erőltetett toborzás okairól szólva Szenes Zoltán nyugállományú vezérezredes, egyetemi tanár – aki 2003 és 2005 között a Honvéd Vezérkar főnöke volt –, kicsit távolabbról indított. Mint mondta, az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt a NATO egy 800 ezer fős haderőt szeretne gyorsan létrehozni az EU keleti végein. Ráadásul úgy, hogy egy legalább 300 ezres sereg szükség esetén egy hónapon belül felállítható legyen. A toborzás azonban Európa-szerte és itthon is lassan halad.

Magyarországon csak vágyálom az a parlamenti felhatalmazásban megfogalmazott cél,

hogy 36 ezer fősre duzzasszák fel a hivatásos haderőt és 20 ezresre bővüljön a tartalékos állomány. Jelenleg ugyanis 21-22 ezerre tehető a hivatásos-szerződéses katonák száma, míg a tartalékosoké 13 ezer körül lehet.

Bár itthon a tartalékosok ritkábban kerülnek a középpontba, szerepük egyre fontosabb. Olyannyira, hogy – miként arra Szenes Zoltán felhívta a figyelmet –, ma már az az atlanti szövetség védelmi koncepciója: a régió minden országában legyen legalább egy dandárnyi NATO-sereg, amellett egy nemzeti hivatásos-szerződéses katonaság és egy állandó önkéntes területvédelmi erő is. Ez utóbbi NATO-igény kapcsolódik össze a most felpörgetett hazai toborzással. Ez játszik nagy szerepet abban, hogy míg korábban a honvédelem a hivatásos katonák verbuválására helyezte a hangsúlyt, a kormányzat már ráfordult az Önkéntes Területvédelmi Tartalékosok (ÖTT) toborzására. Ennek pedig több előnye is lehet.

– Ahogy Churchill mondta, a tartalékos kétszeres hazafi, szolgálja szűkebb hazáját és tagja a hadseregnek is – idézte az angol államférfit Szenes Zoltán nyugállományú vezérezredes. Hozzátette,

hogy a tartalékos jóval olcsóbb mint a hivatásos katona, jellemzően nincs szüksége komoly haditechnikára, könnyű lövészerő, rugalmas, gyorsan mozgósítható haderő, ráadásul a saját lakókörnyezetüket védő harcosok motivációja is más. 

A háborús fenyegetésen túl további fontos szempont az is, hogy az utóbbi évtizedben a Magyar Honvédség szerepköre jelentősen kitágult, hiszen például mind jobban támaszkodhat a katonákra a katasztrófavédelem, a határőrség vagy – ahogy a Covid idején is kiderült – akár az egészségügy is.

A most reflektorfénybe került területvédelmi tartalékos formát még 2017-ben, az akkori honvédelmi miniszter, Simicskó István hozta létre. Az első két területvédelmi ezred 2018-ban, Benkő Tibor minisztersége alatt jött létre. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter – aki maga is tartalékos százados – felgyorsította a folyamatot. Ma már hét területvédelmi ezred van, amelyek vezetésére 2023-ban létrejött a Magyar Honvédség Területvédelmi Erők Parancsnoksága. A reménybeli 20 ezres tartalékos erőnek mintegy 60 százaléka lenne területvédelmi tartalékos. A fennmaradó részt egyfelől önkéntes védelmi tartalékosok adnák, akik lényegében őrszolgálatot adnak. A harmadik erőt az önkéntes műveleti tartalékosok jelentik: az ő feladatkörük áll a legközelebb a hivatásos és szerződéses katonákéhoz.

Az itt szolgálatot teljesítők akár békefenntartó missziós feladatot is vállalhatnak, profi katonák lehetnek, ám jóval rugalmasabb munkarendben.

A tartalékosok évente összesen két hónapot szolgálhatnak, így három éves szolgálati idő alatt legfeljebb hat hónapnyi katonai szolgálatra lehet őket kötelezni. Az alapkiképzés legfeljebb 25 nap, ezt el lehet végezni több 2-3 napos modulban, vagy nyaranta akár egyszerre is. A területvédelmi tartalékosok sarzsija az új toborzási kampány szerint egy egyszeri, bruttó 150 ezer forintos szerződéskötési díjból és egy állandó, havi 50 ezres rendelkezési díjból áll. Ezen kívül a katonai szolgálat alatt a reguláris haderőnek megfelelő illetményben részesülnek, a rendfokozattól és a beosztástól függően – egy forrásunk szerint a juttatás sok mindentől függ, de neki sok szolgálattal bruttó 300 ezernél is több jött össze.

Emellett számos más kedvezmény – többek között utazási térítés, ruhapénz, ingyenes étkezés – illeti meg a területvédelmi tartalékost.

Bár a feltételek sokak számára lehetnek vonzóak, egy volt önkéntes azt mondta: úgy tapasztalta, hogy elég nagy a fluktuáció.

– A szakaszunk bő harmada szerelt le pár hónap alatt – mondta a nemrég kilépett szolnoki tartalékos. – Fél éve 49-en voltunk, abból legalább 15-en távoztak. Pedig egyáltalán nem volt fárasztó, vagy méltánytalan a szolgálat, sőt, a katonasághoz képest meglepően rugalmas a vezénylés. Tulajdonképpen akkor mehettem be, amikor akartam.

Mint felidézte, az alapkiképzés után mindenki annyi szolgálatot vállalt, amennyit akart.

– A hét elején küldtek e-mailen egy parancsot, amire visszajelzett mindenki, hogy ki mikor tud menni szolgálatot teljesíteni, például alaki gyakorlásra, erőnléti edzésre vagy épp díszsorfalat állni. Volt olyan hónap, amikor csak egyetlen szombaton voltam szolgálatban – elevenítette fel az önkéntes rendszer működését, s úgy folytatta:

Persze a fizetés arányban van a vállalással. Amikor csak egy szombaton voltam szolgálatban, akkor szinte csak az alapdíjat kaptam. Három-négy hétvégével, pár hét közbeni szolgálattal simán összejött bruttó 200-300 ezres fizetés.

Szenes Zoltán szerint a mostani „kétkomponensű” – azaz az állandó- és a tartalékos állományt egyszerre bővítő – haderőfejlesztés szakmai aggályokat is felvet. Mint mondta, látható, hogy a Honvédelmi Minisztérium a hivatásos állományt is „flexibilisebbé” akarja tenni, a honvédek jogállásáról szóló törvény kivezetése után egy új kormányrendeletben szabályozza a katonák jogait és kötelességeit. A nyugállományú vezérezredes úgy véli, fennáll a veszély, hogy a humánpolitika súlypontja eltolódik az önkéntes tartalékos erők irányába, a hivatásos tiszti és altiszti kar megtartása pedig háttérbe szorul.

Aggasztó jel akad több is: a nagy elbocsátások, a 45 év feletti tisztek és tábornokok „fiatalítása” után arról szólnak a hírek, hogy az 55 év felettieket pedagógiai pályára irányítanák át.

Mindennek az is lehet egy mellékhatása, hogy sokan átkerülhetnek az önkéntes tartalékos rendszerbe. Ez ugyan növelné a tartalékos erők létszámát, gyorsabban elérhetővé válna az Országgyűlés által meghatározott 20 ezres létszámcél, de végletesen meggyengülne a tisztikar, amely mindenütt a hadsereg gerincét jelenti. Megindulhat az altiszti és a szerződéses állomány körében is egy kiáramlás: 

sokan lehetnek, akik – mint régen, a határőrségnél – a katonai karrier helyett a hosszabb távon kiszámíthatóbb életet keresve a civil állást és a tartalékos fizetést választják.

Ez pedig súlyosan érintené az egyébként is létszámhiánnyal küzdő hivatásos honvédséget. (Népszava)

Címlapkép: Nehéz követni a „békepárti” hatalom kommunikációját: miközben háborúval riogat, a NATO elvárásainak megfelelően toboroz egyre több magyar fiatalt és középkorút a seregbe. - Forrás: Népszava
Belföld
MAGYAR HONVÉDSÉG
toborzás
NATO
HADSEREG
ÖNKÉNTES TERÜLETVÉDELMI TARTALÉKOSOK
SZENES ZOLTÁN
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.06.28. - 06:08
16
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  •  „Takonygerincű, narcisztikus pszichopata” – írta Bayer Zsolt Magyar Péterről

    „Takonygerincű, narcisztikus pszichopata” – írta Bayer Zsolt Magyar Péterről

  • Halálos Flixbus baleset Németországban

    Halálos Flixbus baleset Németországban

  • Jön-megy a hidegfront, nyomában a szeles idő viszont marad

    Jön-megy a hidegfront, nyomában a szeles idő viszont marad

  • Borkai Zsolt szerint Győr polgármestere Dézsi Csaba András megütött valakit háromszáz ember előtt

    Borkai Zsolt szerint Győr polgármestere Dézsi Csaba András megütött valakit háromszáz ember előtt

  • A Dead Kennedys frontembere berágott, amiért a CÖF lenyúlta a zenekar ikonikus fotóját

    A Dead Kennedys frontembere berágott, amiért a CÖF lenyúlta a zenekar ikonikus fotóját

  • Volt feleségének üzent Magyar Péter

    Volt feleségének üzent Magyar Péter

  • Varga Judit a könnyeivel küszködött Hajdú Péternél

    Varga Judit a könnyeivel küszködött Hajdú Péternél

  • "Szilvi, ide tudnál jönni?" - Szürreális jelenet az Integritás Hatóságnál

    "Szilvi, ide tudnál jönni?" - Szürreális jelenet az Integritás Hatóságnál

  • Orbán szövetségese nem kívánja meghallgatni a szlovák elnökválasztás első fordulójának ellenzéki győztesét

    Orbán szövetségese nem kívánja meghallgatni a szlovák elnökválasztás első fordulójának ellenzéki győztesét

  • Renner Erika megírta Varga Juditnak, mit tegyen

    Renner Erika megírta Varga Juditnak, mit tegyen

  • „Elgondolkodtató, hogy Varga Judit, aki a nemzetbiztonság által védett személy, miként kerülhetett ilyen helyzetbe”

    „Elgondolkodtató, hogy Varga Judit, aki a nemzetbiztonság által védett személy, miként kerülhetett ilyen helyzetbe”

  • Április havi véradások Komárom-Esztergom vármegyében

    Április havi véradások Komárom-Esztergom vármegyében

  • Orbán Viktor nem volt, soha nem is lesz államférfi

    Orbán Viktor nem volt, soha nem is lesz államférfi

  • Új kullancsfaj terjed Magyarországon

    Új kullancsfaj terjed Magyarországon

  • Súlyos biztonsági blamázs az Europolnál

    Súlyos biztonsági blamázs az Europolnál

  • SZLOVÁKIA, MEDVE, VADÁSZ, KILÖVÉS, MEDVETÁMADÁS

    Kilőtték az emberekre támadó tátrai medvét

  • Vegyesen alakulnak péntektől az üzemanyagárak

    Vegyesen alakulnak péntektől az üzemanyagárak

  • Elfogtak két szegedi és egy szolnoki orvost

    Elfogtak két szegedi és egy szolnoki orvost

  • 4,6 százalékra emelkedett februárban a munkanélküliség

    4,6 százalékra emelkedett februárban a munkanélküliség

  • Benyújtja az Isztambuli Egyezmény ratifikálását a Momentum a parlamentnek

    Benyújtja az Isztambuli Egyezmény ratifikálását a Momentum a parlamentnek

  • Nyitott kalitkában – interjú Varga Judittal és Magyar Péterrel

    Nyitott kalitkában – interjú Varga Judittal és Magyar Péterrel

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element