A hírhedté vált Pegasust fejlesztő NSO mellett Izraelben van a hasonlóban utazó Cellebrite cég székhelye is.
A vállalat állítja, hogy elkötelezettje szoftvere törvényes és etikus felhasználásának, ennek ellenére úgy tűnik, valamiért nem szeretné, ha nyilvánosságra kerülne, hogy programjával végeznek megfigyeléseket a rendőrök és egyéb kormányzati szervek. Pedig két éve még maga a cég haknizott ezzel. - írja a hvg.hu
A TechCrunch birtokába jutott az a kiszivárgott videó, melyen az Cellebrite egyik vezető alkalmazottja arról beszél a rendészeti ügyfeleknek, hogy hallgassák el, hogy a vállalat technológiáját használják. A Cellebrite egy telefonok feltörésére szakosodott cég, amely a világ minden táján lehetőséget biztosít a rendőröknek és egyéb kormányzati szerveknek, hogy hozzáférjenek a célszemély mobiljához.
A lap a videót nem tette közzé, csupán egy leiratot arról, mi hangzik el a felvételen.
„Végül az összes adat kinyerhető a készülékből. Ezek segíthetik megoldani a bűncselekményeket, ám azt, hogy miként jutottak ehhez, próbáljuk meg a lehető legdiszkrétebben kezelni” – hangzik el a TechCrunch szerint a felvételen.
A leirat szerint a Cellebrite képviselője azt magyarázta az ügyfeleinek, hogy a cég által használt technológia valójában üzleti titok, és annak érdekében, hogy hatékony lehessen a működése, továbbra is titokban kell tartani, hogy ezt használják a rendvédelmi szervek. Ehhez képest – mutat rá az Interesting Engineering, – 2021-ben még maga a vállalat dicsekedett azzal, hogy Brazíliában két gyerekgyilkost sikerült az eszközzel elkapni.
A videóban a Cellebrite alkalmazottja azzal érvelt, hogy ha nyilvánosságra kerül, hogy ezt a konkrét megoldást használják az ügyfelek, az segíthet a bűnözőknek abban, hogy elrejtőzzenek. Valójában azonban 2023-ban valószínűleg a bűnözőket sem lepi meg annyira, hogy a telefonjukat potenciálisan lehallgathatják/feltörhetik a bűnüldözők.
Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy a titkosított üzenetek visszafejtésére is képes Cellebrite Premiummal a felhasználók akár vissza is élhetnek, és esetleg civilek, aktivisták, újságírók vagy az ellenzék megfigyelésére használhatják. Pont úgy, ahogy az a szintén izraeli Pegasus esetében is történt.
A cég szóvivője, Victor Cooper szerint elkötelezettek a szoftver etikus és törvényes felhasználása mellett. Hogy ők maguk milyen lépéseket tesznek annak érdekében, hogy ne lehessen például politikai célú kormányzati megfigyelésekre használni a szoftvert, illetve foglalkoznak-e egyáltalán ilyen kérdésekkel, arra nem tért ki a kommüniké. (hvg.hu)