Átadták a világ legmagasabban fekvő, a tengerszint felett 4 ezer méteres magasságban épített nukleáris létesítményét.
Luis Alberto Arce Catacora, Bolívia elnökének helyszíni és Alekszej Lihacsovnak, a Roszatom vezérigazgatójának távkapcsolat útján történő részvételével tartották meg a világ legmagasabban fekvő, a tengerszint felett 4 ezer méteres magasságban épített nukleáris létesítmény átadó ünnepségét a bolíviai El Altoban.
A Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központot (CNRTD) a Roszatom a Bolíviai Atomenergia-ügynökség (ABEN) megrendelésére építette. A Többcélú Besugárzó Központ (IRC) megnyitása után a helyére emelték Bolívia első kutatórektorát, ami után megkezdődik a reaktor berendezéseinek szerelése.
Az Oroszországban gyártott kutatóreaktornak köszönhetően Bolíviának lehetősége nyílik arra, hogy alap- és alkalmazott tudományos kutatásokat végezzen, hozzájárulva több gazdasági ág, köztük a lítiumipar fejlesztéséhez. A kutatóreaktor radioizotópok előállítását is biztosítja majd, valamint a nukleáris létesítmények jövőbeli személyzetének képzésére is használni fogják.
A Többcélú Besugárzó Központnak köszönhetően a mezőgazdasági termékeket a nemzetközi piacra lépéshez szükséges szabványoknak megfelelően exportálhatja majd Bolívia. Ezért is olyan fontos számunkra a Többcélú Besugárzó Központ, amely az Oroszországgal és a Roszatom állami konszernnel való együttműködés nélkül nem valósulhatott volna meg
– mondta Luis Alberto Arce Catacora bolíviai elnök.
A 4 ezer méteres tengerszint feletti magasságban a kutatóreaktor beemelése a globális nukleáris ipar új rekordja, amely egyrészt a bolíviai partnerekkel való sikeres együttműködésünknek köszönhető, másrészt az egyedi mérnöki megoldásoknak az eredménye, amelyeket a Roszatom állami vállalat valósított meg. A Többcélú Besugárzó Központ kereskedelmi üzembe helyezésével együtt nagy örömünkre szolgál, hogy Bolívia az Oroszországi Föderáció támogatásával sikeresen alkalmazza a fejlett nukleáris technológiát jelentős gazdasági ágazatokban
– hangsúlyozta Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója.
A Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ részeként egy laboratóriumi komplexumon, a többcélú besugárzó központon és a kutatóreaktoron kívül egy radiofarmakon-gyártó ciklotron működik, amelyet 2023 márciusában helyeztek üzembe. 2025-ig egy sugárbiológiai és radioökológiai laboratórium is létesül.
Az Oroszország és a latin-amerikai országok közötti csúcstechnológiai együttműködés terén a bolíviai Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ a legfontosabb projekt. A központ megépítésére vonatkozó szerződést 2017-ben írta alá Roszatom tervező cége és a Bolíviai Atomenergia-ügynökség (ABEN). Ezzel a projekt első és második üteme fejeződött be, azaz elkészült a preklinikai ciklotron-radiofarmakológiai központ (PCRC) és a Többcélú Besugárzó Központ (IRC). Ezzel párhuzamosan a harmadik és negyedik ütemben is folytatódnak az építési és szerelési munkálatok, ezek része a kutatóreaktor és a laboratóriumi épületek megvalósítása. 2021 nyarán ünnepélyes keretek között az első betonöntéssel kezdődött az építkezés.
A Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ számos high-tech megoldást kínál. Egyebek közt az onkológiai betegségek diagnosztizálása és kezelése, a mezőgazdasági termékek feldolgozása, illetve a különféle gyógyászati eszközök sterilizálása (beleértve az egyéni védőeszközöket is) tartozik a profiljába. Emellett a környezeti kutatások és a természeti erőforrások észszerű felhasználása területén végzett kutatások, valamint a különféle anyagok tulajdonságainak tanulmányozása, illetve az atomenergetikai szakemberek képzése is a feladatkörébe tartozik.