Két hónap alatt 6 százalékkal nőtt Vitézy Dávid népszerűsége, és március második felében már 6 százalékponttal előzte meg a fideszes Szentkirályi Alexandrát.
A két új főpolgármester-jelölt bejelentkezése után is stabil Karácsony Gergely előnye, ám nem biztos, hogy meglesz a közgyűlési többsége – derült ki a Závecz Tiborhoz köthető Pulzus Kutató, LMP megrendelésre készített reprezentatív felméréséből, amit a Telexen ismertetünk először.
Az adatokat március 19. és 21. között vették fel, azután, hogy előbb Szentkirályi, majd pár nappal később Vitézy is bejelentette az indulását. Összesen 500 budapesti választót kérdeztek meg okostelefonra telepíthető alkalmazás segítségével. A felmérés eredménye a következőképp alakult:
- Karácsony Gergely (DK-MSZP-Momentum-Párbeszéd): 39 százalék;
- Vitézy Dávid (LMP-Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület): 22 százalék;
- Szentkirályi Alexandra (Fidesz-KDNP): 16 százalék;
- Grundtner András (Mi Hazánk): 2 százalék;
- Brenner Koloman (Jobbik-Konzervatívok): 1 százalék;
- Nem tudja, nem válaszol: 20 százalék.
Az adatokból az látszik, hogy Karácsony előnye stabil, de nagyon szoros lenne az eredmény, ha Vitézy vagy Szentkirályi visszalépne a másik javára, és képesek is lennének egymás szavazóit mozgósítani. A volt közlekedési államtitkár azt ígéri, hogy nem fog ilyen megtörténni, és az is szinte teljesen kizárható, hogy a Fidesz visszaléptetné a saját jelöltjét, akinek komoly szerepe lehet a mozgósításban, a kormánypártok fővárosi listáját kell húznia.
Két hónappal korábban, január 26. és 29. között azonos módszerrel – szintén az LMP megrendelésére – felmérte a Pulzus Kutató, hogy miként szerepelne a főpolgármester-választáson Vitézy Dávid, aki a nyilvánosságban akkor még arról beszélt, hogy nem döntött az indulásáról. Január végén a fővárosiak 16 százaléka tette le mellette a voksát, azaz az elmúlt két hónap alatt 6 százalékponttal tudta növelni a támogatottságát.
Karácsony mindössze 1 százalékpontot vesztett januárhoz képest, Szentkirályi pedig pontosan ugyanolyan eredményt ért el, mint a januári felmérésben megnevezett fideszes főpolgármester-jelölt, Sára Botond, Budapest főispánja. Márciusra jelentősen, 8 százalékponttal csökkent azoknak az aránya, akik nem tudtak vagy nem akartak válaszolni. Ez azt jelzi, hogy Vitézy a bizonytalanok táborából tudott új szavazókat megszólítani. Eddig legalábbis sem a jelenlegi főpolgármestertől, sem a fideszes jelölttől nem tudott nagy számban szavazókat elcsábítani.
A mostani volt a negyedik olyan felmérés az elmúlt időszakban, ami azt mutatja: Vitézynek nagyobb támogatottsága van, mint a Fidesz főpolgármester-jelöltjének, és ha mindketten versenyben maradnak a kampány végéig, akkor nagy eséllyel újrázhat Karácsony.
- A Medián január 24-25. – szintén LMP megrendelésére – készült felmérésében Karácsony 36, Vitézy 23, míg az akkor még ismeretlen fideszes jelölt 21 százalékon állt.
- A Republikon február 21 és 23. között felvett adataiban nagyon vezetett Karácsony (55 százalék), és a Pulzus Kutató méréséhez hasonlóan jelentős különbség volt Vitézy (22 százalék) és a Fidesz akkor még névtelen jelöltje (17 százalék) között.
- A Publicus március 8 és 14. között készült kutatásában pedig 47-20-18 százalékon állt a Karácsony-Vitézy-fideszes jelölt hármas versenye.
A Pulzus Kutató januári és márciusi felmérésében rákérdeztek arra is, hogy melyik fővárosi listára szavaznának a választók. Egy tavaly decemberi törvénymódosítás miatt ugyanis a júniusi önkormányzati választás után már nem automatikusan a 23 kerületi polgármester adják a 33 tagú Fővárosi Közgyűlés többségét, hanem a választók közvetlenül, pártlistákról szavazzák meg a testület tagjait.
Mutatjuk a márciusi kutatás eredményét, és mögötte zárójelben a januári adatokhoz képest történt változást:
- Karácsony Gergely vezette DK-MSZP-Párbeszéd: 30 százalék (+2 százalék);
- Szentkirályi Alexandra vezette Fidesz-KDNP: 16 százalék (-4 százalék);
- Vitézy Dávid vezette LMP és civilek: 14 százalék (+6 százalék);
- Magyar Kétfarkú Kutya Párt: 10 százalék (+2 százalék);
- Momentum: 6 százalék (-3 százalék);
- Mi Hazánk Mozgalom: 3 százalék;
- Jobbik-Konzervatívok: 1 százalék;
- Nem tudja, nem válaszol: 20 százalék.
Mindebből az látszik, hogy az országos adatokhoz hasonlóan a kegyelmi ügy hatására a fővárosban is sokan elpártoltak a kormánypártokról, míg Vitézy neve brutálisan felhúzza az LMP alacsony támogatottságát. Ha így maradna minden júniusig, akkor senkinek nem lenne abszolút többsége a Fővárosi Közgyűlésben, és Karácsony Gergelynek a Kutyapárttal vagy Vitézy Dáviddal kell alkukat kötnie a főváros működtetéséhez. A jelenlegi adatok szerint a Jobbik mellett a Mi Hazánk Mozgalom sem jut be a közgyűlésbe, és az önálló Momentum-listánál is rezeg a léc. (Telex)
Tarlós István elmondta, kit tart a legalkalmasabbnak Budapest vezetésére
Interjút adott a Metropolnak Budapest korábbi főpolgármestere. Tarlós István Szentkirályi Alexandra, Karácsony Gergely és Vitézy Dávid indulását értékelte, szerinte a baloldali főpolgármester önállósága a legfinomabban szólva erősen megkérdőjelezhető.– Bizonyos vagyok benne, hogy a Fidesz Budapesten a legtöbb szavazatot vele tudja begyűjteni. Hogy ez mire lesz elég, hamarosan kiderül, és sok körülménytől függ. A három jelölt közül Alexandra ismeri legjobban a fővárosi terepet. Vitézy Dávid is mellettem dolgozott, de ő csak egy szeletét látja át az önkormányzati feladatoknak, Alexandra viszont az egészet. Ráadásul nagyon jól kommunikál, humán területen otthon van, és jó arca lehet Budapestnek, mert ez sem mindegy. Még egy bizonyosnak tűnik: a fejlesztések tekintetében a legfajsúlyosabb lobbiereje neki van. Ha a stábja abban fog segíteni neki, hogy pozitív kicsengésű kampányt folytasson, akkor esélyesnek tartom a győzelemre is – mondta a Metropolnak Tarlós István, Budapest korábbi főpolgármestere.
Tarlós István szerint Szentkirályi Alexandrának főleg a női politikusok és a „Karácsony-imádók” között vannak irigyei, amiatt, hogy fiatalon ilyen magas pozícióba jutott. Szerinte huszonhat évesen Budapest főpolgármester-helyettesének lenni valóban nem kis dolog. Mint kifejtette, Szentkirályi Alexandra 2006-tól dolgozott mellette, köztük egyfajta apa-lánya kapcsolat alakult ki. Úgy látta, hogy „ebben a fiatalban van fantázia, lehet építeni és megbirkózik a feladattal”.
Ezért kértem fel, és igazam is lett
– idézte fel. Mint a korábbi főpolgármester elmondta: ha szüksége lesz Szentkirályi Alexandrának egy-egy tanácsra, támogatásra, kérésére a rendelkezésére fog állni.
Karácsony Gergelyre szavazna legkevésbé
– A teljesítmény nagyon hiányzik, Karácsony Gergelyre szavaznék most a legkevésbé. A főpolgármester úr önállósága is a legfinomabban szólva erősen megkérdőjelezhető, másrészt amikor felmerül a neve egy problémás ügy kapcsán, amelyből bőven van, akkor megijed, és azonnal talál valaki mást, akire aztán mutogat. Tíz esetből tízszer kitalálja, hogy őt már megint félrevezették, aztán eliszkol – mondta Tarlós István. Budapest korábbi főpolgármestere szerint
Budapesten eleve nem feltétlenül a teljesítmények döntenek.
Szerinte politikai hangulatkeltések, indulatok, a város többségének beállítottsága befolyásolhatják az eredményt. Hozzátette: a kampányígéreteknek általában nem érdemes sok hitelt adni. – Karácsony Gergely például ismételget korábbi, azóta sem betartott ígéreteket. Vitézy is mond olyanokat, hogy az ember Cavinton után nyúl. Vitézy olyanokat is ígér, amiket egyébként végig sem gondol. A főpolgármesternek például köze sincs a kórházakhoz. A cégek igazgatóságaiból, felügyelőbizottságaiból pedig senkit nem tud leváltani. Arról a közgyűlés dönt. Elképzeli, hogy Gyurcsány majd leváltatja a DK-sokkal a saját emberét, mert Vitézy azt szeretné? Mintha Karácsony és Vitézy nem ismernék az önkormányzati törvényt sem. Alexandrától nem hallani szűk körben sem képtelenségeket – fogalmazott Tarlós István az interjúban. (magyarnemzet.hu)