Nagyon komor képet fest a német autógyártók helyzetéről a sajtó, néhány év múlva 5-8 millió elektromos autó is érkezhet Kínából Európába, ami tíz nagy gyáregységet is feleslegessé tehet kontinensünkön.
De a cégek nem adják fel, gőzerővel fejlesztenek, vegyes vállalatokat alapítanak.
Hogyan küzdenek a német autógyártók a totális összeomlás ellen? – ezt a vészjósló címet adta a német N-Tv.de autóipari cikkének. A nagyok, a Volkswagen (VW), a Mercedes és a BMW szerintük ugyanis nagy nyomás alatt vannak a kínai elektromos autógyártók miatt, és nem kevesebb a tét, mint a túlélés.
Bár ígéretes tervek voltak egykor a német autógyártók fiókjában az elektromos átálláshoz, a kínai konkurencia gyorsabb volt. Autóik nemcsak olcsóbbak, de még menőbbek is, a dizájn és a felszereltség a vásárlók széles körének ízlését eltalálja.
Ezek az új üdvöskék
A német autógyártók korábbi vezető pozíciója a globális autópiacon porladóban van.
A hagyományos gyártók, a VW, a Mercedes és a BMW csak tengődnek az elektromos autók piacán. A dögös újoncok ma a BYD, a Nio, a Wuling, a Xpeng és a Zeekr.
Főleg a nagymenő BYD (“Build your Dream”, “építsd fel az álmod”) válik jól ismertté már Kínán kívül is. Tavaly a Tesla után a második legnagyobb elektromosautó-gyártó volt. Februárban pedig letaszította a trónról a Volkswagent Kínában az új autók eladásait tekintve.
A németek nagy tévedése
Ha a BYD a terveknek megfelelően terjeszkedik külföldön, akkor a világ legnagyobb autógyártójává válhat. Megelőzve a most globálisan második számú VW-t és az első számú japán Toyotát is.
A németek legnagyobb tévedése az volt, hogy azt hitték, az e-mobilitás terén is zökkenőmentesen folytathatják a belsőégésű autóik sikertörténetét –mondta Ferdinand Dudenhöffer autóipari szakértő.
Tíz gyár feleslegessé válhat?
A nagy autógyártók feje felett kardként lebeg, hogy a kínai újoncok nagy mennyiségben exportálhatják modelljeiket Nyugatra. A német autóipari beszállítók borúlátó előrejelzései szerint 2027-re már öt-hét millió kínai e-autót regisztrálhatnak az EU-ban és Nagy-Britanniában. De van, aki inkább nyolcmillióra számít. Ez az európai munkaerőpiacra is kihatással lenne.
Nyolcmillió kínai elektromos autó azt jelentené, hogy az európai gyártóknak körülbelül tíz nagy üzemegysége feleslegessé válna Európában.
Ami a magyarországi gyárakra és autóipari beszállító vállalkozásokra is erős hatással lehet – tehetjük hozzá.
Aggódnak a menedzserek
A PwC könyvvizsgáló és tanácsadó cégcsoport arra számít, hogy a kínai gyártóknak mindenképpen sikerülni fog az áttörés az e-autók európai exportjában. Így a Mercedes, a BMW és az Audi nehezebb idők elé nézhet.
A cégközpontokban is aggodalom uralkodik, Ralf Brandstätter, a VW igazgatótanácsának tagja nemrég “lavinának” nevezte a fejleményeket és a régi üzleti modellek széthullásáról beszélt.
Menekülés előre
Az európai autóipari beszállítók az Audi vagy a Mercedes helyett egyre inkább Kínában akarják értékesíteni alkatrészeiket. Az autógyártók maguk pedig sikeres kínai partnerekre igyekeznek támaszkodni. A Volkswagen leányvállalata, az Audi például a kínai SAIC vegyesvállalati partnerrel tárgyal az elektromos autók közös, gyorsított ütemű fejlesztéséről.
A kínai piac potenciálja elképesztő. Míg az USA-ban mintegy 820 autó jut 1000 lakosra, az EU-ban pedig 570, addig Kínában még csak körülbelül 110.
A VW maga is milliárdokat fektet a helyi fejlesztésekbe. A Mercedes-főnök Ola Källenius is növelni akarja a korábban az elektromos fordulatra betervezett 40 milliárd eurós költségvetést.
Kooperációra kényszerül a Volkswagen
A VW be akar szállni az e-autókat gyártó Xpengbe, mivel számára rosszul alakulnak a dolgok Kínában. A wolfsburgi vállalatnak a helyi Xpenggel közösen fejlesztett autói hamarosan, 2026-ban legördülnek a gyártósorról – írja egy másik cikk. A német cég 700 millió dollárért megvásárolná az Xpeng részvényeinek csaknem öt százalékát, és a kínaiakkal közösen két középkategóriás elektromos autót fejleszt a népköztársaság számára – jelentették be a napokban.
A Musk-féle árháború betett
A német autógyártóknál tehát nincs jele a kapitulációnak, még akkor sem, ha el vannak késve. A pesszimisták szerint viszont az összeomlást már csak lassítani lehet. Ennek több oka is van, az egyik a Tesla által Kínában kirobbantott árháború. Miközben a Tesla “háborús kasszája” jól meg van tömve, azaz sok pénztartaléka van ehhez.,
Kormányzati szél és ellenszél
A kormányzat részéről ráadásul már némi ellenszél tapasztalható Németországban. Szeptembertől a vállalkozások nem kapnak többé támogatást a tisztán e-autók vásárlásához. Az úgynevezett flottapiac növekedése ezért össze fog omlani, növekedése az első félévi 63 százalékról a második félévben két százalékra zsugorodhat – idéznek egy elemzőt.
A kínai kormány eközben gazdaságélénkítő intézkedéscsomagot állít össze, és ebben milliárdos támogatásokkal ösztönzi az e-autók iránti keresletet is. Bár Robert Habeck német gazdasági miniszter megnövelte a magánszemélyek számára nyújtott állami környezetvédelmi bónusz keretét, amelyet e-autó vásárlásakor lehet igénybe venni, a német autógyártóknak így is nehéz lesz.
A német gyárak újjászervezik magukat?
Ennek ellenére Dudenhöffer nem gondolja, hogy a harc reménytelen. Rövid. és középtávon nehéz lesz a német autógyártóknak, de hosszútávon van esélyük a stabilizálódásra. A korábbi nagy fölényük azonban az új autós világban egyszer s mindenkorra megszűnhet.
A VW, a BMW és a Mercedes fejlesztési részlegei jelenleg gőzerővel dolgoznak az elektromos modellek második generációján. Kínai partnerekkel vagy anélkül, a siker kötelező, hibázni már nem szabad – írja a portál. (Privátbankár)