Az EU-t és Soros Györgyöt támadó kormányzati kampányokon és más propagandakommunikáción milliárdokat kaszáló, Balásy Gyula érdekeltségei közé tartozó Lounge Group szerint nem igaz, hogy túlárazták az államnak nyújtott szolgáltatásaikat vagy hogy más módon trükköznének.
Szerintük az sem igaz, hogy nyomozás folyik ellenük. A Szabad Európát, mely nyilvánosságra hozta, hogy a cégcsoport milyen összegekért dolgozik az államnak, üzleti titok megsértésével vádolják Balásyék és közleményben fenyegetik a magyar média egy részét, akár büntetőeljárást is kilátásba helyezve egyes lapokkal szemben.
Írásban kereste meg a Media1.hu-t Balásy Gyula (borítóképünkön balra) érdekeltsége, a Lounge Group szombaton azzal kapcsolatban, hogy néhány hete a portál is megírta: Magyar Péter, a Talpra magyar! alapítója a Partizánnak azt nyilatkozta, hogy Balásy cégei túlárazottan dolgoznak az államnak és rossz minőségű munkát végeznek, ennek de Rogán Antal kabinetfőnöke ragaszkodott hozzájuk. Megírtuk azt is, hogy a Szabad Európa portál is azt állítja, hogy Balásy Gyula cégei túlárazottan dolgoznak az államnak, megrövidítve ezzel a magyar adófizetőket, és a portál publikálta, hogy Balásy Gyula cégeinél külön Excel tábla tartalmazza az állami megrendeléseket tartalmazó áraikat. A cikk állítása szerint néhány tételt a piaci ár többszöröséért számláztak Balásyék, ráadásul az óraszámokkal és darabszámokkal is könnyű trükközni. A Szabad Európa nyilvánosságra hozta, hogy Balásyék állami árlistája szerint például egy portrékép elkészítése stúdióban 379.098 forint/darab, többalakos csoportkép elkészítése stúdióban 450.100 forint fotónként. A piaci áron a képek jóval olcsóbban is elkészíthetők lennének – írta a lap.
Vadai Ágnes, a DK politikusa megkérdezte Polt Péter legfőbb ügyésztől, folyik-e nyomozás az ügyben (hiszen a DK feljelentést tett néhány hete, még a Partizán-interjú után), mire Polt közölte, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt nyomozást indított Balásy Gyula cégeinek állami szerződései ügyében. Hozzátette, hogy egyelőre felderítési szakaszban van az eljárás, ezért az ügyészségnek csak felügyeleti joga van a nyomozást folytató NNI felett. Ha vizsgálati szakaszba kerül az ügy, akkor kerülhet sor kihallgatásra és akkor lesz az ügyészségnek irányítói jogköre.
Lounge Group: Nem folyik ellenünk nyomozás, még csak negatív jelzés sem érkezett az ügyféltől az árazásra
Ilyen előzmények után érkezett meg a laphoz a Lounge Group mai, szombati közleménye, amely azzal kezdődik, hogy – szerintük – az elmúlt napokban a sajtóban megjelent megjelent újságcikkek több valótlan állítást is tartalmaznak.
Legelőször is sajnálatosnak nevezik, hogy a sajtóból kellett megtudniuk, hogy a Lounge Group szolgáltatásával és a szolgáltatás fejében járó díjjal összefüggésben aggályok merültek fel ügyféloldalról, majd azt állítják, hogy ilyen jellegű kifogásra megvan a megfelelő szakmai közvetlen kapcsolat, amelyre elmondásuk szerint „negatív természetű jelzés nem érkezett korábban”.
A Lounge közleménye ezután azzal folytatódik, hogy „az idén 20 éves Lounge Groupnál, a cég fennállása óta arra törekszünk, hogy ügyfeleink üzeneteit a lehető leghatékonyabban, a kreatív hatékonysági mutatókat is figyelembe véve juttassuk el a kívánt célcsoportnak. Közel 500 fős cégcsoportunk szakmai tevékenységének minőségét mi sem bizonyítja jobban, mint számos magyar és nemzetközi szakmai díj, a hazai toplistákon elért helyezéseink. Számunkra a legfontosabb ügyfeleink elégedettsége és a magas színvonalú szolgáltatások biztosítása, az ügyfél-visszajelzéseket ezért is kiemelten kezeljük. Így tettünk volna akkor is, ha bármilyen, az árat vagy a koncepciót érintő visszajelzést kaptunk volna a sajtóban többször megemlített Diákhitel Központ egykori vezetőjétől, illetve bármely más kollégájától. Ilyen jelzés azonban nem érkezett felénk.” (Magyar Péter a Partizánnak ehhez képest azt mondta a közéletbe való berobbanását megalapozó február 11-i interjújában, hogy a Diákhitel Zrt. vezetőjeként minőségi és árazási kifogásai voltak Balásyék cégeivel kapcsolatban, de Rogánék mindenáron ragaszkodtak a cégcsoporthoz.)
Lehet-e üzleti titok egy állami munka árjegyzéke?
A Lounge ezután arról ír, hogy cégcsoportuk eljárása minden tekintetben megfelelt és megfelel a közbeszerzési szabályoknak és valamennyi egyéb jogszabálynak. A jóváhagyott és így alkalmazott árak / díjak pedig megfelelnek a piacon alkalmazottaknak, amelyet a közbeszerzési eljárás is megerősített.
Azt is írják, hogy
a cikkekben megjelentekkel ellentétben az egyes szolgáltatások során az adott feladatra elszámolt órák, erőforrás vagy éppen kapacitásigénye minden esetben valós, igazolható és dokumentálható. Minden számla mögött – figyelemmel a közbeszerzési eljárás alapján megkötött valamennyi szerződésben előírtakra – az adott ügyfél által kiadott teljesítési igazolás van. Ez a dokumentum hivatott a teljesítés elismerésére, de még fontosabb, hogy e nélkül kifizetés nem történhet.
Balásyék közölték Media1-nek küldött levelükben azt is, hogy bár több cikk és médiamegjelenés is azt állítja vagy sugalmazza, hogy a Lounge Group ellen nyomozás vagy hatósági vizsgálat folyik, nekik ilyen vizsgálatokról tudomásuk nincsen, majd ismét arról írnak, hogy
tevékenységünket szigorú szerződéses keretek és egyes ide tartozó esetekben a közbeszerzési szabályok szigorú betartása mellett végezzük. Ennek megfelelően dokumentálhatóan valótlan minden arra vonatkozó információ, hogy a Lounge Group ellen nyomozás, vagy bármilyen vizsgálat indult volna.
Balásy Gyula cége ezután azzal támadja a Szabad Európa oknyomozó cikkét, hogy az egyrészt hamisan azt látszatot kelti, miszerint a Lounge Group jogellenesen gazdálkodik, másrészt a Lounge szerint a megjelent egyes adatokat úgymond jogellenesen szerezte meg a szerkesztőség, mivel „azok szenzitív, üzleti titoknak minősülő információk, amelyeket a Szabad Európa a jogosult engedélye nélkül tett közzé”. (Balásyék érvelésének ellentmond, hogy közbeszerzésről, közpénzekről van szó, így közérdeknek minősül, hogy az esetleges túlárazás tényére a portál felhívja a publikum figyelmét – érthetetlen, miért lenne egy állami munka díjazása titok, hiszen az adófizetőknek joga van tudnia, hogy az állam vezetői megfelelően sáfárkodnak-e a rájuk bízott közvagyonnal, vagy esetleg elherdálják-e azt – megj. a Media1 szerk.)
Balásy Gyuláék ezután arra panaszkodnak közleményükben, hogy az árazással kapcsolatban „korábban a sajtótermék kiadójához és szerkesztőséghez is fordultunk, ahonnan ez idáig semmilyen válasz nem érkezett.”
Balásyék büntetőeljárással és polgári perrel fenyegetik a médiát
A Lounge Group levele ezután polgári peres eljárással és büntető feljelentéssel fenyegeti meg a média egyes munkatársait:
Tájékoztatni kívánjuk Önöket, hogy az egyes megjelenések, cikkek alapján – azok tartalma szerint mérlegelve – a Lounge Group polgári peres eljárás keretében, valamint büntető feljelentéssel kíván fellépni a jogai és törvényes érdekei megóvása érdekében. Ezzel összefüggésben üzleti titok megsértése miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést kívánunk tenni.
Az üstökös, aki simán kihúzatja magát egy listáról
Balásy Gyula cégei (Lounge Group, New Land Media) az Orbán-kormány regnálása alatt kezdtek elképesztő növekedésbe, miután Rogán Antal keze alatt, a Nemzeti Kommunikációs Hivatalnál központosították az állam reklámköltéseit. Rogán Antalék 8 év alatt 1360 milliárd forint összegben fizettek ki a cégek számára propagandára készítette. A cégcsoport készítette az Európai Bizottságot és Soros Györgyöt támadó kék kormányplakátokat is. A cégcsoport az adófizetők pénzét egyébként elsősorban kormánypárti médiumoknál költi.
Balásy cégeinek partnereik közé tartozik az állami Szerencsejáték Zrt., az MVM, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, és több más szervezet is. A kék plakátok mellett rendezvényeket is szerveznek. Mint arról a Media1 elsőként beszámolt, Balásy Gyula volt az a vállalkozó, aki fenyegetés segítségével a nyomdába adás előtt tavaly kihúzatta magát a Marketing&Media című magazin legbefolyásosabb médiavezetők toplistájáról, amit emiatt újra kellett szerkeszteni. Ezt Simon Krisztián, a befolyáslistát összeállító lap főszerkesztője is megerősítette portálunknak. A magazinnak egyébként állami hirdetői is vannak, köztük például olyan szervezetek is, mint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, amelynek Balásy Gyuláék kezelik a propagandamegjelenéseit. (media1.hu)