A miniszterelnök reggel azt mondta a keddi tüntetésre, hídlezárásokra reagálva: “a nem tüntető többség jogait egyértelműen kell garantálni a törvénynek”. De csínján kell bánni a törvénymódosításokkal - jelentette ki.
“Gondolkodunk rajta”, füstgyertyák a parlamentben, ellenzéki nekifeszüléseket látunk – mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádióban arra, hogy a kormány részéről hogy reagálnak a keddi ellenzéki tüntetésre, hídlezárásokra.
“Itt észnél kell lenni, nem szabad túl élesen reagálni, csínján kell bánni a törvénymódosításokkal” – jelentette ki Orbán Viktor arra reagálva, hogy kell-e újra módosítani a gyülekezési törvényt, vagy szükséges-e más törvénymódosítás.
Gulyás Gergely a Kormányinfón mondta azt az ATV kérdésére: az olyan esetek, ami kedden is megtörtént, amikor négy hidat lezártak a tüntetők, az elmúlt 35 év jogalkalmazása szerint jogellenes volt.
Az ilyen demonstrációkat egyik kormány sem engedte meg, és a taxisblokád idején is hasonló helyzet volt, de akkor amnesztiát adott a köztársasági elnök. A miniszter szerint a jogi szabályozás világos, de a közelmúltbeli bírósági döntés további tanulmányozást igényel.
“A nem tüntető többség jogát garantálni kell”
Ugyanakkor a miniszterelnök a Kossuth Rádióban most hangsúlyozta: “a nem tüntető többség jogait egyértelműen kell garantálni a törvénynek”.
Meg akarták akadályozni Orbán Viktor reggeli interjúját, élő adásban reagált a miniszterelnök
Momentumos politikusok és aktivisták akarták megakadályozni a pénteki Orbán-interjút a közmédia székházánál.
Orbán Viktor érkezése az MTVA épületébe ezúttal sem volt zökkenőmentes, a Momentum politikusai és aktivistái ma reggel is próbálták megakadályozni, hogy a miniszterelnök bejusson az épületbe.
Van egy provokációs verseny az ellenzéken belül
– kezdte az interjúban Orbán Viktor és hozzátette: jó lenne, ha azért lennének a rádió előtt a demonstrálók, mert lázba hozza őket az interjú, de nem erről van szó.
A politikai versenyt és az ellenzék helyzetét értékelve Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a kormány sok fontos lépést tesz, éppen most hirdették meg az „áttörés évét.” Ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Az ellenzéknek nem könnyű, és különösen, hogyha a kormány sok dolgot csinál, mint ahogy éppen most meghirdetvén az áttörés évét a gazdaságban is és a politikában is sok dolgot fogunk megváltoztatni.
Ilyenkor az ellenzéknek két lehetősége van, vagy konstruktív, javaslatokhoz viszonyul, hozzászól, kiegészítéseket tesz, javítani akar rajta, vagy legyint az egésze, otthagyja és inkább provokációk felé fordul. Most Magyarországon úgy látom, hogy az utóbbival állunk szemben.”
Szerinte az ellenzék túloz, amikor azt állítja, hogy Magyarországon vége a demokráciának. „Magyarországon az abszurd helyzet áll elő, hogy még a hidakat is lezárják, és azt mondják, hogy Magyarországon vége a demokráciának. Nem lehet többé gyülekezni, miközben éppen gyülekeznek,” – fogalmazott Orbán. Hozzátette, hogy az ellenzék politikai versenyt folytat, és ennek részeként próbálnak minél inkább kormányellenességre építeni.
Egy év múlva választás lesz Magyarországon. Ellenzéki pártok területén átrendeződés van, láthatósági problémákkal küszködnek, és miután nem konstruktív ellenzékiek, ezért egymással versenyeznek kormányellenességben meg provokációkban.
Orbán Viktor a gyülekezési jog kérdését tovább boncolgatva kijelentette, hogy bár a véleménynyilvánításnak alapvető joga van mindenkinek, figyelembe kell venni a társadalom többi tagjának érdekeit is. „A vélemény kifejezésnek, meg véleményével, tehát szabadságának azért az az ésszerű megfontolásként az alapját adja, hogy a többi embernek az életét szükségtelenül nem korlátozod.” Ezzel kapcsolatban kifejezte, hogy nem tartja normálisnak, hogy a demonstrálók „sportteljesítményszerűen” lezárják a hidakat, és szerinte a nem tüntető többségnek is joga van normális körülmények között élni.
Hidakat lezárni, ezen törvény szerint sem lehetséges. Először az egyiket, aztán a másikat, meg a harmadikat, azért ez nem normális dolog,
– tette hozzá.
A jogalkotói lépések kapcsán Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy a kormány „gondolkodik” a megfelelő intézkedéseken, amelyek biztosíthatják a közérdeket és a normális életkörülményeket. „Történt, ami történt, füstgyertyák a Parlamentben, aztán hídlezárás, útlezárások, szóval van itt valami feszülés az ellenzéki oldalon. Észnél kell lenni a kormányoldalnak, meg a többségnek, nem szabad túl idegesen reagálni, törvénymódosításokkal is csínján kell bánni, de azt hiszem, hogy a hídlezárások talán hoztak egy olyan tanulságot magukkal, hogy a nem tüntetők többség érdekeinek a figyelembevételét egyértelműen kellene garantálni a törvénynek.” (atv.hu)