Ha ma valahol elhangzik Cserdi neve valószínűleg sokaknak azonnal Bogdán László neve jut az eszébe.
A település egykori polgármestere maradandó nyomot hagyott a falu életében.14 évig vezette a 410 lakosú települést, távozásáig. Bogdán László hangsúlyozta, a cigányság felemelkedésének a záloga a tudás.
Kiemelte, csak a tudatlan, önálló gondolkodásra képtelen emberrel csinálhat meg mindent a mindenkori hatalom. A tanult embert nem lehet egy zsák krumplival megvenni, nem lehet madzagon rángatni. Munkáját is ennek szellemében végezte. Joggal volt büszke arra, hogy a kis falu minden iskoláskorú gyermeke tanult, még életében meg kezdte egyetemi tanulmányait az első Cserdiben élő fiatal, aki azóta már egyetemi diplomát szerzett.
Erről egy 2019 húsvéti interjújában a következőket mondta:
Hálás vagyok Cserdi lakosainak, hogy együtt ilyen nagy utat tehettünk meg. Ez nem az én érdemem, a Cserdi emberek nélkül nem sikerült volna az, amit ma „csodának” mondanak, pedig nincs ebben semmi rendkívüli. Hosszú évek kitartó munkája érett be az elmúlt években, és ennek eredménye, a sok elégedett ember a községben. Nem ment ez könnyen egyik napról, a másikra. Küzdöttünk egymással keményen, makacs emberek vagyunk mi, Cserdiek. De a konokságot legyőzte a józan ész.
Céljának támogatására - vele együttműködve-jött létre az Amende Cserdi Cigány Gyerekek Tanulásáért Alapítvány, hogy motiválja a diákokat a tanulásra, és a többgyermekes családoknál se legyen akadály a buszbérlet ára, a tanszer beszerzése.
Az első díjátadáson még Bogdán László is ott volt. Ma már nélküle, az ő szellemében folytatja munkáját az alapítvány. A magunk szerény eszközeivel szeretnénk segíteni abban, hogy a falu gyermekei tanulásának ne legyen akadálya.
Ez év nyarán a kuratórium úgy döntött, hogy az ösztöndíjat a jövőben Bogdán Lászlóról nevezi el. A Bogdán László ösztöndíj átadására első alkalommal 2023. december 2.-án került sor Cserdiben.
Szombaton kilenc Cserdiben lakó fiatal kapott támogatást, melyet Etelközi Péter, a kuratórium elnöke adott át. Az ösztöndíjban részesülőkre Bogdán Gyula, a falu polgármestere tett javaslatot.
Bogdán Gyula köszöntőjében hangsúlyozta, hogy bátyja örökségét a magáénak érzi, a falu jövője szempontjából fontos, hogy mind több fiatal tanuljon, szerezzen szakmát, érettségizzen le,kapjon diplomát. Büszke az ösztöndíjat kapó gyermekekre, hiszen közöttük voltak olyanok is, akik tanulmányi versenyeken is öregbítették Cserdi jó hírnevét.
Etelközi Péter kiemelte: Bízunk benne, hogy az eddigi példamutató életvitel és tanulmányi eredmények minden tanulótársra és barátra ösztönzőleg hatnak.
Kívánjuk, hogy eddigi teljesítményét tovább növelve sikeres és boldog élete legyen!
A szerény ünnepség befejezéseként a résztvevők virágokat helyeztek el Bogdán László emléktáblájánál, és főhajtással emlékeztek arra az emberre, aki a szeretet és a jóság nagykövete volt.
Láttuk, Cserdi él, dolgozik, az új polgármester vezetésével –lehet más módszerekkel–, de mennek tovább. Biztosak vagyunk abban, hogy Bogdán László féltő szeme ott van Cserdin is.
Sok-sok honfitársunkat szeretnénk megnyerni annak, hogy jelképesen menjenek át Cserdiben a magyar–roma együttműködés hídján. Mert a jövőnk, a boldogulásunk közös, mert az nem normális, hogy a 21. században, Európa szívében bárkit a bőre színe alapján ítéljenek meg.
Az alapítvány kuratóriuma tisztelettel köszöni mindenkinek a támogatását. Jövőre is várják az adományokat.
AMENDE Alapítvány
Számlaszám: 16200106-11646637
IBAN Számlaszám: HU05162001061164663700000000
Tegyünk együtt a normális együttélésért, az előítéletek csökkentéséért. Segítsünk abban, hogy Bogdán László öröksége jelen legyen a magyar társadalomban.
az AMENDE Alapítvány kuratóriuma