Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Hogyan kell élhetetlenné tenni egy lakótelepet?

Belföld
2023.08.09.
Profile picture for user Juhász Máté
Juhász Máté
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
30

A kérdésre a választ Esztergomban lehet megtalálni.

Azt már régóta tudjuk, hogy a negatív növekedés is növekedés. Ezen a logikán elindulva minden fejlesztés siker. Az lényegtelen, hogy egy-egy fejlesztést az emberek szeretnének-e vagy sem. 2010 óta nagyon nem divat megkérdezni, hogy „gondot jelent-e Neked, ha az orrod alá finganék?”

Ebben a szellemben zajlik Esztergom egyik legnagyobb lakótelepének az élhetetlenné tétele is, a jelenlegi döntéshozók fellélegezhetnek, nem ők kezdték. Ők csak következetesen tovább viszik a sokszor felesleges, az itt élőknek problémát okozó megoldásokat. Az esetek többségében szégyenletesen kevés pénzből csinálnak marhaságokat. Kb. olyan felesleges dolgokra kell gondolni, mint amikor két brigád azon dolgozik, hogy egy téglarakást az egyik sarokból a másikba pakoljanak, vagy sárga festékkel jeleket festenek a nyomvályús-kátyús utakra és elsütik kerékpárútnak.

Vagy felmarják egy parkoló burkolatát 30 méteren, hogy belefoltozzanak egy aszfaltcsíkot, hogy „kerékpárút”, hogy szétbarmolnak egy parkot, mert „kerékpárút”, hogy olyan helyre festenek „kerékpárutat”, ahol két személyautó sem tud kényelmesen elhaladni egymással szemben, de a sor a végtelenségig folytatható.


A környék a lakótelep építése előtt

Adott egy utcácska, amelynek az egyik oldalára panelházakat húztak, a másik oldalon raktárépületek és vasút. Ez a felállás szűk 100 évig kiadta. Közben az utcácska végén felépült egy autógyár, majd megjelentek az autógyárat kiszolgáló egyéb üzemek és a városszéli lakótelep már nem is annyira városszéli.

Közel 20 évig a legtöbb izgalmat az okozta a környéken, hogy ki lesz az új szomszéd, hangos a vasút és egyre nagyobb a forgalom.

1. hiba

Esztergom szent tehene a Suzuki. A helyi politika hallhatóan nem mer „nekimenni a gyárnak”, a városházán ciklusok óta kevésbé határozott entitások ügyködnek – hogy finoman fogalmazzak. Ez igaz a körzet képviselőjére is – mindegy, melyik ciklust nézi az ember a rendszerváltás óta. Ebben a városban nem az a fontos, hogy a képviselő az itt élők érdekeit képviselje, esetleg értük, az ő szükségleteikért lobbizzon, hanem az, hogy amikor az épp’ aktuális polgármester beterjeszt egy javaslatot, akkor nyomja a gombot és a jó gombot nyomja meg. Ezért kap havonta pár tízezer forintot és rendben is vagyunk.

Demokrácia van, tart fogadóórát és bólogat meg sóhajtozik és mindegyik egyforma, megpróbálja kitalálni, hogy mit akar mondani az ember, mert mi tök hülyék vagyunk, de ő okos és majd intézi. Tényleg tök hülye, aki ezekre az emberekre szavaz öt évente.

2. hiba

Az utcácska végére sikerült tenni az autógyár személyi portáját. Ezzel borítékolható volt, hogy az utcácska még nagyobb forgalmat kap. A gyár másik oldalára építettek egy szuper utat (vagyis az volt, amikor építették – a szerk.), amely egy kilométeren biztos a gyárral párhuzamosan fut, ráadásul ez az a 10-es és 11-es utakkal is összekapcsolja Esztergomot. De erre az oldalra nem sikerült személyportát tervezni.


Zöld pöttyök: sze,mélyzeti parkoló és bejárat, lila pöttyök: teherporta és a megközelítéséhez nem kell lakótelepen áthajtani. - Forrás: Google Earth

3. hiba

2013-2014-ben megtörténtek az első virtuális kapavágások Esztergom újkori történelmének egyik legnagyobb nem ipari és egyházi beruházásánál.

Az Orbán-kormányoknak mindig volt valami országos becsípődése azzal kapcsolatban, hogy mit kell fejleszteni (mindenki a stadionokra gondol először - a szerk.). Talán az első ilyen a főterek építése volt. Nem egyértelmű, hogy mi volt a koncepció, de a lényeg az volt, hogy kevés fa, sok kő legyen. Nos, Esztergomban is sikerült, valami drága és vacak olasz csempével sikerült a Széchenyi teret telibeburkolni.

Azután, amikor elfogytak a főterek, akkor jöttek az élményfürdők. Esztergomban is sikerült felépíteni egyet. Drága volt és folyamatosan veszteséges.

Az élményfürdők után jöttek az intermodális csomópontok. Esztergomban ragaszkodtak ahhoz, hogy az állomás maradjon ott, ahol van és ahhoz kapcsolódjon az új autóbuszpályaudvar.


Forrás: Google Earth

Durván 600 méterrel kijebb kellett volna építkezni, de a 100+ milliárd forintba nem fért bele:


Forrás: Google Earth

Számos cikkben hívtuk fel a figyelmet arra, hogy ahová a beruházást tervezik, időközben elfogyott a hely. 100 éve a város szélére épült a vasútállomás. Esztergom szereti konzervatív gondolkozásúnak definiálni magát, de ez nem az. Ez szűklátókörűség és ragaszkodás a régi, elavult dolgokhoz. Valódi érvek sosincsenek, maximum annyi, hogy „ez úgy volt és úgy lesz”.

Megépült az intermodális csomópont, csak éppen parkolóhely nem épült hozzá, pedig a MÁV állati büszke az utasszámokra. 2018-ban közel 4 millió utas utazott ezen a vonalon, de ebben nincsenek benne a díjmentesen utazók (65 év felettiek, 6 év alattiak, határon túli magyarok, díjmentesen utazó diákcsoportok), valamint a fővároson belül Budapest-bérletet használók. A koncepció az lehetett, hogy mindenki hagyja otthon az autóját, majd a helyi közlekedés ráhordja az utazni vágyókat a vasútra. Csakhogy a többség autóval jár a vonathoz, mert idestova 3 éve nem sikerül egy olyan menetrendet kialakítani, amely megvalósítaná azt a bonyolult dolgot, hogy „helyi járattal elmegyek a vonathoz”. Illetve megvalósítja, csak a vonat nem biztos, hogy megvárja a buszt. Ergo, marad az autó.

Parkoló pedig nem épült, csak egy parkolócska, amelynél a legtöbb esetben a legutolsó élelmiszerdiszkont pakolója is nagyobb. Miért nagyobb az élelmiszerbolt parkolója? Mert figyelnek rá a tervezésénél, úgy választják ki a területet, hogy elférjen.

4. hiba

Mivel mindenki autóval érkezik a vonathoz és a parkolóka P+R, nem is lehet semmit az utazók szemére vetni. Aki ingázik és mondjuk egy agyleszívós nap végén háromnegyed kilenckor leszáll a vonatról, attól nem szabad elvárni, hogy újabb fél órát áldozzon arra, hogy várjon egy olyan buszt, amely sétatávolságra szállítja az otthonától.

Az emberek rászoktak a vonatra, egyre többen utaztak és hamar kicsi lett a parkoló. Az, hogy ezek után mi történt, arról szinte nulla információ van, mert ez az önkormányzat sem arról híres, hogy legalább utólag tájékoztatná a polgárokat arról, hogy egy-egy ügyben mit intézett, hogy állnak a dolgok. De remekül tudja adni a sértettet, ha kérdést vagy kritikát kapnak. Végtelenül pitiáner húzás az, amikor az egyetlen információs csatornán elkezdik tiltani az embereket (Facebook – a szerk.). Attól a probléma még valós, hogy úgy csinál a politika, mintha nem létezne. Olyan ez, amikor Süsü bebújik a kockás pléd alá, ő nem lát minket és azt hiszi, mi sem.

2022. júliusában a körzet hozzájutott egységnyi sárga festékhez és a lakóházak saját parkolójára  kezdtek mindenféle útburkolati jeleket festeni, elzárogattak a forgalom elől bizonyos területeket, igaz a kutya nem kérte.

Egyre több lett az utas, akik persze a fenti okból kifolyólag autóval érkezett az állomásra, de nem tudtak már ott parkolni, ezért elkezdték „beparkolni” a környező lakótelep összes aszfalcsíkját. Ez az itt lakóknak nem tetszett. Azok, akik nem éltek lakótelepen, fogalmuk sincs arról, hogy milyen írtalan szabályok alakultak ki harminc év alatt.

Az önkormányzat lépett és fizetőssé tette a Budai Nagy Antal utcának az egyik felét és a házak közötti egyetlen parkolót. Pipa – gondolták a városházán. Csak nem úgy pipa! A lakótelepen élő autósoknak ez nem annyira tetszik – hogy finoman fogalmazzak. De nyert egy kis időt az önkormányzat, mert a vonattal utazók autói eltűntek és még parkolót sem kellett építeni.

Átálltak egy utcával lejjebb, a Schweidel József utcára – ez az „utcácska a cikk elejéről”.

5. hiba

De itt nincs vége a történetnek, az önkormányzatnál sikerült tovább reszelni a sz*rt. A Schweidel József utca, amelyen az ipari park forgalmának jelentős része bonyolódik. Az elmúlt három évben 7 csőtörés történt nagyjából 200 méteres szakaszon. Gondolom én, így jelzi az út, hogy sok neki a terhelés.

6. hiba

Épült egy kerékpárút néhány éve a Mátyás király út teljes hosszán, ez az út párhuzamos a Schweidel József utcával és abból a célból is épült, hogy tehermentesítse a Schweidel József utcát. Évekig tartó civil lobbi érte el azt, hogy a Suzuki autóbuszai erre szállítsák a dolgozóikat. A személy- és teherforgalmat ez nem igazán hatja meg, majd talán a kerékpárosok.


Sárga pöttyök: épített kerékpárút; kék pöttyök: Kertész utca, amely összeköti a két épített kerékpárutat; és lila pöttyök az új kerékpárút, amelyet egy hosszabb szakaszon rávezettek a Schweidel József utcára - Forrás: Google Earth

Teljesen érthetetlen, hogy miért nem vezették bele az új kerékpárutat a korábbiba, így az most tkp. sehonnan vezet sehová, de cserébe jó drága volt.

7. hiba


A valódi forgalomhoz képest jelentősen alulméretezett parkoló részlete - Forrás: Facebook

Akik ezen a lakótelepen éltek, biztosak lehettek benne, hogy lesz hol megállniuk. Ebbe rondított bele a rossz helyre épített intermodális csomópont és a hozzá meg nem épített parkoló.

Ennek az egész agyrémnek a koronaékszere lett a megállni tilos táblák kihelyezése a maradék parkolóhelyek felszámolására a Schweidel József utcán.


Forrás: Facebook

8. hiba

Az itt lakókat majd biztos árgus szemekkel figyeli az illetékes hatóság, hogy megfelelően parkolnak-e, azzal meg, hogy folyamatosan csinálják a fesztivált a környék kocsmáiban a vendégmunkások, hogy a lakótelep nem kérte műfüves futballpályán időről-időre elszabadulnak a vendég-indulatok, senki nem törődik.

Egyetlen megoldás maradt csak, át kell parkolni a polgármester háza elé!

 

Frissítés: ideiglenes parkolási megoldásról beszél a polgármester

2000 m2-es, ideiglenes parkolási lehetőséget jelentett be Hernádi Ádám polgármester

Esztergomban az ideiglenes megoldás akár több évtizedig is tarthat, gondoljunk csak a Simor János utcába telepített autóbusz-pályaudvarra, amely 50 évig fogadta és indította az autóbuszokat.

Kedves Esztergomiak! A vasútállomás környékén tapasztalható parkolási nehézségek orvoslására - a P+R  parkoló bővítésének megkezdéséig - hamarosan közel 2000 m2-en ideiglenes parkolási lehetőséget fogunk biztosítani.

- olvasható a friss polgármesteri bejelentéses videó mellett:

Az ideiglenes parkoló helyéről nem esik szó, de a környéket ismerve a narancssárga pöttyökkel jelölt terület tűnik az egyetlen lehetőségnek:


Forrás: Google Earth
Címlapkép forrása: Google Streetview
Esztergom
lakótelep
intermodális csomópont
parkolóhely
önkormányzat
Profile picture for user Juhász Máté
Juhász Máté
Publikálva 2023.08.09. - 06:28
30
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Hatalmas tartozást halmozott fel a magyar kormány

    Hatalmas tartozást halmozott fel a magyar kormány

  • Az Európai Uniónak új problémája van, a neve: Robert Fico

    Az Európai Uniónak új problémája van, a neve: Robert Fico

  • Ezt nem gondoltuk volna: még segít is a hazai webshopoknak a Temu

    Ezt nem gondoltuk volna: még segít is a hazai webshopoknak a Temu

  • Rogán utasítására, politikai okokból szívóznak az amerikai katonák rendszámával a magyar hatóságok

    Rogán utasítására, politikai okokból szívóznak az amerikai katonák rendszámával a magyar hatóságok

  • Áder elnöksége alatt is zajlott egy botrányos kegyelmi ügy, azóta is hallgatnak róla

    Áder elnöksége alatt is zajlott egy botrányos kegyelmi ügy, azóta is hallgatnak róla

  • Meghalt Gyenesei István korábbi önkormányzati miniszter

    Meghalt Gyenesei István korábbi önkormányzati miniszter

  • Kiderült, mi áll a Magyar Postánál az adatszivárgás hátterében

    Kiderült, mi áll a Magyar Postánál az adatszivárgás hátterében

  • „Az, hogy nem vezették be nálunk az eurót az elmúlt 20 év egyik legnagyobb gazdaságpolitikai hibája”

    „Az, hogy nem vezették be nálunk az eurót az elmúlt 20 év egyik legnagyobb gazdaságpolitikai hibája”

  • Schiffer András szerint Magyar Péter átlépett egy vörös vonalat

    Schiffer András szerint Magyar Péter átlépett egy vörös vonalat

  •  Rengetegbe kerül a magyaroknak az, hogy az Orbán-kormány ragaszkodik Vlagyimir Putyinhoz

    Rengetegbe kerül a magyaroknak az, hogy az Orbán-kormány ragaszkodik Vlagyimir Putyinhoz

  • Orbán Balázs elmondta, hogy Magyarország kész megszegni az uniós jogot

    Orbán Balázs elmondta, hogy Magyarország kész megszegni az uniós jogot

  • Bekerülhetnek az ujjlenyomatok a személyikbe

    Bekerülhetnek az ujjlenyomatok a személyikbe

  • Tavaszias hőmérséklet, elszórtan esővel, záporokkal

    Tavaszias hőmérséklet, elszórtan esővel, záporokkal

  • Új, százmillió dolláros szuperjachtra adtak le megrendelést Magyarországról

    Új, százmillió dolláros szuperjachtra adtak le megrendelést Magyarországról

  • Orbán Viktor levélben gratulált Vlagyimir Putyinnak

    Orbán Viktor levélben gratulált Vlagyimir Putyinnak

  • Kajdi beleszállt Rogánba, megvédte Magyart

    Kajdi beleszállt Rogánba, megvédte Magyart

  • Kiderült az egyszerűsített honosítású új állampolgárok száma

    Kiderült az egyszerűsített honosítású új állampolgárok száma

  • Közmédiás és Hír TV-s segítséggel indul a „fideszes Partizán”

    Közmédiás és Hír TV-s segítséggel indul a „fideszes Partizán”

  • „Mi a jobboldali polgári közösség vagyunk, a mi agyunkat is fel lehet baszni”

    „Mi a jobboldali polgári közösség vagyunk, a mi agyunkat is fel lehet baszni”

  • Tizenkét éves fia fényképével, kamuoldalon keltik halálhírét egy sümegi civil aktivistának

    Tizenkét éves fia fényképével, kamuoldalon keltik halálhírét egy sümegi civil aktivistának

  • Az Országos Bírói Hivatal figyelmeztette Magyar Péter édesanyját

    Az Országos Bírói Hivatal figyelmeztette Magyar Péter édesanyját

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element