Ennyi liszt, cukor és hús jár minden magyarnak havonta, akkor, ha...
Védelemgazdasági tervezés címmel jelent meg a kormány honlapján egy dokumentum, melyben az illetékesek egy cselekvési útmutatót vázoltak, aminek célja, hogy a békdeidőben megállapított adatok alapján meg tudják határozni a konkrét fejadagokat bizonyos javakból egy bekövetkező természeti vagy katonai katasztrófa esetére – szúrta ki az Economx.
Ahogy a dokumentum elején írják, útmutató az érintett követelménytámasztó és tervező szervek támogatásának eszköze védelemgazdasági tervezéssel kapcsolatos feladatok hatékony ellátása érdekében, a nemzetgazdaság gazdaságmozgósítási helyzetekre való felkészítésének céljából. Az útmutató rendeltetése szerint egyben elősegíti a Védelemgazdasági követelménytámasztó- és tervezőtáblázat egységes kitöltését, bemutatja az egyes feladatköröket és felelősöket, valamint a tervezési feladatok ütemtervét.
Ahogy az Economx írja, a követelménytámasztásban és a tervezésben érintett szerveknek ki kell tölteniük helyesen a védelemgazdasági követelménytámasztó- és tervezőtáblázatot (VKT), hogy az összesítéssel lehetővé tegyék a Védelemgazdasági Alapterv elkészítésének megalapozását. Az ehhez kapcsolódó „Igények a nemzetgazdaságtól békeidőszakban és gazdaságmozgósítási helyzetenként” című blokkban olvasható a tényleges követelménytámasztás havi leosztásban békeidőszakra értve. Mivel fennállt az áttekinthetetlenség veszélye, ezért előre meghatározták a békeidőszak alapigényeit, a lakosság alapellátásához szükséges termékek havi fejadag normáit.
Ezek alapján
- csontos nyershúsból és vágott baromfiból 3 kg;
- zsiradékból 1,5 kg;
- lisztből 2 kg;
- cukorból 0,5 kg;
- kenyérből 9 kg;
- tejből 11 liter;
- mosó- és mosogatószerből 1 kg;
- ivóvízből 120 liter;
- húskészítményekből 1 kg;
- étkezési tyúktojásból 15 db;
- főzelékkonzervből 2,5 kg;
- gyümölcsbefőttből 2 kg;
- savanyúságból 1 kg,
- élesztőből 0,25 kg,
- étkezési sóból 0,15 kg,
- szappanból 0,15 kg,
- gyertyából 1 kg,
- gyufából 4 doboz,
- fogkeféből 0,3 db,
- fogkrémből 40 ml,
- toalett- (WC-) papírból 6 tekercs,
- alkoholos kézfertőtlenítőszerből 0,25 liter,
- egészségügyi vattából pedig 0,3 kg járna minden magyar embernek egy hónapban.
Ebből számolják majd ki a háborús készleteket. A békeidőszak alapigénye az a havi mennyiség, ami akkor szükséges, ha semmilyen gazdaságmozgósítási helyzet nem áll fenn. A dokumentumban az alábbi gazdaságmozgósító helyzeteket határozták meg:
- fegyveres konfliktus vagy annak veszélye jellegű gazdaságmozgósítási helyzet;
- szövetséges erők támogatása jellegű gazdaságmozgósítási helyzet;
- egészségügyi jellegű gazdaságmozgósítási helyzet;
- katasztrófa jellegű gazdaságmozgósítási helyzet;
- ágazati válsághelyzet jellegű gazdaságmozgósítási helyzet;
- és humanitárius jellegű gazdaságmozgósítási helyzet.
A dokumentum rendelkezik arról is, hogy a védelemgazdasági követelménytámasztó- és tervezőtáblázatot (VKT) a belgazdaságért felelős miniszternek novermber 15-ig közzé kell tennie a Gazdaságfejlesztési Minisztérium honlapján. Ezen felül minden érintett számára december 15-én meg kell kezdődnie a tervezési folyamatnak, hogy végül a Védelemgazdasági Alapterv 2024. június 30-án a kormány elé kerüljön.
A védelemgazdasági tervezés további részletei itt érhetők el. (24.hu)