Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Sallert kapott az olajár

Gazdaság
2023.12.04.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
29

Nem tudtak megegyezni az olajexportáló országok nagyobb kitermelés csökkentésről, viszont Szaúd-Arábia olcsóbban fogja adni saját olaját az ázsiai vevőknek. 

A világméretű túlkínálat a hazai benzinárnak is jót tesz, enyhíti a januári adóemelés hatását.

Kiadós áresés mutatkozik a főbb tőzsdén kereskedett olajtípusoknál: az amerikai WTI 74 dollárig, az észak-európai Brent típus ára 79 dollár alá csökkent. Ez mindkét típusnál 2,5 százalékos mérték azt követően, hogy az OPEC+ csak mérsékelt kitermeléscsökkentésről döntött, és azt sem kötelező, hanem önkéntes alapon.

Sok exportőr, kiküszöbölhetetlen verseny

Az olajexportáló országok szervezetéhez (OPEC) az elmúlt évtizedben egyre több olajexportőr ország társult egyfajta külső tagként, így jelent meg a +, azaz plusz megnevezés. A napokban Brazília is csatlakozott ehhez a külső körhöz, azonban kitermeléscsökkentést nem vállalt. Szerencsére a világban olyan sok kitermelő és exportőr lett, hogy a versenyt már nem lehet egy csoport lépésével kiküszöbölni, hisz a kieső mennyiséget boldogan pótolják a többiek.

A szankciók is csökkentik az árat

Az Oroszország elleni szankciók, melyektől sokan áremelkedést vártak az orosz olaj kiesés miatt, most már úgy tűnik, maguk is inkább lefelé nyomják az árat. Oroszország érdemi mennyiséget ugyanis már csak Ázsiában tud eladni, elsősorban Kínában és Indiában, de ott is 60 dolláros hordónkénti limitár van, ha a szállítást nyugati hajóstársaság és biztosító végzi. Más hajókkal és biztosítókkal is szállítanak (árnyékflotta), de ez sem sokkal magasabb áron zajlik.

Így az orosz olajexport nagy része Ázsiára zúdul, ráadásul jóval a piaci ár alatt, ami a közel-keleti exportőröknek egyre nagyobb gondot okoz. A kitermelés csökkentése nem emeli az árat, sőt, ahhoz, hogy versenyezni tudjanak az orosz olajjal, maguk is kénytelenek árat csökkenteni. A Reuters szerint Szaúd-Arábia 1-3 dollár közti hordónkénti engedményt fog adni januártól az eddig képzett árhoz képest, hogy tarthassa piaci részesedését. Ezt persze a többi közel-keleti szereplőre is hatással lehet, hisz ők sem akarnak piacot veszíteni.

A kereslet is kisebb

Az ázsiai piac így jótékonyan csökkenti a világpici árat is, amiben a kereslet mérséklődése is szerepet játszik. Kína gazdasági gondjai fékezik olajkeresletét, de legalább ilyen fontos a nagy ázsiai ország esetében, hogy az elektromos autózás nem várt előretörése már limitálja a benzin iránti keresletet, így Kína olajimportja rövidesen tetőzhet.

Az izraeli háború első napjaiban sokan attól tartottak, hogy a konfliktus kiterjedhet és érintheti a legfontosabb közel-keleti szállítási útvonalakat, ezért előre bevásároltak, megemelve az árat. Azóta azonban eltelt közel két hónap, a konfliktus kiterjedésének esélye minimálisnak csökkent, ezért az ár visszaesik a korábbi szintekre, miközben az előrehozott kereslet most hiányzik a piacról.

Az eddigi áresés kompenzálja az adóemelést

Mindent összevéve egyre nagyobb az esélye, hogy az olajár tartósan stabil marad, a 70-80 dollár közti ársáv egyensúlyi lehet. Ez a hazai benzinár szempontjából is jóval alacsonyabb szintet eredményez, mint amire októberben számítani lehetett, így összességében kisebb lesz az a sokk, amit a jövedéki adó januári megemelése fog okozni. Jó esetben az ár ott lesz januárban az emelés után, ahol október második felében volt, átlagosan 610-620 forint körül. (Economx)

olajár
olajársapka
szankciók
brent
wti
orosz olaj
KÍNA
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.12.04. - 09:56
29
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Őrsi Gergely négy óriásplakát-helyet tudott bérelni a kampány idejére

    Őrsi Gergely négy óriásplakát-helyet tudott bérelni a kampány idejére

  • Magyar Péter: 24 százalékon állunk a biztos pártválasztók körében

    Magyar Péter: 24 százalékon állunk a biztos pártválasztók körében

  • Eljött az ideje Ukrajna NATO-csatlakozásának?

    Eljött az ideje Ukrajna NATO-csatlakozásának?

  • Dübörög a kampány Esztergomban

    Dübörög a kampány Esztergomban

  • Az állam által ideküldött csődbiztosokhoz kísérnék el a Fidesz pécsi polgármesterjelöltjét

    Az állam által ideküldött csődbiztosokhoz kísérnék el a Fidesz pécsi polgármesterjelöltjét

  • Megszólalt a külügy arról, hogy a Gazprom lehet a Fradi főszponzora

    Megszólalt a külügy arról, hogy a Gazprom lehet a Fradi főszponzora

  • Felhős, szeles idő lesz

    Felhős, szeles idő lesz

  • Mégsem városközpont épül a Bosnyák téren

    Mégsem városközpont épül a Bosnyák téren

  • Rekordmennyiséget tárazna be a rendőrség könnygázból

    Rekordmennyiséget tárazna be a rendőrség könnygázból

  • Závecz: Hatalmasat bukott a Fidesz egy hónap alatt

    Závecz: Hatalmasat bukott a Fidesz egy hónap alatt

  • A héten éjszakánként is folytatódik Budapest tavaszi nagytakarítása

    A héten éjszakánként is folytatódik Budapest tavaszi nagytakarítása

  • Gond van a Keleti pályaudvaron: reped az üvegfödém, már a MÁV is lépett

    Gond van a Keleti pályaudvaron: reped az üvegfödém, már a MÁV is lépett

  • Országjárásba kezdett Orbán Viktor

    Országjárásba kezdett Orbán Viktor

  • Puzsér Róbert kiakadt Gyurcsány Ferencékre

    Puzsér Róbert kiakadt Gyurcsány Ferencékre

  • A DK az összes egyéni választókörzetben ráindít a kutyapártos jelöltekre Hegyvidéken

    A DK az összes egyéni választókörzetben ráindít a kutyapártos jelöltekre Hegyvidéken

  • Ha ez így megy tovább, Európa lakhatatlanná válik

    Ha ez így megy tovább, Európa lakhatatlanná válik

  • Az USA sohasem tudta megakadályozni, hogy a szovjetek fejlett nyugati technológiához jussanak

    Az USA sohasem tudta megakadályozni, hogy a szovjetek fejlett nyugati technológiához jussanak

  • Magyarországon az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

    Magyarországon az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

  • Szerdától változik a gázolaj ára

    Szerdától változik a gázolaj ára

  • Orosz és kínai vendégmunkásoknak adna kedvezményeket az Orbán-kormány

    Orosz és kínai vendégmunkásoknak adna kedvezményeket az Orbán-kormány

  • Élesedik a kampány Győrben, már a rendőrség is beszállt

    Élesedik a kampány Győrben, már a rendőrség is beszállt

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element