Keményen kivágta a biztosítékot a volt elnök, Jair Bolsonaro bújtatása. Halmai Miklós nagykövetet bekérették, a brazil szövetségi rendőrség pedig vizsgálatot indított az ügyben. Ez a volt elnök előzetes letartóztatásához vezethet.
Diplomáciai botrány tört ki Brazília és Magyarország között azt követően, hogy – amint a New York Times hétfőn megírta – a puccskísérletben bűnrészességgel gyanúsított Jair Bolsonaro bukott brazil elnök februárban két napig a magyar nagykövetség vendégszeretetét élvezte. Brazília bekérette Halmai Miklóst, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott brazíliavárosi nagykövetét, meghallgatása mintegy 20 percen át tartott, közölte a helyi média. Brazília egyúttal visszahívta magyarországi nagykövetét.
A brazil szövetségi rendőrség vizsgálatot indított az ügyben, ami a volt elnök előzetes letartóztatásához vezethet. Mint a CNN Brasil írta, azzal, hogy menedékjogot kért egy olyan országtól, amellyel jó kapcsolatokat ápol, igazolhatja a megelőző fogva tartás elrendelését.
Jair Bolsonaro két napot töltött Magyarország brazíliai nagykövetségén azután, hogy a helyi hatóságok bevonták az útlevelét. Mint a The New York Times rámutatott, a Jair Bolsonaro ki akarta játszani hazája bűnüldöző szerveit, hiszen a magyar nagykövetségen a brazil rendőrség nem tartóztathatta volna le. Miután z amerikai nagykövet kép és videófelvételekkel is bizonyította Jair Bolsonaro jelenlétét a nagykövetségen, a volt elnök is megerősítette a tényt, mondván, „meghívásra” tartózkodott ott.Jair Bolsonaro nyilvánvalóan Magyarországra akart szökni a magyar hatóságok segítségével, hasonlóan Nikola Gruevszki egykori észak-macedóniai miniszterelnökhöz, akit 2018 októberében menekítettek Magyarországra miután hazájában egy korrupciós ügyben két év letöltendő börtönbüntetésre ítélték.
A volt brazil elnök szívélyes viszonyt ápol Orbán Viktorral. A brazil elnök a magyar barátjáéhoz hasonló illiberális politikát folytatott. 2022 februárjában, egy héttel az oroszok Ukrajna elleni agressziója előtt Moszkvából érkezett Budapestre, „kis nagytestvérének” nevezte Magyarországot. A brazil elnökválasztási kampányban, 2022 októberében a magyar kormányfő nyíltan kampányolt Jair Bolsonaro mellett, üzenetében a Twitteren (X) úgy fogalmazott, „nagyon kevés olyan kiemelkedő vezetőt láttam, mint az önök elnöke”. Ez nem volt elég, Jair Bolsonaro az államfőválasztáson alulmaradt Luiz Inácio Lula da Silvával szemben. A vereségbe azonban nem nyugodott bele egykönnyen. 2023. január 8-án, egy héttel az utódja beiktatása után, zavargások törtek ki az országban, szélsőjobboldali aktivisták ezrei támadták és rongálták meg a legfelsőbb bíróság, a kongresszus és az elnöki kabinet, a Planalto-palota épületeit. Az ügyben nyomozás indult Bolsonaro szerepének tisztázására. Orbán még tavaly decemberben, Buenos Airesben is megbeszélést folytatott Bolsonaróval, akinek a lába alatt már egyre forróbb lett a talaj.
Miután a brazil hatóságok idén februárban bevonták Bolsonaro útlevelét, Orbán sietve biztosította támogatásáról X-en. „Becsületes hazafi. Folytassa a harcot, elnök úr!” – írta a magyar kormányfő, megosztva egy fotót kettőjükről. Ez már önmagában súlyos diplomáciai inzultusként értékelhető volt a jelenlegi brazil vezetéssel szemben. És különösen kínos annak fényében, hogy nemrégiben két magas rangú brazil katonai vezető kijelentette a rendőrségnek: Jair Bolsonaro bemutatott nekik egy tervet, hogyan maradhasson hatalmon a 2022-es elvesztett választások után, de mindketten elutasították azt és figyelmeztették, letartóztatják, ha megpróbálja, derül ki a március közepén nyilvánosságra hozott bírósági dokumentumokból.
Jair Bolsonaro röviddel a magyar nagykövetségen tett februári vizitje után megjelent egy Rio de Janeiró-i rendezvényen, ahol beszédében azt mondta, „egy másik országban” is lehetne, de inkább Brazíliában marad.
Az ügyben megkérdeztük a magyar és a brazil külügyminisztériumot is, de egyelőre nem kaptunk választ.
Bolsonaro az „emberiség söpredékeiről”
Jair Bolsonaro abortusz-, intézményellenes politikus, egyúttal fegyverpárti. Bolsonarót nőgyűlölő és homofób politikusnak tartják, amit ő tagad. Hangosan támadja az azonos neműek házasságát, a környezetvédelmi intézkedéseket, elnöksége alatt szisztematikusan pusztították a Föld tüdejének is nevezett brazíliai esőserdőt. Bevándorlásellenes nézeteket vall, a migránsokat "az emberiség söpredékének" nevezte. Nyilatkozatokat tett a brazil katonai rezsim mellett, a kínzást "törvényes gyakorlatnak" nevezte, és azt mondta. Bolsonaro támogatja az állami tulajdonú vállalatok privatizációját.
(Népszava)