Noha Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a hétfői kormányinfón azt mondta, hogy egyeztettek az Európai Bizottsággal, így nem számítanak kritikára a státusztörvénnyel kapcsolatban, a Népszava úgy értesült, hogy Brüsszelben mégis elégedetlenek a magyar jogszabállyal.
A magyar pedagógus jogállási törvénnyel kapcsolatban Brüsszelben és Budapesten is tárgyalások zajlottak a kormány és az Európai Bizottság képviselői között - tudta meg a Népszava.
A Bizottság üdvözölte a kormány intézkedéseit, de még vannak vitás pontok. Az egyik vita tárgya a szakszervezetekkel történő egyeztetési kötelezettség, mivel a kormány csak a reprezentatív és törvényes érdekképviseletekkel tárgyalna, ahol a munkavállalói kör legalább 10 százalékát képviselik. Brüsszel azt javasolja, hogy még a legnagyobb taglétszámú szervezettel is tárgyaljanak, akkor is, ha a többi szakszervezet nem éri el a kritériumot, ami állítólag elfogadható az Orbán Viktor vezette kabinetnek.
A másik vita a nevelés-oktatással lekötött heti munkaidő kérdése, ahol a Bizottság szeretné, ha az elosztás átláthatóbb lenne, és a többet dolgozók magasabb bért kapnának. A kormány 24 tanítási órát javasol, és ehhez kapcsolódóan benyújtottak egy törvénymódosító javaslatot.
A harmadik vitás kérdés az új sávos bérrendszer, ahol a Bizottság szerint a sávok túl szélesek, és több objektív szempontot kellene figyelembe venni a pedagógusok teljesítményének értékeléséhez és a bérek megállapításához. A kormány foglalkozik ezzel a kérdéssel, és a bérek korrekciójára is számíthatnak azok a pedagógusok, akik nem érik el a bérsávok alsó határát.
Emellett aggályt fejezett ki a Bizottság az áthelyezésekkel kapcsolatban, ahol a munkáltatók kirendelhetik a pedagógusokat más intézménybe tanítani: azt szeretnék, ha az áthelyezések elsősorban önkéntes alapon történhetnének, és csak hiány esetén történne egyoldalú kijelölés.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a hétfői kormányinfón arról beszélt, hogy egyeztettek az Európai Bizottsággal a státusztörvényről, amelyre rábólintottak Brüsszelben, ezért azt mondta, hogy nem vár a kormány kritikát a jogszabállyal kapcsolatban. (Portfilo)